Cyklon gwałtownie zmieni pogodę. Uderzą ulewy konwekcyjne powyżej 40 mm i silne burze z gradem w Polskę. Co z suszą w kraju?

Cyklon nadejdzie w okolicach najbliższego weekendu. Jednak zanim to się stanie, to od kilku tygodni obserwujemy w Polsce zaostrzającą się suszę w Polsce. Silna blokada wyżowa, która utrzymuje się od dłuższego czasu prowadzi do pogarszania się m.in sytuacji pożarowej w polskich lasach, gdzie panuje wysokie i ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe.

Cyklon w weekend namiesza w pogodzie

Od piątku zaczniemy obserwować wyraźne zmiany w pogodzie. Dziś burze możliwe są jedynie na krańcach południowych. W sobotę i niedzielę wystąpią natomiast na przeważającym obszarze Polski. Zatem na przełomie 2 i 3 dekady maja wyraźnie wzrośnie dynamizm w pogodzie. Będzie to skutek odsunięcia blokady wyżowej. Po dłuższej przerwie zaczną w kraju występować opady deszczu, lecz co warto podkreślić okażą się to opady konwekcyjne, a więc lokalne i nierównomierne oraz miejscami prowadzące do podtopień i zalań. Wskazujemy też we wpisie, jakie natężenie zjawisk konwekcyjnych wystąpi w Polsce.

Prognozowany zasięg orientacyjny i wysokość opadów do 26 maja 2024, 06 UTC według modelu ECMWF

Cyklony w kolejnych dniach zmienią pogodę. Będą silne burze powodujące szkody

Ostatnie tygodnie przynoszą sukcesywnie pogłębiającą się suszę w Polsce. Coraz dłuższe i silniejsze usłonecznienie, wyższe temperatury z każdym tygodniem i brak opadów oraz okresowo występujący silny wiatr powodują zaostrzanie się suszy w kraju. Ulokowanie silnego wyżu na wschodzie i okresami północy Europy doprowadziło do tego, że do kraju docierają od dłuższego czasu na ogół suche masy powietrza. Z każdym dniem spada wilgotność w wierzchniowej warstwie gleby. Nie brakuje regionów w Polsce, gdzie wilgotność gleby spadła w okolice 15-30%. Coraz więcej osób pyta nas, więc kiedy spadnie długo oczekiwany deszcz, gdyż maj charakteryzuje się jak do tej bardzo dużym niedoborem opadów.

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 0-7 cm na obszarze Polski, 17 maja 2024 r.

cyklon zmieni pogodę
Susza zaostrza się w Polsce i opady atmosferyczne w kolejnych dniach mogą przynieść w niektórych regionach wyraźną poprawę. Źródło: IMGW-PIB, EUMETSAT

Cyklony zawładną pogodą w kolejnych dniach. Dynamiczne prognozy na nowy tydzień

Ośrodek wysokiego ciśnienia wyraźnie słabnie i wpuści w kolejnych dniach rozległy obszar obniżonego ciśnienia nad przeważający obszar Europy. Wyż znacznie słabszy stanie się nad Federacją Rosyjską i odsunie się w jej głąb. W sobotę na pogodę wpływać będzie m.i niż Katinka z frontem okluzji i strefami zbieżności wiatru. Jednak już dziś na krańcach południowych możliwe są opady konwekcyjne i burze. Prognozujemy je zwłaszcza w pasie od woj. dolnośląskiego, sięgając po Małopolskę i Podkarpacie. Jednak obejmą one głównie krańce południowe tych województw i natężenie zjawisk dziś nie okaże się wysokie. Na zdecydowanie większym obszarze kraju zacznie padać w sobotę i niedzielę, wzrośnie również natężenie zjawisk towarzyszących w komórkach burzowych.

Cyklon najpierw w okolicach weekendu, potem kolejny po weekendzie. Będą gwałtowne burze

Sytuacja baryczna na 18.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

radykalna zmiana w pogodzie
Duża zmiana w pogodzie i zlikwidowana blokada wyżowa

Burze w zasięgu cyklonów w kolejnych dniach maja

Musimy pamiętać, że w półroczu ciepłym bardzo często dominują opady pochodzenia burzowego. Są to opady na ogół rozproszone, a więc nierównomierne i rzadko rozwiązujące problemy suszy. Zdarza się często tak, że 1-2 miejscowości w danym powiecie są podtapiane, natomiast kilka kilometrów dalej spadnie kilka kropli, a nawet czasem ani jedna. Wygląda więc na to, że prognozowane burze w kolejnych dniach nie rozwiążą problemu suszy w kraju i nie zmniejszą wysokiego i ekstremalnie wysokiego zagrożenia pożarowego w lasach. Z uwagi na prognozowany charakter opadów, zalecane jest śledzenie danych z radarów meteorologicznych, zdjęć satelitarnych i systemów teledetekcji wyładowań atmosferycznych. Szacuje się, że w burzach wysokość opadów dochodzić będzie do 20-40 mm, możliwy grad do 1-3 cm, wiatr do 70-80 km/h i miejscami wysoka aktywność elektryczna.

Zobacz też: Burze będą lokalnie silne. 22-26 stopni. Wichura nad Polską. Prognoza pogody na weekend 18-19 maja

Prognoza burzowa na noc z 17/18 maja 2024 r. (IMGW-PIB) dla Polski

cyklon wpłynie na pogodę
Cyklon zacznie zbliżać się do kraju. Burze możliwe już w nocy z piątku na sobotę, wcześniej może zagrzmieć w drugiej części dnia na południu

Silne burze w Polsce

Wygląda na to, że częste opady burzowe będą występować również w przyszłym tygodniu. Wówczas kolejny niż powinien nasunąć się do naszej części Europy. W kolejnych dniach będziemy wskazywać jego głębokość oraz intensywność zjawisk towarzyszących, ale wygląda na to, że nie zabraknie opadów konwekcyjnych i lokalnie silnych burz.

Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską 18 maja 2024 r.
Burze w Polsce – 18 maja 2024 r.

Wygląda więc na to, że dobiega długi okres ze spokojną pogodą, który wynikał z oddziaływania silnej blokady antycyklonalnej. Przynosi ona jeszcze nie tylko pogłębiającą się suszę, ale również korzystne warunki pod kątem częstych przymrozków, które przy gruncie już na szczęście ustąpiły z przeważającego obszaru Polski. Zmiana sytuacji barycznej w kolejnych dniach jest pewna, dlatego w weekend uważnie będziemy musieli śledzić radary meteorologiczne i detektory wyładowań, aby upewnić się czy w naszym regionie nie tworzą się burze. Każdego dnia będziemy publikować na łamach naszego serwisu szczegółowe prognozy burzowe, gdyż warunki stwarzać będą zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Prognoza anomalii opadów na okres od 16.05.2024 r. do 23.05.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

cyklony zmienią w diametralny sposób pogodę
Cyklony zmienią pogodę i zacznie częściej padać w Polsce

Większe opady w trzeciej dekadzie maja 2024 r. mogą poprawić miejscami sytuacje z suszą w kraju. Będą dni nad Polską, gdy to grzmieć będzie codziennie i zjawiska mogą być najgroźniejsze od początku tegorocznego sezonu burzowego.

Prognoza burzowa na 19 maja 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

duża zmiana w pogodzie wedłuG imgw-pib I wpływ cyklonów
Duża zmiana pogody i burze w kraju

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, stopsuszy.imgw.pl/, tropicaltidbits.com