Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichury pojawią się nagle, możliwe burze śnieżne. Częsty mróz nocami, prędkość wiatru przekroczy 100 km/h w Polsce


Wichury pojawią się nagle w Polsce, możliwe burze śnieżne. Częsty mróz nocami, prędkość wiatru przekroczy 100 km/h w kraju.

Wichury w Polsce i częste opady śniegu. Mróz nocami okaże się częsty

Od kilku dni nasza uwaga skupiona jest na wzroście dynamiki w pogodzie pod koniec bieżącego tygodnia. Z prognoz numerycznych wynika, że w marcu doświadczymy często zmieniających się warunków pogodowych w Polsce. Poszczególne realizacje numeryczne pokazują zwiększone prawdopodobieństwo silnego wiatru w naszym kraju. Nie można wykluczyć, że prędkość wiatru sięgnie 70-100 km/h, a w górach przekraczając nawet 100 km/h.

Blisko Polski w najbliższych dniach często przemieszczać mają się cyklony umiarkowanych szerokości geograficznych. Przechodzić mają układy frontalne. W obrębie głównego niżu, pojawić mogą się nawet wtórne cyklony.

Pierwszym dniem, kiedy to wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru będzie sobota. Znad wód Morza Bałtyckiego, w kierunku państw bałtyckich ma przemieszczać się cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych. Niż ten następnie znajdzie się nad Federacją Rosyjską. Niż ten spowoduje nie tylko nasilenie przepływu powietrza nad Polską, ale także przyniesie opady i adwekcje chłodu w swojej tylnej części.

Zobacz też: Mróz do -15 i śnieżyce do 20 cm. Pogoda w marcu zaszokuje. Kiedy ocieplenie i wiosna w Polsce?

W sobotę opady atmosferyczne będą przeważnie słabe. Na wschodzie, północy północnym wschodzie wyraźnie nasili się prędkość wiatru do 50-70 km/h. Nie zostaną spełnione prawdopodobnie warunki do wydania ostrzeżenia 1 stopnia przed silnym wiatrem na przeważającym obszarze Polski.

Prognozowane porywy wiatru na 4 marca 2023, 12 UTC dla obszaru naszego kraju według modelu ECMWF

Wichura w Polsce
Wichura w Polsce, lecz niewielka

Groźna pogoda w marcu 2023 r.

Wyjątkiem będą tu gminy nadmorskie i obszary górskie, gdzie może być spełniony próg dla słabej wichury. Wysoko w Karkonoszach może powiać ponad 100 km/h. Na Bałtyku możliwy sztorm.

Niżowy wzór pogody będzie dominował w ostatnich dniach 1 dekady marca 2023 r. Zaobserwujemy częste fluktuacje temperatury, ciśnienia i występowanie zachmurzenia dużego i całkowitego i codzienne opady atmosferyczne. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej mają się zdarzać. Ponadto niewykluczone są burze śnieżne. W okolicach 7-12 marca 2023 r. możliwe są również silne fale wiatrowe, które spełnią kryteria dla wichur na nizinach. Cyrkulacja strefowa ma mieć główny wpływ na przebieg warunków pogodowych w Polsce. Temperatura w kolejnych tygodniach będzie często poniżej normy z nielicznymi wyjątkami.

Porywy wiatru prognozowane przez model ICON, 4 marca 2023, 11 UTC dla Polski

silny wiatr o skali wichury w Polsce
Sztorm na Bałtyku i silny wiatr miejscami w Karkonoszach i Bieszczadach

Marzec może rozczarować na obszarze Polski. Model ECMWF i CFS pokazują miesiąc poniżej normy klimatologicznej, ale z opadami powyżej normy.

Prognozowana anomalia średnie temperatury powietrza na okres od 6.03.2023 – 9.04.2023 r. orientacyjnie, uwzględniając okres bazowy 2004-2020 r. według ECMWF, wizualizacja IMGW-PIB

marzec 2023 r. zapowiada się jako chłodny
Wichury w Polsce, ale i temperatura często poniżej normy. Marzec może zapisać się jako chłodny

Warto zwrócić uwagę, że przed nami wietrzna pogoda z uwagi na bliskość przechodzenia atlantyckich niżów i stref frontowych. W poszczególnych dniach przyszłego tygodnia mogą zostać spełnione w wielu regionach kryteria dla wichury.

Wichury w Polsce i śnieżyce

Prognozowane maksymalne porywy wiatru na okres od 3.03.2023, 00Z do 12.03.2023 r. 06 UTC według modelu GFS

niżowy wzór pogody w kraju
Niżowy wzór pogody, częsty silny wiatr w kraju

Silny wiatr w Polsce, będzie duża aktywność cyrkulacji strefowej o różnych składowych

Wpływ rozległej zatoki niżowej będzie wyraźny począwszy od najbliższego weekendu. Często nasz kraj będzie w zasięgu oddziaływania układów niżowych z systemami frontalnymi. Intensyfikacja cyklonów sprzyjać ma obecność meandrującego prądu strumieniowego, który w atmosferze baroklinowej przyczyni się do dogodnych warunków do formowania się niżów barycznych, które wykształcać mają fronty atmosferyczne. Wiatr może okazać się najgroźniejszy na północy oraz na południu kraju, powodując nawet lokalne szkody. Jednak nie można wykluczyć, że wraz z początkiem 2 dekady mijającego miesiąca zagrożenie wiatrowe obejmie całą Polskę.

Wichury w kraju

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na 5 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

silny wiatr w kraju
Wichury w Polsce spowodowane aktywną cyrkulacją strefową

W kolejnych dniach musimy uważnie śledzić trajektorie cyklonów z rodowodem atlantyckich, bo od ich trajektorii i głębokości będzie zależeć prędkość wiatru na obszarze Polski. Wiodące modele dają warunki do występowania wichur, jak i też lokalnych burz. Duże wahania ciśnienia mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie zwłaszcza u meteopatów.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza w okresie od 2.03.2023 do 9.03.2023 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFSv2

groźna pogoda w Polsce
Groźna pogoda w kraju

Groźna pogoda i częste opady w formie mieszanej i ciekłej wpłyną na pogodę przez większość marca. Z pewnością będziemy musieli uważnie śledzić prognozy i ostrzeżenia, gdyż aura może stanowić w poszczególnych dniach duże zagrożenie dla zdrowia i życia oraz mienia.

Śledźcie nasze najnowsze prognozy pogody na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl