Burze na południu. Silne nawałnice. Ponad 3000 wyładowań na godzinę. Rozpoczynamy sezon burzowy 2023

Jeśli śledzisz nasz portal od dawna wiesz z pewnością, że burze to nasza pasja. To właśnie od zjawisk burzowych i wspólnych zainteresowań zrodził się pomysł na portal. Strona przez lata urosła nam do portalu i obecnie jest już naszym nie tylko hobby. Nie zmienia się jedno. To właśnie burze są naszym głównym zainteresowaniem w pogodzie. Dlatego niezmiernie cieszę się, że powoli wchodzimy w okres, gdy będziemy mogli pisać Wam więcej o tych zjawiskach.

Burze na południu Europy

Kilka dni temu nad Morzem Śródziemnym przemieszczał się Medikan (taki odpowiednik huraganu, właśnie w regionie śródziemnomorskim). Układ ten przynosił lokalnie silne burze, ale przeoczyłem sprawę przez co nie napisałem Wam o tym wcześniej. Jednak nic straconego. Dziś na południu Europy znów przemieszcza się niż przynosząc bardzo dynamiczną pogodę.

Niż na południu Europy przynosi burze
Niż na południu Europy przynosi burze

Groźna aura panuje dziś zwłaszcza w regionie Włoch. Groźna, rozległa burza przeszła przed południe przez Sycylię obejmując swym zasięgiem praktycznie cały obszar wyspy. Wyładowania atmosferyczne notowane są również na południu Włoch, czy u wybrzeży Bałkanów. Podczas gdy burza wędrująca nad Sycylią była groźna (mnóstwo wyładowań, nawalne opady deszczu), tak pozostałe ośrodki konwekcyjne na południu Europy nie są dziś na ten moment groźne.

Burze i ulewy na południu kontynentu
Burze i ulewy na południu kontynentu

Wciąż dużym zagrożeniem są ulewne opady deszczu jakie niesie ze sobą rozległa strefa opadów, która znad Sycylii wędruje nad południowe Włochy. Do wieczora mnóstwo deszczu spadnie w omawianym regionie. Przeczytaj również: Wichury pojawią się nagle w Polsce

Burze i nawałnice przechodzą przez Stany Zjednoczone

Jeszcze groźniej początek sezonu burzowego rozpoczyna się w USA. Już w dniu wczorajszym przez wschodnie Stany przetaczał się układ MCS w postaci linii burz. Obecnej doby sytuacja wydaje się jeszcze bardziej groźna.

Aktywny niż w USA. Burze i nawałnice
Aktywny niż w USA. Burze i nawałnice

Białą strzałką na powyższej mapie zaznaczyłem aktywny, dość głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. Strzałką niebieską zaznaczyłem kierunek jego przemieszczania się. W bezpośrednim oddziaływaniu niżu powstają burze. Na granicy stanów Indiana i Kentucky przemieszcza się obecnie bardzo aktywna elektrycznie burza. generuje ona prawie 7000 wyładowań w okresie 2 godzin, co daje ponad 3000 wyładowań w godzinę. Z pewnością niesie ona ulewne, długotrwałe opady deszczu i silniejsze porywy wiatru. Dość groźne burze występują dziś również w Arkansas i Luizjanie. Tutaj, w dobrych warunkach wiatrowych dochodzi do rozwoju krótkotrwałych, lecz intensywnych superkomórek. W tym regionie najgroźniejszy wydaj się być grad.

Burze dziś w USA
Burze dziś w USA

Nie można wykluczyć, że niektóre z tych burz przynosić dziś mogą w USA nawet trąby powietrzne, w Stanach nazywane oczywiście tornadami.

Początek sezonu burzowego w Polsce

Pierwsze wyładowania atmosferyczne w tym roku już za nami w Polsce. Oczywiście nie są to jeszcze zjawiska intensywne. Pierwsze naprawdę silniejsze burze przyjdą do Polski w kwietniu. Pamiętam już wspólne łowy burzowe za superkomórkami właśnie w kwietniu, gdy natura jeszcze nie zdążyła do końca się zazielenić. Żeby była jasność, to że kochamy burze, ich łowienie i fotografowanie, nie ma żadnego związku z tym, że martwią nas szkody jakie te zjawiska niosą. Zawsze powtarzam, że jeśli trąba powietrzna, którą marzy mi się uchwycić na filmie miałaby przynieść szkody, to ja jej nigdy nie chcę „złapać”.

Silne burze w sezonie letnim na południu Europy

Powyżej dla przypomnienia animacją potężnego układu MCS, jaki w tamtym sezonie wędrował przez południe Europy. Takie nawałnicenie mażą mi się w żaden sposób. Nie dość, że niosą silne szkody wiatrowe, to jeszcze są bardzo niefotogeniczne. Tak, czy inaczej, w zbliżającym się sezonie burzowym życzę Wam kolejno: dla tych co burz się obawiają, to aby te zjawiska nie występowały w Waszym regionie wcale. Dla tych, których burze fascynują, życzę Wam, by ten sezon przyniósł wiele wspaniałych, pięknych zjawisk burzowych. Wszystkim nam życzę jednak, by przede wszystkim burze nie były w tym roku niszczące. Takich zjawisk to my nie lubimy. Jak co roku w sezonie zachęcam, by odwiedzać nasz radar burz i opadów. Dzięki tej zakładce będziecie zawsze na bieżąco z zagrożeniami pogodowymi.