Przymrozki uderzą na początku czerwca 2023 w Polsce. Temperatura może spaść do -4°C. Kiedy pierwszy upał?

Przymrozki uderzą na początku czerwca 2023 r. w Polsce. To będzie najpóźniejszy epizod z wyjątkowo niskimi temperaturami przy gruncie od wielu lat. Dni upalnych nie widać w pierwszej dekadzie nowego miesiąca, ale dni gorące, czyli z temperaturą w przedziale od 25°C do 29°C mają mieć miejsce.

Przymrozki występują na początku maja. Ich obszar zwiększy się na początku czerwca

Stabilne warunki pogodowe utrzymują się od wielu dni na obszarze Polski, co jest zasługą dominacji rozległego pola wyżowego. Ilość opadów na przełomie maja i czerwca jest poniżej normy wieloletniej. W ostatni dzień maja znajdujemy się pod wpływem antycyklonu o imieniu Wiola z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. W naszej części Europy nie ma warunków do rozwoju głębokiej konwekcji, dodatkowo obserwowane są duże amplitudy temperatury. Powietrze zalegające u nas jest suche. Dlatego w ciągu dnia szybko się ogrzewa pod wpływem promieni słonecznych, natomiast wieczorami i nocami szybko wychładza. Dodatkowo obecna jest silna inwersja osiadania związana z antycyklonem.

Masy powietrza docierające pod koniec maja do Polski są umiarkowane ciepłe i o niskiej zawartości wilgoci. Dlatego też nie brakuje pogodnych dni w naszym kraju. Wczoraj znad naszej części Europy odsuwał się rozmywający się w polu podwyższonego ciśnienia mało aktywny front chłodny.

Niż znad Skandynawii zapoczątkuje głębsze ochłodzenie

Jednak już jutro zmniejszy się wpływ antycyklonu z centrum w pobliżu Wysp Brytyjskich, nasunie się do nas płytka zatoka niżowa związana z ośrodkiem niskiego ciśnienia znad Skandynawii, w którym położony ma być mało aktywny front chłodny. W środę i czwartek zanotujemy na termometrach 21°C/25°C, punktowo do nawet 26°C. Będą więc to kolejne w tym roku dni gorące. Najwyższe wartości pokażą termometry umieszczone w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 m i profesjonalnych osłonach radiacyjnych na południu i wschodzie naszego kraju. Przyjemna i charakterystyczna dla wczesnego lata aura wystąpi na południu, centrum i wschodzie oraz zachodzie Polski.

W dalszym ciągu docierać ma do nas masa powietrza o niewielkiej zawartości wilgoci, w której obserwowane ma być zachmurzenie małe i umiarkowane, w której nie będzie w ostatni dzień maja warunków do wystąpienia opadów atmosferycznych. Sytuacja ma szanse zmienić się na początku meteorologicznego lata, tj. 1 czerwca 2023 r., kiedy to nasunie się mało aktywny front atmosferyczny, jaki objawi się wzrostem zachmurzenia na północy i północnym wschodzie. Śladowe opady atmosferyczne na początku czerwca są możliwe głównie w pasie dzielnic północnych, ale co należy podkreślić, to fakt, iż nie rozwiążą one problemu szybko pogłębiającej się suszy glebowej.

Prognoza sytuacji barycznej na 1 czerwca 2023 r., 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

zimne powietrze arktyczne w Polsce
Przymrozki wystąpią w masie arktycznej na początku czerwca w Polsce. Po zachodzie słońca dochodzić ma do silnej radiacji ciepła z gruntu do wyższych warstw

Silne przymrozki jak na początek meteorologicznego lata przed nami

Dominacja wyżu w półroczu ciepłym, brak opadów, coraz wyższe temperatury sprzyjać mają szybkiemu pogłębianiu się suszy glebowej na obszarze całej Polski oraz wzrostowi zagrożenia pożarowego. Parowanie wilgoci z gleby i roślin ma być wyraźne w czasie dni z silną i długą insolacją, co może przełożyć się ceny warzyw i owoców w późniejszych miesiącach na obszarze Polski. Od 2.06.2023 r. do 4.06.2023 r. czeka nas dość chłodny okres synoptyczny, kiedy to na dużym terenie naszego kraju możliwe są przymrozki spowodowane późną adwekcją powietrza arktycznego z północy. Potem około 4-5 czerwca 2023 r. wartości wzrosną do typowych dla lata w Polsce. Aczkolwiek nie przewiduje się jeszcze dni upalnych. Początkowo możliwe są jeszcze na mniejszym obszarze przygruntowe spadki temperatury poniżej zera w porze nocnej i porannej. Od niedzieli dopiero spodziewane jest coraz większe ocieplenie. Dni upalnych nie widać w najnowszych prognozach do końca 1 dekady czerwca.

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura na okres od 30.05.2023 r. do 8.06.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silne przymrozki w Polsce przy gruncie
Dni gorące, ale upału nie widać w 1 dekadzie czerwca. Być może sytuacja zmieni się na przełomie 1 i 2 dekady przyszłego miesiąca

Prognozowana orientacyjnie średnia temperatura powietrza na okres od 30.05.2023 r. do 8.06.2023 r. według modelu operacyjnego według modelu ECMWF

lato termiczne w Polsce
Średnia dobowa temperatura będzie typowa przez wiele dni dla lata termicznego

Złe wieści dla rolników i sadowników oraz ogrodników. Późne przymrozki mogą spowodować szkody

Prognozowane przymrozki nie są dobrą wieścią dla rolników, sadowników i ogrodników, gdyż czeka nas wyjątkowo późna adwekcja powietrza arktycznego, która może spowodować lokalne szkody. Już ubiegłej nocy ponownie zanotowaną ujemną temperaturę przy gruncie. Najchłodniej było na stacji w Resku, gdzie termometr rezystancyjny zmierzył -2°C przy gruncie. Niewielki przymrozek przygruntowy zanotowano również na stacji położonej na wschód od Szczecina.

Zobacz też: Burze i nawałnice na południu. 10-15 cm gradu zasypało ulice. Koszmarne prognozy pogody dla Polski

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w poletkach meteorologicznych od 30.05.2023 / 31.05.2023 (20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce) na stacjach PSHM

przymrozki przy gruncie
Późne przymrozki przy gruncie pod koniec maja

Powszechne ujemne temperatury wiosną 2023 r. w Polsce

Tegoroczna wiosna obfituje w przymrozki przygruntowe. Jednak także okresami zdarzają się również na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem gruntu w Klatkach Stevensona. Wiosną potrafią one wyrządzać duże szkody w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie. W tym sezonie wiosennym zdarzają się one wyjątkowo często i są długotrwałe. Duża adwekcja chłodu arktycznego, prognozowana jest już w pierwszych dniach meteorologiczna lata. Spadki temperatury poniżej zera będą spowodowane nie tylko czynnikiem adwekcyjnym, także radiacyjnym. Masa powietrza zalegająca w wyżu charakteryzować ma się niewielką zawartością wilgoci. Dlatego też w ciągu dnia pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych ma się ogrzewać, natomiast wieczorami oraz nocami szybko ochładzać.

Prognozowany wstępnie obszar przygruntowych przymrozków w drugiej części nocy z 2/3 czerwca 2023 r. na obszarze Polski według modelu SWISS-MRF

przymrozki w kraju
Przymrozki wystąpią już na początku czerwca w kraju

Szczególnie zimny okres synoptyczny przypadnie od 2.06.2023 r. do 4.06.2023 r., kiedy to temperatura może spadać poniżej 5-10°C przy gruncie. Będą regiony, zwłaszcza w północnej połowie kraju, gdzie w klatkach meteorologicznych możemy zanotować zaledwie 2-4°C. Najniższe temperatury prognozują modele w pasie od Pomorza przez Warmię i Mazury, sięgając aż po Podlasie. Jednak obszarów przymrozków będzie jeszcze większy. Przymrozki będą notowane głównie w drugiej części nocy i nad ranem.

Prognozowany zasięg przymrozków na 3 czerwca 2023 o poranku w Polsce według SWISS-MRF

silne przymrozki w Polsce
Duży obszar przymrozków na początku meteorologicznego lata

Zimno będzie zwłaszcza w nocy z 3/4 czerwca 2023 r. na dużym obszarze Polski. Wtedy w wielu miejscach może być poniżej 2-4°C. Przy gruncie ujemne temperatury są bardzo prawdopodobne, gdy może być nawet -4°C/-2°C, a być może i niżej, wyrządzając spore szkody w sadach, ogrodach i rolnictwie.

Prognoza orientacyjna zasięgu przymrozków na noc 3/4 czerwca 2023 r. w Polsce

silne przymrozki
Prawdopodobnie ostatnia noc przymrozkowa z 3/4 czerwca 2023 r. na większym obszarze Polski

Duża ujemna anomalia temperatury w Polsce

Pierwszy tydzień czerwca zaskoczy nas negatywnie, gdyż pierwszy raz od wielu lat spłynie do nas arktyczne powietrze na początku meteorologicznego lata, przynosząc wyjątkowo późne przymrozki, które głównie wystąpią przy gruncie. Aczkolwiek nie można ich wykluczyć lokalnie na wysokości 2 m, czyli standardowej wysokości pomiarowej temperatury w Polsce. Warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu upraw przed skutkami wyjątkowo niskich temperatur po zachodzie słońca. Szczególnie tych znajdujących się przy gruncie. Zatem oprócz pogłębiające się suszy, która jest spowodowana dominacją układów wyżowych, będziemy musieli zmierzyć się z bardzo późnymi przygruntowymi przymrozkami. Najniższe wartości mają być notowane poza aglomeracjami miejskimi.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa, 3 czerwca 2023, 00 UTC według modelu ECMWF

późne przymrozki w Polsce
Powietrze arktyczne spłynie do nas na początku czerwca i przyniesie przymrozki

Wkrótce podamy bardziej szczegółowe prognozy pogody dla Polski. Śledźcie na bieżąco nasz portal, aby nic istotnego Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl