Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r. Będzie atak późnych przymrozków na początku meteorologicznego lata. Pierwszy miesiąc nowej pory roku może zapisać się z ujemną anomalią opadów, rzadkością mogą okazać się również fale upałów. Względem minionych lat prognozujemy także mniejszą aktywność burzową.
Pogoda długoterminowa. Późne przymrozki, a potem szybki powrót do dni gorących, ale upałów w prognozach nie widać do połowy czerwca
Pogoda negatywnie zaskoczy mieszkańców naszego kraju, gdyż spłynie do nas zimne i przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego na koniec bieżącego tygodnia. Najniższe temperatury są prognozowane na noc z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę. Nie można wykluczyć, że temperatura na wysokości gruntu obniży się do -4°C/-1°C. Mimo że spadki temperatury poniżej zera będą krótkotrwałe, to i tak mogą wyrządzić szkody w sadach i ogrodach oraz wszelakich uprawach rolnych. Ujemna temperatura wystąpi zwłaszcza przy gruncie, ale punktowo w zastoiskach chłodu i obniżeniach terenu, nie można wykluczyć przymrozków na wysokości pomiarowej 2 metrów, czyli standardowej, na której wykonuje się pomiary temperatury i wilgotności przez IMGW w klatkach meteorologicznych i profesjonalnych osłonach radiacyjnych.
Opracowania klimatologiczne pokazują nam jednak, że w naszej części Europy ostatnie wiosenne przymrozki zdarzają się często na początku czerwca, a czasem bywały silne epizody z wtargnięciem zimnych mas powietrza z północy w połowie, a nawet pod koniec miesiąca.

W minionych 10 latach najniższą temperaturę w czerwcu zmierzono w Lęborku na stacji IMGW, 29 czerwca 2014 r., gdy to odnotowano -1,5°C przy gruncie.
Silne spadki temperatury po zachodzie słońca przed nami
Najniższe wartości na termometrach będą notowane w pasie dzielnic północnych, gdzie zaznaczy się główna adwekcja przetransformowanego arktycznego chłodu. Ujemne temperatury wystąpią również na zachodzie, centrum, ale także w pasie dzielnic południowych. Zawartość wilgoci w masie z dalekiej północy Starego Kontynentu okaże się niewielka. Dlatego nie będzie w niej na ogół warunków do wystąpienia opadów atmosferycznych, a jeśli nawet zdarzą się to będą krótkotrwałe i o małym zasięgu.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na 2 m w oparciu o model GEFS dla Europy i obszarów przyległych

Sucha masa powietrza sprzyjać ma dużym amplitudom temperatury w Polsce
Na ogół pod koniec tygodnia dominować ma pogodna aura, lecz nie unikniemy dużych dobowych amplitud temperatury. Czasem zachmurzenie wzrośnie do umiarkowanego i dużego. Jutro śladowe i punktowe opady deszczu zdarzyć mogą się m.in na północy, centrum i wschodzie kraju, lecz nie rozwiążą one problemu nasilającej się suszy. Niskie prawdopodobieństwo rozwoju przelotnych opadów i burz będzie w piątek w pasie Karpat, a punktowa krótkotrwała burza może pojawić się w Bieszczadach, chociaż prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest na niskim poziomie.
Prognozowana orientacyjnie średnia anomalia temperatury na czerwiec 2023 r. w oparciu o model klimatyczny CFS, uwzględniając okres bazowy 1984-2009 r. dla Europy i obszarów przyległych

Maj przyniósł dominacje wyżów, podobnie może być w czerwcu z nielicznymi wyjątkami
W trzeciej dekadzie maja nastał okres stabilnej sytuacji barycznej, gdy to głównie znajdujemy się w zasięgu równoleżnikowo ułożonych i rozległych układów wysokiego ciśnienia, których centra są ulokowane głównie nad Europą Zachodnią i Atlantykiem, sprowadzając przeważnie stabilne i charakteryzujące się niską zawartością masy powietrza również na początku czerwca. Pierwszego upału nie spodziewamy się jeszcze w pierwszej dekadzie czerwca. Być może sytuacja zmieni się w drugiej i trzeciej dekadzie szóstego miesiąca roku.
Prognozowane średnie wartości ciśnienia i anomalii na poziomie morza w czerwcu 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych

Jednak w pierwszy dzień nowego miesiąca nad Polskę nasunęła się płytka zatoka niżowa, która związana jest z niżem znad północnej części Starego Kontynentu. Co więcej z północy na południe przemieszcza się stopniowo mało aktywna strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Tuż za nią rozpoczyna się adwekcja chłodniejszego i przetransformowanego powietrza arktycznego. Jutro front opuszczać ma Polskę. Ochłodzenie w całym kraju odczujemy pod koniec bieżącego tygodnia. Przyszły tydzień nie powinien już przynosić przymrozków. Dlatego, że zmieni się kierunek adwekcji mas powietrza i ustąpi zimna przetransformowana masa z Arktyki.
Przeczytaj również: Przeraźliwy upał do 50 stopni na wschodzie. Co przyniesie nam czerwiec w pogodzie?
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza orientacyjnie na okres od 1.06.2023 r. do 10.06.2023 r. według modelu ECMWF. Prognoza operacyjna z 1.06.2023 – 02:00. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa. Stabilna pogoda, lecz widać pojedyncze dni z burzami w Polsce
Stopniowe ocieplenie zacznie postępować od niedzieli, gdy to po krótkim, lecz dość intensywnym ochłodzeniu zbliżymy się progu dnia gorącego w niektórych regionach naszego kraju. Przyszły tydzień przyniesie powszechne dni gorące, czyli z temperaturą maksymalną w przedziale od 25°C do 29°C, ale wiodące modele numeryczne nie prognozują upałów w Polsce. Dominować ma przeważnie pole wyżowe, ale okresami zaznaczy się wpływ płytkich zatok niskiego ciśnienia i stref frontowych, lecz burz i opadów będzie niewiele. Jeśli w ogóle się zdarzą w kolejnym tygodniu czerwca. Przeważać ma na ogół sucha, słoneczna i stabilna pogoda. Dlatego zaostrzać ma się susza hydrologiczna i glebowa. Zagrożenie pożarowe na przeważającym obszarze Polski ma być na poziomie wysokim i ekstremalnie wysokim.
Prognozowane usłonecznienie, które wyrażone jest w godzinach na okres od 1.06.2023 r. do 10.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

Prognozy modeli pokazuje ogromny deficyt opadów. Przy wysokich temperaturach i silnej operacji słonecznej, sprzyjać ma zaostrzaniu się suszy, powodując silne parowanie wilgoci z gleby
Czerwiec może generalnie rozczarować ilością opadów, gdyż kilka modeli na pierwszy miesiąc lata widzą niedobór opadów. Przeważnie obserwowana ma być dominacja słabogradientowych pól podwyższonego ciśnienia w naszej części Europy. Czasem nasuną się płytkie zatoki niżowe i strefy frontowe. Będzie wiele regionów w Polsce do połowy czerwca, gdzie nie spadnie ani jedna kropla deszczu. Około 5-7 czerwca 2023 przelotne opady i burze z gradem zdarzyć mogą się w pasie dzielnic południowych i częściowo wschodnich. Jednak na stabilizacje prognoz numerycznych musimy poczekać.
Prognozowana anomalia opadów na czerwiec 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023. Silne burze występować mają najczęściej na początku lata w południowej części Europy
Najczęściej gwałtowne opady i burze będą występować w południowej części Europy. Dominować mają na tym obszarze rozległe pole obniżonego ciśnienia, sprzyjając rozwojowi gwałtownych zjawisk konwekcyjnych, które obserwujemy na tym obszarze od kilku tygodni. U nas burze będą głównie w epizodach oraz o małym zasięgu. Być może nieco więcej zjawisk konwekcyjnych pojawi się ich w drugiej połowie czerwca. Wiele wskazuje jednak, że ma być ich mniej niż w latach ubiegłych. Fale upałów, jeśli się zdarzą w rozpoczynającym się miesiącu, to będą prawdopodobnie krótkotrwałe i najbardziej prawdopodobne po 15 czerwca 2023 r., czyli w drugiej części miesiąca.
Prognoza długoterminowa anomalii opadów na czerwiec 2023 r. w oparciu o model CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

Na północy Starego Kontynentu nietypowo najczęściej znajdą się wyże. Natomiast południe będzie w zasięgu ośrodków niżowych, sprzyjając zwiększonemu dynamizmowi w pogodzie w tej części Europy. Ulokowanie antycyklonów na północy i niżów na południu, jest bardziej charakterystyczne dla jesieni, gdy to w basenie Morza Śródziemnego obserwujemy szczytową aktywność burzową. W minionych latach upały występowały dużo wcześniej niż w tym roku, a w mijającym roku mieliśmy maksymalnie 27°C w maju na jednej stacji IMGW, zatem 3°C niżej niż dolna granica umownego dnia upalnego w naszych szerokościach geograficznych. Dlatego na pierwszy dzień upalny w tym roku dalej czekamy. Niedobór opadów w czerwcu i kolejnych miesiącach może niekorzystnie odbić się na cenie owoców i warzyw w Polsce.
Prognozowana średnia anomalia ciśnienia na czerwiec 2023 r. w oparciu o model CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

Prognozy pogody dla naszego kraju analizujemy na bieżąco i zalecamy do śledzenia ich.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC