Upał nadciąga w stronę Polski. Nawet 30°C w prognozach pogody. Godziny stabilnej aury policzone. Będą silne burze z gradem

Dobiega końca okres słonecznej i stabilnej pogody. W drugiej połowie maja i w czerwcu możemy spodziewać się częstszych opadów i gwałtownych burz w Polsce. Dodatkowo jest szansa w trzeciej dekadzie mijającego na temperaturę powyżej 30°C. Będzie to najprawdopodobniej pierwszy upał w tym roku.

Upał i zmienna pogoda w Polsce. Wystąpią silne burze gradowe w kolejnych dniach. Możliwe podtopienia

Już w weekend częstsze staną się opady i gwałtowne burze z gradem na przeważającym obszarze Polski. Nie zabraknie dni gorących w trzeciej dekadzie maja, a być może i nawet wystąpią dni upalne z temperaturą w klatce meteorologicznej na poziomie 30°C i więcej na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Zobacz też: Cyklon gwałtownie zmieni pogodę. Uderzą ulewy konwekcyjne powyżej 40 mm i silne burze z gradem w Polskę. Co z suszą w kraju?

W czasie mijającego roku niewiele zabrakło, aby w pierwszej dekadzie kwietnia temperatura sięgnęła 30°C. Na stacji telemetrycznej PSHM w woj. dolnośląskim termometr umieszczony w klatce meteorologicznej na wysokości 2 m pokazał 29.8°C w miejscowości Dobrogoszcz. Pierwszy upał był więc blisko, bo zabrakło 0.2°C do najwcześniejszego upału w historii pomiarów w Polsce.

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 21 maja 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

upał w kraju i dynamiczna pogoda
Upalna pogoda możliwa już 21 maja 2024 r. miejscami w kraju

Najwcześniej dni upalne występują w drugiej połowie kwietnia, ale okresami także w maju, a czasem nawet i w czerwcu. Co ciekawe w ubiegłym roku pierwszy upał na stacjach IMGW-PIB odnotowano dopiero 7 czerwca 2023 r. Stało się to na stacji meteorologicznej Kórnik w woj. wielkopolskim, gdy to termometr w klatce Stevensona pokazał 30.1°C.

Wstępna prognoza temperatury powietrza na 22 maja 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

upał w kraju
Upał możliwy w Polsce już na początku przyszłego tygodnia

Upał w prognozach podczas 3 dekady maja 2024 r.

Wraz z początkiem drugiej połowy maja 2024 r. zaczęliśmy obserwować przebudowę pola barycznego nad Europą i przyległościami. Już niedługo zaczną docierać jeszcze cieplejsze masy powietrza z południa i południowego zachodu o coraz większej chwiejności termodynamicznej, dlatego nie zabraknie opadów i gwałtownych burz oraz wyraźnego wzrostu temperatury powietrza. Aura stanie się iście letnia, ale także niebezpieczna z uwagi na występowanie lokalnych burz.

Wstępna prognoza temperatury powietrza na 26 maja 2024 r. według modelu GEM dla Polski

duża zmiana w pogodzie przed nami
Upał widnieje m.in w prognozach kanadyjskiego GEM na 3 dekadę maja 2024 r., ale jego zasięg i natężenie może ulec jeszcze zmianom

Upalna pogoda i silne burze w Polsce

Już od początku drugiej połowy maja zaczęło przybywać regionów z temperaturą charakterystyczną dla dni gorących, a już wkrótce, bo w nowym tygodniu powinien wystąpić pierwszy w tym roku upał. Jest szansa, że w kolejnych dniach termometry pokażą w Polsce pokażą nawet 20-28°C. Niewykluczone jednak, że pierwszy upał pojawi się w nowym tygodniu w niektórych regionach naszego kraju, ale nie wygląda, aby wystąpiła fala upałów w maju. Szczególnie wysokie temperatury prognozowane są we wtorek i środę. Szczególnie wiodący europejski model ECMWF zakłada wartości w okolice 25-29°C, lecz na zachodzie i w centrum kraju nie można wykluczyć pierwszego w tym roku upał.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 20.05.2024 r. do 25.05.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

Anomalia temperatury powyżej normy i możliwy pierwszy upał w trzeciej dekadzie maja 2024 r.

Groźna pogoda i ryzyko pierwszego upału w tym roku

Trzecia dekada maja będzie więc nie tylko gorąca, ale także burzowa w Polsce. Taki scenariusz pogodowy zakłada m.in wiodący europejski model ECMWF. Gorący okres synoptyczny po krótkiej przerwie czeka nas następnie w okolicach 24-27 maja 2024 r. Z uwagi na jeszcze dość odległy okres prognostyczny, musimy poczekać na bardziej stabilne realizacje modeli numerycznych, bo obecnie scenariusz z kolejnym upałem widnieje w prognozach ECMWF i GEM, ale może ulec korekcie zasięg, czas i natężenie zjawiska.

Prognozowana anomalia temperatury na 21 maja 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

upał i ekstremalna anomalia temperatury
Upał możliwy w Polsce i ekstremalna anomalia temperatury w trzeciej dekadzie maja 2024 r. okresami

Wygląda więc na to, że w trzeciej dekadzie maja 2024 r. jest duże prawdopodobieństwo na wystąpienie pierwszych dni upalnych w Polsce. Do naszej części Europy zaczną docierać do nas nie tylko coraz cieplejsze. Jednak też wilgotniejsze i chwiejne masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego ciepłego i okresowo zwrotnikowego. Wzrost wilgotności powietrza przełoży się również na sprzyjające warunki do rozwoju gwałtownych burz. Będziemy musieli uważnie śledzić prognozy i radary meteorologiczne. Dlatego, że miejscami zjawiska burzowe będą stwarzać zagrożenie zdrowia, życia i mienia w wielu regionach naszego kraju.

Upał w kraju i dodatnia anomalia temperatury w prognozach

Wiele wskazuje więc na to, że pierwszy upał w Polsce pojawi się na początku trzeciej dekady maja. Jest to więc zbieżne z tym, o czym informowałem Was na początku miesiąca, wskazując, że okresowe dni gorące, a nawet pierwszy upał w tym roku będzie mieć miejsce. Szczególnie duże ryzyko dni upalnych będzie w okolicach 21-22 maja 2024 r. Potem najprawdopodobniej w okolicach 25-27 maja 2024 r. mogą wystąpić dni z upalną pogodą w kraju.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, meteologix.com, tropicaltidbits.com