Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Przeraźliwy upał do 50 stopni na wschodzie. Co przyniesie nam czerwiec w pogodzie?

Koszmarny upał w czerwcu. Padnie 50 stopni Celsjusza. Fala upałów


We wpisie poszukamy bardzo wysokich temperatur. Czy upał wystąpi w Polsce w pierwszej połowie czerwca? Sprawdzę w drugiej części wpisu. Obecnie pogoda w Polsce przynosi nam jednak temperatury przy których możemy mówić co najwyżej o dniu gorącym. Czy kolejne dni przyniosą nam definicyjne dla upałów trzydziestki? Gdzie obecnie jest przeraźliwie gorąco? Zapraszam na wpis.

Koszmarny upał na wschodzie. Padnie 50 stopni Celsjusza?

Podczas gdy w Polsce i regionie lato nadchodzi dość ostrożnie, potężny upał panuje obecnie w południowej Azji i na Półwyspie Arabskim. Poniżej dziesięć miejsc z najwyższą temperaturą za ostatnią dobę.

Silny upał na Półwyspie Arabskim
Upał na Półwyspie Arabskim

Widzimy, że silny upał panuje zarówno na Półwyspie Arabskim, jak i w Indiach. Na wszystkich stacjach z rankingu pomiar temperatury wyniósł ponad 43 stopnie Celsjusza. Uwierzcie, że jest to temperatura nie do zniesienia dla Europejczyków. Byłem w Dubaju, gdy temperatura wynosiła 38-39 stopni Celsjusza. Miałem wrażenie, że mózg gotuje mi się pod czaszką. Tak wysokie temperatury powietrza są groźne dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Prognozy pogody na kolejne dni czerwca pokazują, że przebicie granicy 50 stopni temperatury jest całkiem realne.

Upał 50 stopni Celsjusza na wschodzie jest całkiem realny
Upał 50 stopni na wschodzie jest całkiem realny

Pod koniec pierwszej dekady czerwca w pasie od Afryki północno wschodniej po Pakistan upał z temperaturą o wartości 50 stopni Celsjusza jest całkiem realny. Przeczytaj również: Przymrozki na początku czerwca w Polsce

Upał w Europie w odwrocie? Niespotykana pogoda

Podczas gdy zwrotnikowe powietrze zalega na Bliskim i tym nieco dalszym wschodzie, lato w Europie nie może rozkręcić się w pełni. Upał na kontynencie nadal nie jest zjawiskiem powszechnym. Oczywiście, na południu kontynentu są miejsca, w których temperatura przekracza 30 stopni. Jednak zdecydowanie odbiega to od norm wieloletnich.

Upał w Europie rzadszy niż w latach ubiegłych

Powyżej animacja anomalii temperatury na wysokości 2 metrów. Na animacji często dominują barwy chłodne, niebieskie. Oznacza to, że temperatury do okolic połowy czerwca w Europie będą niższe od norm wieloletnich. Na uwagę zasługują dwa punkty animacji. Pierwszy to nadchodzący weekend, gdzie widać silny spływ chłodny w nasz region Europy (przymrozki). Drugą rzeczą jaka rzuca się w oczy jest prawie przez cały czas dodatnia anomalia temperatury w regionie Francji i Niemiec. Tutaj jest cieplej niż norma wieloletnia, jednak to wciąż nie wystarcza by występował tu długotrwały upał.

Upał na większym obszarze Europy w czerwcu
Upał na większym obszarze Europy dopiero około 10 czerwca

Powyżej prognoza temperatury na 10 czerwca. Widać tu, że bardzo ciepło zrobi się niemal w całej Europie. Na uwagę zasługują bardzo wysokie temperatury w Skandynawii. Przypomnę, że na północy Europy za upał przyjmuje się dzień w którym temperatury powietrza przekraczają 25 stopni Celsjusza.

Czy początek czerwca przyniesie oczekiwane 30 stopni Celsjusza?

Wiemy już, ze na Bliskim Wschodzie upał wciąż jest morderczy. Wiemy już także, że w Europie temperatury są obecnie niższe od norm wieloletnich, jednak zacznie robić się cieplej. Sprawdźmy zatem czy początek czerwca przyniesie nam wzrosty temperatury powyżej 30 stopni w Polsce.

Ochłodzenie w Polsce w weekend
Ochłodzenie w weekend w kraju

Najbliższe dni zwrotników w Polsce nam nie przyniosą. Wręcz odwrotnie. Od piątku czeka nas ochłodzenie. Za dnia temperatury nie będą przekraczały 20 stopni. Nocami temperatury spadną poniżej 5 stopni, a lokalnie w Polsce prognozowane są również przymrozki. Znacznie cieplej zrobi się w przyszłym tygodniu. Termometry wskazywały będą ponad 25 stopni Celsjusza. Zrobi się gorąco, jednak upał nadal nie wystąpi.

Gorąco, ale nie 30 ki w przyszłym tygodniu w Polsce
Gorąco, ale nie 30 stopni w Polsce w przyszłym tygodniu

Upał widać w kraju na przełomie pierwszej i drugiej dekady czerwca. W tym okresie trzydzieści stopni Celsjusza prognozuje model ECMWF. Amerykański GFS widzi temperatury nieco niższe, jednak model ten znany jest z dość „ostrożnego” prognozowania wartości temperatury. W ciepłych miesiącach letnich europejski ECMWF wydaje się „trafiać” z prognozami temperatury nieco lepiej. Widać wiec, że dla miłośników upałów i bardzo wysokich temperatur nie wszystko jest jeszcze stracone. Co prawda nadchodzący weekend przyniesie nawet lokalne przymrozki w Polsce. Jednak w przyszłym tygodniu zacznie robić się coraz cieplej. W kolejnym tygodniu czerwca temperatury, zwłaszcza na zachodzie kraju wzrastać będą ponad 30 stopni Celsjusza, co oznacza upał w kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk