Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze i nawałnice 01.07. Alert IMGW. Możliwe trąby powietrzne nad Polską

Burze i nawałnice dziś w Polsce. Gradobicia, ulewy silny wiatr

Bardzo źle wyglądają prognozy na dzisiejszy dzień. Przez kraj przejdzie aktywny front atmosferyczny. Wypychał będzie on gorące, zwrotnikowe masy powietrza na wschód. Przed frontem dojdzie do rozwoju głębokiej konwekcji. Burze i nawałnice mogą być dziś w wielu regionach bardzo silne. Lokalnie zjawiska im towarzyszące mogą być niszczące.

Burze już z rana nad Polską

Zanim przejdziemy do prognozy konwekcyjnej, zobaczmy co obecnie dzieje się nad Polską w pogodzie.

Burze już z samego rana nad Polską

Na północnym wschodzie, pomimo bardzo wczesnej pory, przechodzą burze. Są to pozostałości po całkiem silnych komórkach burzowych, które w nocy przemierzały centrum kraju. Minionej nocy mocno grzmiało w łódzki, na zachodzie Mazowsza, na Warmii i Mazurach. Te burze to jednak przeszłość, nie będą już groźne nad Polską. Nas interesuje front atmosferyczny i przedfrontowa zbieżność wiatru, które wkraczają do kraju.

Świetne warunki do rozwoju burz

W wielu regionach kraju dziś panowały będą świetne warunki do rozwoju burz i nawałnic. Przed frontem obserwujemy silny napływ gorących, zwrotnikowych mas powietrza. Temperatura na wysokości 850 hPa (około 1.5 km) osiąga 20 stopni Celsjusza. To wynik zbliżony do obszarów tropikalnych, rzadko spotykany w naszym regionie Świata. W związku z tym energia potencjalna CAPE wzrośnie na północy kraju do nawet 3000-3500 J/kg. Są to wartości ekstremalne.

Burze w Polsce mogą być dziś niszczące. Wysokie wartości parametru CAPE

Lifted Index (parametr niestabilności atmosfery) wyniesie nawet -9, co oznacza silne prądy wstępujące. Wzdłuż postępującego dziś frontu atmosferycznego występowały będą umiarkowane i silne uskoki prędkościowe wiatru. Do tego całkiem dobry przepływ powietrza (DLS do 20 m/s). Warunki do powstania niszczących zjawisk burzowych są dziś wyśmienite. Dlatego też dzisiejsze burze będą bardzo, ale to bardzo groźne nad krajem. Ponieważ znamy już warunki do powstawania dzisiejszych zjawisk konwekcyjnych, zobaczmy gdzie będzie dziś najgroźniej.

Niszczące burze i nawałnice dziś w Polsce. Najwyższy stopień ostrzeżeń

Wczoraj pisałem, że upał zakończy silne załamanie pogody. Podtrzymuję swoje zdanie. Rozpoczynająca się doba przyniesie niszczące zjawiska pogodowe. Członkowie stowarzyszenia ESTEFEX postanowili wydać dla części kraju trzeci, najwyższy stopień zagrożenia. Ponieważ nie zdarza się to często, powinno dać nam to do myślenia.

Burze i nawałnice mogą być dziś niszczące. Trzeci stopień zagrożenia

Drugim stopniem zagrożenia objęta została cała zachodnia połówka kraju. Natomiast „trójeczka” dotyczy obszaru Kujaw i Pomorza. Tutaj burze i nawałnice przyjąć mogą charakter niszczący. Spokojnie i bez burz na wschodzie kraju, gdzie prawdopodobnie front przejdzie w drugiej części nocy bez groźniejszych zjawisk pogodowych. Jednak skupmy się na regionach gdzie będzie dziś niebezpiecznie. Burze powstawały będą przed frontem atmosferycznym. Bardzo prawdopodobne jest powstawanie superkomórek burzowych, które niosły będą nawalne opady deszczu i grad o średnicy nawet do 5-6 cm. Na północy kraju prognozowana jest większa skrętność wiatru. Stąd też wzrasta tam ryzyko powstania trąby powietrznej związanej z mezocyklonem superkomórki burzowej.

Burze na zachodzie i północy kraju powstawały będą już wczesnym popołudniem. Pod wieczór przez Polskę prawdopodobnie będzie już przemieszczał się układ MCS. Ponieważ rozwijał się on będzie w doskonałych warunkach, możliwe, że przybierze on postać bow-echo. W takim wypadku do nawalnych opadów deszczu, gradobić i dużej aktywności elektrycznej do zagrożeń dorzucić musimy niszczący wiatr nawet do 120 km/h. Jak widać dzisiejsze burze będą naprawdę groźne.

Burze i nawałnice. Ostrzeżenia IMGW i Polskich Łowców Burz

Sytuacja pogodowa jest groźna. Na szczęście od wielu lat znacznie wzrasta w Polsce świadomość pogodowa społeczeństwa. To dzięki organizacjom takim jak Polscy Łowcy Burz oraz prężnemu rozwojowi IMGW (jak choćby portal Burza-Alert). Tym razem obie organizacje również nie zawiodły wydając ostrzeżenia na wiele godzin przed wystąpieniem niszczących zjawisk pogodowych.

Prognoza obszarów zagrożonych nawałnicami na piątek 1 lipca

Widać, że IMGW również wydało ostrzeżenie najwyższego stopnia dla części kraju. Pas, gdzie burze mogą być dziś najsilniejsze wg. IMGW rozciąga się o Ziemi Łódzkiej, wschód Wielkopolski, Kujawy po Pomorze. Tak jak pisałem powyżej, największym zagrożeniem w tych regionach jest bardzo duży grad, nawalny deszcz, a także realne ryzyko zejścia trąby powietrznej. Polscy Łowcy Burz na ten moment nie zdecydowali się na wydanie trzeciego stopnia zagrożenia przed burzami.

Burze dziś nad Polską będą silne. Prognoza Polskich Łowców Burz

Myślę, że powyższa prognoza zostanie zaktualizowana jeszcze przed południem, gdy członkowie Polskich Łowców Burz zapoznają się z najnowszymi radiosondażami ze stacji meteo w Polsce. Podsumowując, dziś czekają nas niszczące burze nad Polską. Silne burze wystąpią dziś na zachodzie kraju. W części północnej zagrożonego obszaru burze dziś mogą być niszczące. Całkiem realne jest zejście dziś tornada oraz opady gradu nawet do 6 cm średnicy. W dzień z pewnością będziemy powiadamiali Was o przebiegu zjawisk burzowych. Bezpiecznej doby !

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk