Pogoda oszaleje. Uderzenie wiosny. 15 stopni w prognozach dla Polski. Do tego ulewy, wiatr i burze

Wkurza mnie to co dzieje się w zimowym okresie pogodowym w Polsce od kilku lat. Pogoda nie może się zdecydować, czy chce zafundować nam zimę, czy jednak już wiosnę na przełomie roku. Jeszcze kilka dni temu były w kraju miejsca, gdzie mróz sięgał -20 stopni. Obecnie w prognozach widać piętnastki na plusie.

Wiosenna pogoda w tym tygodniu w Polsce

Pogoda w rozpoczynającym się tygodniu przypominała będzie bardziej wczesną wiosnę (a może jesień). Czeka nas sporo dynamiki i dość wysokiego jak na końcówkę grudnia temperatury powietrza.

Dynamiczna pogoda w poniedziałek
Pogoda przynosi intensywne opady w poniedziałek. Źródło obrazu: IMGW-PIB

Już poniedziałek zaczniemy od bardzo dynamicznej pogody. Nad krajem od rana przechodzi front atmosferyczny przynosząc bardzo intensywne opady deszczu. Lokalnie nad wschodnią, centralną i północną Polską przechodzą ulewy. W prognozach pogody mamy również burze, jednak jak dotąd wyładowania nad Polską jeszcze nie padły. Jednak nie są dalej wykluczone, ponieważ po południu do Polski wkracza kolejna strefa konwekcji związana z frontem atmosferycznym. Tym razem więcej opadów (i możliwe burze) w zachodniej połówce Polski. Przeczytaj również: Śnieżyca blisko Polski. Spadnie 20 cm śniegu

Dynamiczna aura nad Polską. Silny wiatr w regionie

Kolejne dni przyniosą nam kolejne strefy opadów w Polsce i regionie. Nie będą one jednak tak silne jak te dzisiejsze. Pogoda przyniesie nam jednak inne dynamiczne zjawisko pogodowe. Praktycznie przez cały tydzień będzie towarzyszył nam silny wiatr w regionie.

Pogoda przyniesie silny wiatr w regionie

Powyżej prognoza porywów wiatru nad Polską w nadchodzącym tygodniu. Widać, że pogoda w Polsce będzie w najbliższych dniach dynamiczna. Wszystko za sprawą dużego gradientu barycznego. Pomiędzy silnymi wyżami z południa kontynentu, a głębokimi niżami, które jeden po drugim suną nad północną części kontynentu zbudował się dość duży kontrast ciśnienia. Za przykład weźmy czwartek w tym tygodniu.

Pogoda przyniesie duże różnice ciśnienia
Pogoda przyniesie duże różnice ciśnienia

Podczas gdy nad Skandynawią znajdzie się niż, w regionie Grecji i Bałkanów rozbuduje się silny antycyklon. Ciśnienie w centrum niżu skandynawskiego to ledwie 960 hPa. W tym samym czasie w bałkańskim wyżu ciśnienie wzrośnie do ponad 1030 hPa. To bardzo duża różnica ciśnienia nad naszym obszarem Europy. Właśnie za sprawę tego kontrastu barycznego w Polsce w najbliższych dniach wiał będzie bardzo silny wiatr. Szczegóły tego, którego dnia wiatr wiał będzie z jaką siłą przekazywali będziemy w dziennych prognozach pogody dla Polski.

Pogoda oszaleje. Bardzo wysokie temperatury w kraju

Jednak na koniec wpisu zostawiłem prawdziwą anomalię odnośnie tego co pogoda przyniesie nam w kolejnych dniach. W sumie, ponieważ wspomniałem o anomalii, to spójrzmy na mapę anomalii temperatury nad Europą na przełom roku. Pogoda szokuje.

Pogoda szokuje. Dodatnia anomalia temperatury
Pogoda szokuje. Dodatnia anomalia temperatury

Temperatury jakie zafunduje nam pogoda na koniec grudnia i z początkiem stycznia, to istne szaleństwo pogodowe. Na powyższej mapie widać, że temperatury w regionie mogą być nawet o 20 stopni wyższe niż norma wieloletnia. Oznacza to, że w Polsce termometry wskazywać mogą nawet 15 stopni Celsjusza. Prognozę taką potwierdza kilka modeli numerycznych. Poniżej prognoza temperatury na noc sylwestrową dla Polski.

Wysokie temperatury na przełomie roku
Prognoza temperatury na noc sylwestrową

To szokujące, ale na zachodzie kraju w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia termometry pokazać mogą nawet 14-16 stopni Celsjusza. Do Polski wleje się bardzo ciepła masa powietrza z zachodu Europy. Podczas gdy na zachodzie kraju noc sylwestrowa będzie bardzo ciepła, we wschodniej połowie kraju również będzie zbyt ciepło jak na przełom roku. Termometry we wschodniej połowie kraju pokazywać będą 8-10 stopni Celsjusza. Czapek na sylwestrowe podziwianie fajerwerków chyba potrzebowali nie będziemy. Widać więc, że pogoda niejako szokuje. Mamy końcówkę grudnia, a przed nami tydzień pełen opadów deszczu, silnego wiatru oraz wysokich temperatur powietrza.