Burze już w sobotę nad Polską. Okres bezdeszczowy zostanie przerwany w wielu regionach. Wiatr 70 km/h, ulewy do 15-30 mm i grad [PROGNOZA]

Burze w sobotę nad Polską lokalnie spowodują szkody. Sprawdzamy, które regiony są zagrożone.

Burze w sobotę nad krajem

W sobotę pogoda w Polsce jest kształtowana przez ośrodek niskiego ciśnienia Katinka znad środkowo-zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. Jesteśmy w zasięgu ciepłego i coraz wilgotniejszego oraz chwiejnego powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich. Dlatego występować ma na ogół zmienne zachmurzenie. Jednak nad większym terenem kraju z tworzącymi się strefami przelotnych, miejscami intensywnych opadów deszczu z punktowymi komórkami burzowymi na przemian z większymi rozpogodzeniami. Dodatkowo wraz ze wzrostem temperatury powietrza w kolejnych dniach przybędzie burz i opadów konwekcyjnych.

Prognoza sytuacji barycznej na 18.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

burze nad Polską
Burze 18 maja 2024 r.

Burze nad Polską dziś

Rozwój sobotnich burz zachodzić ma w zasięgu frontu zokludowanego i lokalnych stref zbieżności wiatru. Szacuje się, że porywy wiatru w burzach sięgną do 60-70 km/h. Intensywność opadów konwekcyjnych nie powinna przekroczyć 15-30 mm. Natomiast średnica gradu nie powinna być większa niż 1-1.5 cm. Na początku weekendu wkraczamy w okres zwiększonej dynamiki w pogodzie. Blokada wyżowa została zlikwidowana, co pozwoliła na wkroczenie zatoki niżowej i frontu okluzji. Sobotnie burze tworzyć mają się zarówno w zasięgu frontu okluzji, jak i też wewnątrzmasy w zasięgu konwergencji wiatru. Ośrodek niżowy lokujący się nad Niemcami odpowiadać ma wzrost dynamiki w pogodzie m.in na obszarze Polski.

Burze w sobotę nad Polską według ECMWF

Przewiduje się, że burze utworzą się szczególnie w drugiej części sobotniego dnia. W początkowej fazie rozwoju konwekcji mają być to na ogół pojedyncze komórki burzowe, następnie przekształcając się w burze wielokomórkowe o podwyższonej aktywności elektrycznej. W rejonach górskich i podgórskich kluczowym czynnikiem wspomagającym rozwój konwekcji okaże się orografia terenu, która wymuszać ma rozwój ośrodków burzowych. Burze o silniejszym przebiegu pojawić mogą się dziś m.in na południowym zachodzie naszego kraju. Przepływ w środkowej i górnej troposferze będzie na ogół słaby, dlatego nie spodziewamy się, aby sobotnie burze były długotrwałe. Podwyższona wodność atmosfery w pionowym słupie powietrza powyżej 20 mm może prowadzić do większej akumulacji opadów, co wynikać ma również z niewielkiej prędkości przemieszczania się komórek.

Dynamiczna aura w kraju

Silne porywy wiatru mogą występować nie tylko w zasięgu burz, ale także w pewnej odległości od nich, czyli na tzw. granicach odpływu (ang. outflow boundary). Może to skutkować również rozwojem kolejnych burz na skutek oddziaływania prądów zstępujących w pewnej odległości od sobotnich burz.

Zobacz też: Upał nadciąga w stronę Polski. Nawet 30°C w prognozach pogody. Godziny stabilnej aury policzone. Będą silne burze z gradem

Prognoza konwekcyjna na sobotę (IMGW-PIB)

Komórki burzowe przemieszczać mają się dziś z niewielką prędkością wprost z południa na północ. Tylko w pasie Karpat z zachodu na wschód.

Zjawiska konwekcyjne także w nocy z soboty na niedzielę

W pierwszej części nocy zjawiska burzowe zaczną zanikać na przeważającym obszarze Polski. Towarzyszyć mają im opady o akumulacji 5-15 mm i porywy wiatru do 60-65 km/h. Miejscami na południu zjawiska burzowe mogą utrzymać się przez całą noc, zanikając dopiero w godzinach porannych w niedzielę.

Prognoza burzowa na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Konwekcja w Polsce 18/19 maja 2024 r.

W kolejnych dniach występowania burz można spodziewać się na przeważającym obszarze Polski. Zjawiska burzowe stanowić będą istotne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. W niektórych regionach naszego kraju opady burzowe pozwolą na lekkie złagodzenie suszy atmosferycznej i rolniczej, ale jej nie rozwiążą. Mogą ponadto prowadzić do podtopień i zalań, lecz mają być to zjawiska punktowe. Ostrożność powinni zachować szczególnie turyści w górach i akwenach wodnych, gdzie duże zagrożenie stanowić będą lokalne wyładowania atmosferyczne. Polecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań online.

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, IMGW-PIB