Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze możliwe nad Polską, nagle nasili się prędkość wiatru do 80-100 km/h. Niżowa pogoda na koniec świąt Bożego NarodzeniaBurze możliwe w ostatni dzień świąt Bożego Narodzenia nad Polską. Wyraźnie wzrastać będzie prędkość wiatru w kolejnych godzinach. Na Morzu Bałtyckim pojawi się sztorm, silniej powieje głównie w górach i nad morzem oraz w rejonie konwekcji. Po przejściu nocnego frontu atmosferycznego, dostaniemy się w zasięg wyżu barycznego.

Zachodnia cyrkulacja atmosfery wpływa na pogodę. Możliwe burze w kraju

Cyrkulacja strefowa przyniosła wyraźną zmianę warunków pogodowych w naszej części Europy w trzeciej dekadzie grudnia, powodując odwilż. W ostatni dzień świąt Bożego Narodzenia zaznaczy się niżowy wzór pogody. Opady deszczu występować będą na przeważającym obszarze naszego kraju. Natomiast w pierwszej części na północnym wschodzie Polski pojawiły się opady mieszane i mokrego śniegu.

W godzinach późno popołudniowych i wieczornych, ale także w nocy z 26/27 grudnia 2022 niewykluczone są lokalne burze na zachodzie. Temperatura w poniedziałek, 26 grudnia 2022 będzie powyżej normy wieloletniej. Na południu, zachodzie i południowym zachodzie będzie nawet 10°C/13°C.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 26 grudnia 2022, 15Z według modelu ICON EU – RUC dla Polski

ciepło w Polsce
Bardzo ciepło w ostatni dzień świąt

Nasza część Starego Kontynentu pozostaje w rozległym polu obniżonego ciśnienia i w zasięgu kolejnych ośrodków niżowych przemieszczających się z zachodu na wschód. Na początku dzisiejszego dnia we wschodniej połowie kraju zaznacza się strefa ciepłego frontu atmosferycznego z opadami deszczu, a na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Przez naszą część Europy wędruje układ frontów atmosferycznych, który związany jest z niżem o imieniu Isabel z centrum nad Morzem Bałtyckim.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 26.12.2022, 12 UTC

układ frontów nad Polską
Płytki niż i układ frontów nad Polską

W nocy z poniedziałku na wtorek z zachodu na wschód przemieści się kolejny front atmosferyczny. Tym razem o charakterze chłodnym i będzie związany z niżem z rejonu Morza Norweskiego. Opady atmosferyczne wraz z silniejszym wiatrem, a być może i nawet lokalnymi opadami przejdą z zachodu na wschód, południowy wschód.

Prognoza sytuacji barycznej, 27 grudnia 2022, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze możliwe nad Polską
Jesteśmy w zasięgu cyrkulacji strefowej

Burze nie będą silne, ale może im towarzyszyć silniejszy wiatr

Niskie i umiarkowane ryzyko burz będzie dziś zwłaszcza na zachodzie i w centrum kraju, jeśli nawet burze się pojawią, to będą słabe i mocno rozproszone oraz krótkotrwałe. W czasie przechodzenia frontu atmosferycznego związanego z niżem lokującym się nad wodami Morza Norweskiego, wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru do 40-60 km/h. Jednak w zasięgu konwekcji może powiać punktowo do 65-90 km/h. Nie będzie to jednak prawdopodobnie dobrze zorganizowana konwekcja, ale liniowej struktury konwekcyjnej na froncie chłodnym nie da się wykluczyć.

Prognoza energii dostępnej drogą konwekcyjną na 26 grudnia 2022, 18 UTC dla Polski według francuskiego modelu ARPEGE

możliwe burze dziś nad Polską, 26 grudnia 2022
Niewielka chwiejność, możliwe burze dziś nad Polską

Wyliczana chwiejność termodynamiczna, 26 grudnia 2022, 21 UTC dla Polski według francuskiego modelu ARPEGE

burze w kraju
chwiejność termodynamiczna w Polsce

Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, w porywach do 55 km/h. Natomiast na wybrzeżu oraz początkowo na Podkarpaciu wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach gór porywy do 100 km/h – powodować będą zamiecie śnieżne.

Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 26 grudnia 2022, 18 UTC dla Polski według modelu ECMWF

burze w Polsce
Konwekcja 26 grudnia 2022 w Polsce

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 26 grudnia 2022, 21 UTC

burze możliwe dziś nad Polską
Burze możliwe nad Polską

W nocy z poniedziałku na wtorek wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, nad morzem dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Tatr porywy wiatru do 90 km/h, w Sudetach do 110 km/h – powodować będą zawieje i zamiecie śnieżne. Mocniej powieje także w strefie chłodnego frontu atmosferycznego, który wkroczy najbliższej nocy od zachodu. Burze miejscami mogą występować do drugiej części nocy z poniedziałku na wtorek. Będzie je można śledzić na radarach i detektorach online.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz