Pogoda. Rekordowy upał dobiega końca. Przejdą niszczące burze przez Polskę

Pogoda. Rekordowa w wielu regionach Polski fala upałów dobiega końca. Zdarzą się znów gwałtowne burze wieńczące ekstremalnie wysokie temperatury. Gradobicia, wiatr powyżej 100 km/h, grad do 5-7 cm, a nawet lokalne trąby powietrzne.

Pogoda. Czwartek z rekordami na wielu stacjach pomiarowych IMGW. Piątek może ustanowić nowe na południu, centrum i wschodzie

Piątek jest ostatnim dniem, kiedy to posypać mogą się w wielu miejscach nowe rekordy temperatury. Oczekujemy ich zwłaszcza w południowej, centralnej i wschodniej części kraju. Burze o dużej intensywności są obserwowane dziś od godzin porannych w północnej części kraju. Jednak to właśnie na godziny popołudniowe i wieczorne przypadnie szczyt aktywności burzowej.

Rekordowa fala upałów w Polsce. Noce tropikalne nie dają wytchnienia

Zgodnie z prognozami druga połowa mijającego tygodnia przynosi bardzo wysokie wartości na termometrach. Na stacjach pomiarowych IMGW-PIB zostały ustanowione nowe rekordy na kilku, a nawet kilkunastu stacjach, które należą do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Najwyższe wartości zmierzone na 2 metrach w klatce meteorologicznej zostały zmierzone w woj. małopolskim, woj. lubelskim, na Ziemi Świętokrzyskiej oraz w południowej części Mazowsza. Piątek ponownie może ustanowić nowe rekordy temperatury na południu, centrum i wschodzie kraju. W sobotę upalne, wilgotne i niestabilne powietrze pochodzenia zwrotnikowego zostanie wyparte za naszą wschodnią granicę.

Najgroźniejszych burz spodziewamy się na północy kraju, gdzie możliwe są nawet trąby powietrzne, gradobicia o średnicy 5-7 cm, ulewne opady prowadzące do podtopień i porywy wiatru do 100-130 km/h. Szerzej o tym załamaniu pogody piszemy w tym artykule.

W przypadku pomiarów temperatury warto posiłkować się pomiarami temperatury wykonywanymi przez IMGW. Sprzęt pomiarowy używany na oficjalnych posterunkach IMGW spełnia wymogi WMO. Dodatkowo jest on umieszczony w tzw. klatce meteorologicznej, chroniąc czujniki przed nagrzewaniem przez promienie słoneczne, które potrafią w istotny zaburzyć pomiar temperatury. Opieranie się na termometrach zaokiennych i samochodowych przez wiele osób jest błędne. Dochodzi w takich sytuacjach wpływ murów, promieniowania słonecznego, jak i też oddawania ciepła przez silnik i układy elektroniczne w pojeździe.

Rekordowa fala upałów groźna dla zdrowia i życia

Aby pomiar był wiarygodny klatka meteorologiczna lub dobrej klasy osłona radiacyjna powinna znajdować się w miejscu nasłonecznionych i z dala od drzew. W pobliżu nie może być również asfaltu i betonu, które w istotny sposób zaburzają pomiar temperatury powietrza. Przyrządy pomiarowe powinny znaleźć się na wysokości około 2 m nad trawą.

Obserwator meteorologiczny na stacji pierwszego rzędu najczęściej dokonuje zazwyczaj weryfikacji pomiarów co godzinę, otwierając drzwiczki od północnej strony. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wykorzystuje do pomiarów w klatkach meteorologicznych termometrów cieczowych oraz elektronicznych. Obserwator IMGW porównuje wtedy wyniki klasycznego termometru z elektronicznym.

Coraz częściej jednak IMGW rezygnuje z obserwatorów na stacjach meteorologicznych i taki trend jest również widoczny w krajach Europy Zachodniej. Na dużej ilości stacji pomiarowych mamy do czynienia z automatyzacją pomiarów (temperatury, ciśnienia, widzialności, prędkości i kierunku wiatru oraz opadów atmosferycznych). W nocy wiele posterunków IMGW jest bez obserwatora a depesze z danymi pomiarowymi są wysłane automatycznie do zbiornicy danych w Warszawie w pewnym odstępie czasu.

W Kozienicach, Włodawie, Tarnowie, Krakowie, Rzeszowie, Krośnie, Lesku, Nowym Sączu i Sandomierzu zostały pobite rekordy temperatury dla czerwca. Większość tych rekordów była dotychczas ustanowiona podczas fali upałów w czerwcu 2019, 2016, a nawet 1963 roku – informuje IMGW-PIB.

Temperatura maksymalna zanotowana na stacjach IMGW-PIB, 30.06.2022, 8:00-20:00

Pogoda. Rekordowy upał dobiega końca. Przejdą niszczące burze przez Polskę

Ustanowione nowe rekordy temperatury

Pogoda. Najwyższa temperatura godzinowa, 30 czerwca 2022 zarejestrowana na stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Wizualizacja J. Lewandowski, meteoprognoza.pl

wysoka temperatura na wschodzie

Temperatura maksymalna 30 czerwca 2022 na stacjach IMGW-PIB, wizualizacja J. Lewandowski, meteoprognoza.pl

wysoka temperatura w Polsce

Pogoda. Powietrze zwrotnikowe wypierane dalej na wschód. Piątek może ustanowić nowe rekordy temperatury w Polsce

Dziś do Polski dociera powietrze zwrotnikowe morskie. Na wysokości około 1,5 km n.p.g, która służy do określenia właściwości mas powietrza temperatura przekracza 20°C. Od zachodu w kierunku wschodniej części Europy przemieszczać ma się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Strefa frontowa spycha te upalne, wilgotne i chwiejne powietrze na wschód. Dodatkowo front ma mieć tendencje do falowania, gdyż przepływ mas powietrza jest równoległy lub prawie równoległy do linii frontu. Sprzyjając tworzeniu się zaburzeń falowych. Prognozowane jest utworzenie się płytkiego niżu na froncie, który w istotny sposób może wspomóc rozwój groźnych, a nawet ekstremalnie silnych burz.

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

pogoda w kraju niebezpieczna, 1 lipca 2022

Napływ powietrza zwrotnikowego, duża wilgotność i spory pionowy gradient temperatury sprzyjać ma inicjacji głębokiej wilgotnej konwekcji. Energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie od 1000 J/kg do 3500 J/kg, natomiast LI do -7°C/9°C. Wzdłuż strefy falującego frontu atmosferycznego spodziewana są umiarkowane. Nawet duże pionowe uskoki wiatru, które sprzyjać mają dobrej organizacji piątkowych burz. Pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km osiągnie około 15-20 m/s. Natomiast w warstwie 0-3 km, do około 15-20 m/s, sprzyjając bardzo dobrej organizacji dzisiejszych burz. Pojawi się również duża skrętność wiatru w warstwie 0-3 km do około 200-300 m2/s2. Będąc kluczowym czynnikiem do rozwoju bardzo groźnych superkomórek burzowych.

Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)

groźna pogoda

Zafalowanie na froncie polarnym urosnąć może do postaci niżu mezoskalowego

Modele pogodowe prognozują największy skręt wiatru w pobliżu potencjalnego zafalowania, które urośnie do postaci ośrodka niskiego ciśnienia. Najgroźniejsze zjawiska pogodowe są dziś prognozowane w północnej części Polski. Superkomórki burzowe z trwałymi i silnymi mezocyklonami są w piątek oczekiwane. W burzach z rotującymi prądami wstępującymi zjawiska mogą być najgroźniejsze. W dojrzałej fazie może dojść do rozwoju mezoskalowego układu konwekcyjnego. Na zobrazowaniach radarowych realne jest pojawienie się sygnatury bow echo. W burzach porywy wiatru mogą sięgnąć 100-130 km/h.

Duży grad o średnicy do 5-7 cm zwłaszcza z superkomórek burzowych powodować może ogromne szkody na polach uprawnych, uszkadzać dachy i samochody, wybijając również w nich szyby. Z uwagi na dużą zawartość wody opadowej w pionowym, umownym słupie powietrza wysokość opadów w burzach może sięgnąć do 20-70 mm, a punktowo nawet więcej na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem. W takiej sytuacji niewykluczone są lokalne podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne.

Prognoza burzowa według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na piątek i noc z piątku na sobotę

silne burze

W zachodniej i centralnej części kraju burze rozwijać mają się w ciągu dnia, osiągając największą aktywność w godzinach popołudniowych i wieczornych. Z biegiem godzin strefa frontowa spychać ma upalne powietrze zwrotnikowe na wschód. Dopiero w godzinach nocnych front dotrze do wschodniej części kraju, przynosząc mniej intensywne zjawiska o charakterze burzowym. Opady w burzach na wschodzie sięgnąć mogą 20-30 mm, gradu do 2-3 cm. Zwłaszcza początkowo. Zmianę na wschodzie przynieść może również zjawisko outflow boundary związane z burzami w sąsiednich województwach. Niektóre z burz mogą formować się na tzw. granicach odpływu chłodnego powietrza.