Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz do -15 i śnieżyce do 20 cm. Pogoda w marcu zaszokuje. Kiedy ocieplenie i wiosna w Polsce?

Pogoda zaszokuje. Mróz i śnieżyce. Kiedy wiosna w Polsce?


Wszyscy (mam nadzieję) oczekujemy już na nadejście wiosny. Do tej kalendarzowej jeszcze kilkanaście dni, jednak nie wiem jak Wy, ale ja nie mogę się już doczekać. Tymczasem pogoda ma zupełnie inne plany. Przed nami kontynuacja chłodnego okresu. Czeka nas nocny mróz, a nawet śnieżyce w Polsce i regionie. We wpisie postaram się określić kiedy wiosna pojawi się w Polsce? Czy w prognozach widać optymistyczne wieści? Sprawdźmy.

Mróz zadomowił się w Europie. Wiosny nie widać

Nawiązując do wstępu wpisu. Ponieważ wiosny w Polsce nie widać, spójrzmy, bo może widać ją już w Europie. Niestety, poniżej mapa prognozy temperatury na koniec zbliżającego się weekendu.

Mróz w Europie. Wiosny nie widać
Mróz w Europie. Wiosny nie widać

Mróz w dalszym ciągu obejmował będzie wschód i centrum kontynentu. Na południu i zachodzie temperatury nocami nie będą już ujemne, jednak gorąco to w tych regionach również nie będzie. Wiosny nie widać w Europie. Smutne, ale takie są obecne pogodowe fakty. Co gorsza, analizując mapy pogody na kolejne dni marca, sytuacja nie będzie ulegała wielkim zmianom. Poniżej prognoza temperatury na połowę miesiąca.

Mróz w połowie marca w Europie
Mróz do połowy marca w Europie

Jak widzimy, w połowie marca sytuacja pogodowa, przynajmniej jeśli chodzi o temperaturę nocami, nie zmieni się szczególnie. Nadal widać mróz na rozległym obszarze Europy. Mało tego, powyższa prognoza wskazuje, że mróz i ujemne temperatury obejmą nawet jeszcze większy obszar kontynentu. Chłodno zrobi się również we Francji, czy Hiszpanii. Gdzie tu szukać wiosny? Trochę smutne są te prognozy. Pamiętajmy jednak, że to odległe terminy. Trzymam kciuki, że wyliczenia modeli mylą się i temperatury zarówno w Europie, jak i w Polsce będą wyższe. Przeczytaj również: Śnieżyca w regionie. Zima nie odpuszcza

Mróz nocami w Polsce przez kolejne doby

Przejrzałem mapy dla Europy, zobaczmy co czeka nas w temacie temperatur w Polsce. Wydaje mi się, że najlepiej będzie pokazać animację prognoz temperatury dla Polski.

Mróz nie odpuści. Prognoza temperatury

Oczywiście, mamy marzec więc mróz nie będzie już siarczysty. Ponieważ słońce operuje coraz wyżej, to za dnia temperatury będą dodatnie. W powyższej prognozie widać nawet epizody wiosny z temperaturami powyżej plus 10 stopni. Jednak to jest sytuacja, która powinna być normą w marcu. Niestety w powyższej prognozie pojawia się również mróz. Praktycznie co noc temperatury w kraju będą ujemne. W górach i na obszarach podgórskich słupki rtęci spadać będą nawet w okolice -15 stopni Celsjusza. Nie wiem jak dla Was, dla mnie jest to informacja bardzo zła, by nie napisać „szokująca” jak na marzec. Mnie osobiści najbardziej dziwi fakt, że spadki temperatury poniżej zera zdarzały będą się praktycznie co noc. Wiosna zaszyła się gdzieś daleko i nie ma wcale planów przyjść do nas w pełnej krasie.

Nie tylko niskie temperatury. Pojawią się również śnieżyce

Pogoda w pierwszej połowie marca będzie szokować nie tylko pod względem temperatur powietrza. W prognozach dla Polski i regionu widzimy również opady śniegu. Choćby w nadchodzący weekend widać opady śniegu w kraju. Jeszcze w weekend nie będą to może silne śnieżyce, ale niestety i takie widać w prognozach na pierwszą połowę marca.

Śnieżyce w marcu nad Polską
Śnieżyce w marcu nad Polską

Powyżej prognoza opadów na piątek 10 marca. Przyznacie, że śnieżyca nad Polską wygląda całkiem groźnie? Wg. wyliczeń modeli do Polski dotrzeć miałby aktywny niż z południa. Jak wiemy, takie niże na przełomie zimy i wiosny potrafią przynieść całkiem solidną porcję śniegu w naszym regionie. Oczywiście, do terminu wystąpienia zjawiska został tydzień i prognozy mogą ulec zmianie. Jednak w tym wpisie nie mam na celu wskazywać konkretnych zjawisk pogodowych co do dnia. Bardziej chciałem nakreślić Wam, że wiosny w regionie nie widać. Śnieg i mróz w prognozach zdają się mówić bardziej, że to wręcz zimowa pogoda będzie dominować w pierwszej połowie marca. Zapraszam na inne wpisy o pogodzie, które znajdziecie na stronie głównej portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk