Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na noc 10/11 sierpnia 2022. Niska temperatura w Polsce, opady i burze mają ustawać

pole wyzowe

Pogoda na noc ze środy na czwartek. Wystąpi niska temperatura w Polsce, dzienna konwekcja i burze mają szybko zanikać.

Blokada wyżowa wpływa na pogodę w Polsce

Od kilku dni nad przeważającą częścią Europy rozciąga się wał wysokiego ciśnienia. Ciągnie się on w pasie od Finlandii przez Bałtyk, Polskę, Niemcy nad Francję. Południe Anglii i dalej nad Zatokę Biskajską do centrum wyżu miedzy Portugalią a Azorami. Aczkolwiek systemy frontowe obserwowane są nad centralną Rosją, środkową Ukrainą i Rumunią oraz daleko na Atlantyku. Od Morza Norweskiego aż po Nową Funlandię. Ponadto w polu geopotencjału środkowej części troposfery, czyli wysokości izobarycznej 500 hPa, dostrzegamy istotny dla przyszłej pogody niewielki obszar niżowy obecnie nad Ukrainą, z tendencją do powolnego dryfu nad Słowację i południe Polski, potem, w końcu tygodnia nad Węgry i dalej na Bałkany. Jest to charakterystyczny niż górny, w obrębie którego już dziś tworzyły się burze na południowym-wschodzie i wschodzie.

Pogoda. Prognoza ciśnienia na 11.08.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według GFS

Pogoda na noc 10/11 sierpnia 2022. Niska temperatura w Polsce, opady i burze mają ustawać

Niż górny wpływać ma na aurę w najbliższych dniach

W najbliższych dniach na wschodzie, południowym-wschodzie kraju zaznaczać ma się napływ z rejonu Morza Czarnego. Już dziś w obrębie niżu górnego, pojedyncze burze rozwijały się na wschodzie woj. lubelskiego oraz Podkarpaciu. Natomiast już w czwartek zjawiska burzowe obejmą obszar Podkarpacia, południa Lubelszczyzny, znacznej części Małopolski, część Górnego i Opolskiego Śląska, Jurę i Góry Świętokrzyskie. Podstawowym zagrożeniem w zasięgu burz okażą się obfite opady konwekcyjne. W górach i na obszarach podgórskich mają rozwijać się głównie w pierwszej części dnia. Kluczową rolę na tym obszarze odegra orografia terenu, wspomagając rozwój konwekcji.

Będzie w najbliższych dniach utrzymywać się podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód kraju. Prognozy wskazują, że upał zaznaczy się głównie w pasie dzielnic zachodnich i południowych. Na wschodzie i w centrum ma być chłodniej do końca bieżącego tygodnia z możliwością większych opadów konwekcyjnych i burz.

Noc ze środy na czwartek przyniesie aurę bezchmurną lub zachmurzenie małe, tylko początkowo gdzieniegdzie na wschodzie zachmurzenie umiarkowane i duże z zanikającym przelotnym deszczem, lokalnie możliwe też zanikające burze. Miejscami krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 9°C do 14°C, w rejonach podgórskich od 4°C do 9°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich i północnych.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 11.08.2022, 03Z według modelu ICON dla Polski

zimna noc w polsce

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz