Burze występują w piątek nad Polską. Wiemy, gdzie niebo przecięły błyskawice. Front chłodny sunie przez nasz kraj. Gdzie jest burza, 2.06.2023?

Burze pojawiły się dziś nad Polską. Wyładowania atmosferyczne wystąpiły w Bieszczadach. Postępuje duże ochłodzenie od północy.

Pojedyncze zjawiska konwekcyjne nad Polską

Front chłodny przechodzi przez nasz kraj, przynosząc wzrost zachmurzenia, lokalne opady deszczu i ochłodzenie oraz zmianę kierunku na północno zachodni oraz północny i wzrost prędkości wiatru. Dokonuje się istotna wymiana masy powietrza na znacznie chłodniejszą z północnej części kontynentu europejskiego. Odsuwa jest cieplejsza polarno morska. W pierwszy weekend czerwca przejściowo zaznaczy się przetransformowana masa pochodzenia arktycznego, przynosząc późne przygruntowe przymrozki w wielu regionach nocami i wczesnych godzinach porannych. Po wschodzie słońca temperatura szybko wzrastać powinna do wartości dodatnich.

Zaznacza się dziś wpływ płytkiej zatoki niżowej. Dodatkowo z północy na południe schodzi chłodny front atmosferyczny, za którym obserwuje adwekcje znacznie chłodniejszej masy powietrza.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 2.06.2023, 12 UTC dla Polski

mało aktywny front nad Polską, lecz burze się pojawiły
Mało aktywny front atmosferyczny nad Polską

Spory kontrast termiczne i burze nad Polską

Panuje dziś duża różnica temperatury. Na północy kraju wartości są najniższe, natomiast temperatura po przejściu frontu na stacji IMGW w Białymstoku spadła do 9.3°C. Najcieplej jest w Przemyślu, gdzie przed frontem o godzinie 13:00 wynosiła aż 22.5°C. W kolejnych godzinach proces silnego ochłodzenia ma być kontynuowany w kierunku południowej części Polski. Najbliższa noc z wyjątkowo późnymi przymrozkami.

Temperatura powietrza, 2.06.2023 – 13:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

stabilna i wyżowa pogoda ustępuje
Najcieplej w Przemyślu, najchłodniej za frontem w Białymstoku

Pojedyncze wyładowania w Bieszczadach

W burzach na obszarze Bieszczad możliwe były i są opady do 5-15 mm. Porywy wiatru w zasięgu konwekcji nie powinny przekraczać 50-60 km/h. Praktycznie do końca dzisiejszego dnia pojedyncze burze możliwe są w rejonach podgórskich i górskich na południu Polski. Kolejne burze mogą utworzyć się w Bieszczadach, gdy to zbliży się chłodny front atmosferyczny. Dlatego zalecamy śledzić dane radarowe i systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych.

Dane za minione 120 minut z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych Blitzortung 2 czerwca 2023 r. na południu i południowym – wschodzie Polski

Burze, 2 czerwca 2023 w Bieszczadach

Front objawia się wzrostem zachmurzenia, zmianą kierunku wiatru, śladowymi opadami i napływem chłodnej masy za nim

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym idealnie obrazuje zasięg strefy chłodnego frontu atmosferycznego, która objawia się m.in wzrostem zachmurzenia do dużego, a gdzieniegdzie przejściowo całkowitego. Dostrzegamy również pojedyncze komórki burzowe w Bieszczadach. Nie są to jednak groźne zjawiska. Jednak każda burza z uwagi na przynoszenie wyładowania atmosferycznych może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Tuż za frontem spływa znacznie chłodniejsza masa z dalekiej północy Europy o mniejszej zawartości wilgoci i następuje duża poprawa pogody.

Przeczytaj też: Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r. Atak późnych przymrozków, deficyt opadów i rzadkie gwałtowne burze oraz silne upały

Zdjęcie satelitarne z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznym w spektrum widzialnym, 2 czerwca 2023 o godz. 13:40 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: sat24.com

burze nad Polską, 2 czerwca 2023 r.
Front chłodny przemieszcza się przez Polskę, wystąpiły burze w Bieszczadach

W piątek towarzyszy nam przejście stosunkowo mało aktywnego frontu chłodnego z północy na południe. Obserwowane jest przemieszczające się z północy na południe zachmurzenie duże, przejściowo całkowite z postępującymi rozpogodzeniami na północy i południowym wschodzie kraju. Gdzieniegdzie na północy i wschodzie zdarzyły się niewielkie opady deszczu. Dodatkowo w Bieszczadach, gdzie zaznaczyła się chwiejna masa powietrza oraz wystąpiły procesy wspomagające konwekcje, rozwinęły się pojedyncze burze o niedużej intensywności. Jednak dziś w najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą maksymalnie od 14°C na północy, około 16°C w centrum, do aż 23°C na południowym wschodzie. Chłodniej nad samym morzem od 12°C do 14°C. Wiatr okazuje się słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w całym kraju porywisty, północny i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 50-65 km/h. Późnym popołudniem i wieczorem pojedyncze burze na krańcach południowych nie powinny już występować.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl