Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze na żywo 01.07.2022. Aktualizacja na godzinę 10:15

Burze dziś nad Polską. Aktualizacja 10 rano

Rozpoczynamy bardzo burzową dobę nad Polską. Burze dziś będą bardzo silne, lokalnie niszczące. Zgodnie z obietnicą z porannej prognozy konwekcyjnej rozpoczynamy relację i ostrzeżenia, które wydawali będziemy dla Was dziś przez cały dzień.

Burze nad Polską. Stan na godzinę 10:15

Obecnie nad większością kraju jest spokojnie. Silna burza rozwinęła się na Ziemi Lubuskiej. W dobrych warubkach kinematycznych szybko organizuje się ona w superkomórkę burzową. W najbliższym czasie burza ta przemieszczała będzie się przez Pomorze Zachodnie. Na jej drodze Chociwel, Ińsko czy Węgorzyno.

Burze dziś nad Polską. Stna na godzinę 10:15

Burza ta szybko przemieszcza się na północ. W przeciągu godziny dotrze do pasa nadmorskiego Bałtyku. Mamy wczesną porę, jednak ta burza pokazuje jak dobre warunki do powstania nawałnic panują dziś nad krajem. Na jej drodze niemal pewne są opady gradu, nawalny deszcz i mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Burze szybko rozwijają się również na południowym zachodzie Warmii i Mazur. Tutaj w najbliższym czasie również powstaną groźne komórki konwekcyjne, które dość szybko zmierzały będą na północny wschód, ku Wielkim Jeziorom. Uważajcie na siebie podczas wypoczynku w krainie jezior mazurskich.

Dzisiejsza doba przyniesie nawałnice

Przypomnę, dziś przez kraj przemieszczał będzie chłodny front atmosferyczny. Front jest bardzo aktywny, a przed nim dojdzie do powstania linii zbieżności wiatru. Dlatego dzisiejsze zjawiska będą bardzo dynamiczne. Energia potencjalna konwekcji CAPE sięgać dziś będzie 3500 J/kg, co jest wartością wręcz ekstremalną dla naszego regionu globu. Do tego dochodzą dobre warunki wiatrowe i wspomniana strefa zbieżności wiatru, która będzie w znacznym stopniu wspomagała rozwój silnych burz.

Silne burze dziś nad Polską. Trzeci stopień ostrzeżenia

Członkowie organizacji ESTOFEX wydali dziś 3 stopień ostrzeżenia przed burzami. Ponieważ nie zdarza się to często zwracamy dziś szczególna uwagę na pogodę na zachodzie kraju. Najsilniejsze burze przejdą w pasie od Wielkopolski, przez Kujawy po Pomorze. Dlatego tutaj ostrzeżenia mają najwyższy stopień. Jednak cała zachodnia i centralna Polska dziś spodziewać musi się silnych burz i nawałnic. Najsilniejsze zjawiska pojawią się po południu, wieczorem i w pierwszej części nocy. O ich występowaniu informowali będziemy Was dziś na bieżąco. W każdym momencie na naszej stronie z radarem burz możecie monitorować gdzie aktualnie znajdują się groźne zjawisko oraz gdzie burze pojawią się w najbliższym czasie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk