Burze już szaleją nad Polską. W kolejnych godzinach błyskawice przetną niebo w wielu regionach. Wiatr do 75 km/h, grad i ulewy w kraju

Burze w wielu regionach od godzin porannych, ale zjawisk burzowych będzie jeszcze więcej po południu i wieczorem.

Burze na początku weekendu, następnie ochłodzenie

Dziś Polska znajduje się pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem znad południowej Skandynawii, Z południa Europy będzie napływać w ciepłym wycinku niżu bardzo ciepła masa pochodzenia polarno-morskiego powietrza, jednak stopniowo wypierana przez chłodniejszy strumień arktycznej masy powietrza. Dlatego spowoduje to całkowite i duże zachmurzenie z lokalnymi rozpogodzeniami. Jednak miejscami także przelotnymi opadami deszczu na terenie całego kraju i możliwymi pojedynczymi burzami z gradem.

Sytuacja baryczna na 16.03.2024,12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

zjawiska konwekcyjne nad Polską
Niżowa pogoda dziś w kraju

Pierwsze dzisiejsze burze wystąpiły w minionych godzinach na północy kraju. W niedługim czasie następne zjawiska burzowe są prognozowane w naszej części Europy. Ich intensywność okaże się znacznie wyższa niż w godzinach porannych i pojawią się na większym obszarze Polski.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 8 godzin na obszarze Polski

silne burze w kraju
Burze w kraju

Niżowa pogoda dziś w kraju

Sobota przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Gdzieniegdzie przelotny deszcz o charakterze konwekcyjnym. Natomiast szczególnie w pasie od Mazur, Warmii i Kaszub przez Kujawy, Wielkopolskę i Mazowsze oraz Ziemię Łódzką po Dolny Śląsk i Opolszczyźnie możliwe też burze z opadem krupy śnieżnej i gradem. Natomiast wybrzeżu, Pomorzu Gdańskim, Małopolsce, Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej oraz w Sudetach prognozowana suma opadów około 5-10 mm. Tylko wysoko w Tatrach oraz Sudetach opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 7 cm. W najcieplejszym momencie dnia od 9°C, 11°C na wschodzie oraz nad morzem, około 14°C natomiast w centrum do 15°C, 17°C na południowym zachodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem oraz w czasie najsilniejszych burz w porywach do 75 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 80 km/h.

Burze w wielu regionach Polski dziś

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 16 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zjawiska burzowe w kraju
Burze możliwe w sobotę nad Polską

Zjawiska konwekcyjne najsilniejsze i najliczniejsze w drugiej połowie dnia

Najwięcej burz utworzy się w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznym, ze szczególnym uwzględnieniem przedpola strefy frontowej, gdzie prognozowana jest silna dolno-troposferyczna strefa zbieżności wiatru. Nie wyklucza się powstania systemu burzowego w formie liniowej. Niewykluczony grad o średnicy 1-1,5 cm. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych burze prognozowane są szczególnie w centrum i miejscami na północnym wschodzie. Ponadto istnieje ryzyko lokalnej, krótkotrwałej i słabej trąby powietrznej. Szczególnie na zachodzie i w centrum kraju. Zjawiska burzowe zaczną zanikać we wschodniej części kraju w godzinach wieczornych. Pozostaną związane z nimi opady deszczu i silniejsze porywy wiatru związane z frontem chłodnym.

Zobacz też: Burze już szaleją nad Polską. W kolejnych godzinach błyskawice przetną niebo w wielu regionach. Wiatr do 75 km/h, grad i ulewy w kraju

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 16 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

gwałtowne burze w Polsce
Zjawiska burzowe dziś w kraju

Źródło: Fanipogody, wxcharts.com, blitzortung.org