18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Burze nad Polską 12.03.2021. Dziś doskonałe warunki do rozwoju wiosennych burz w Polsce

Pogoda na dziś dla Polski

Doczekaliśmy się. Po kilku miesiącach odpoczynku od burz i zjawisk burzowych, nasza ekipa ponownie dziś ruszy w teren. Mamy nadzieję fotografować dziś malownicze chmury burzowe na niebie. Burze nad Polską wystąpić dziś mogą praktycznie w każdym regionie kraju. Zapraszamy na szczegóły dotyczące burzowego piątku w Polsce.

Do Polski za frontem atmosferycznym spływa dziś chwiejne i chłodne powietrze polarnomorskie. Podczas gdy przy ziemi będzie dziś w miarę ciepło, w wyższych partiach troposfery obserwujemy spływ chłodnej, chwiejnej masy powietrza. W związku z tym dziś nad Polską pojawi się bardzo wysoki pionowy gradient temperatury. Szacuje się, że na wysokości barycznej 500 hPa, będzie to nawet 7-8°C/km. Wiemy, że taki parametr większości ludzi nie mówi kompletnie nic, ale ważne jest, że znacząco wpływa on na rozwój chmur kłębiastych Cummulus oraz Cummulonimbus.

Malowniczy Cummulus

Burze dziś w Polsce możliwe praktycznie w każdym regionie

Po przejściu frontu i związanej z nim strefy zachmurzenia dziś w wielu miejscach Polski pojawią się przejaśnienia. Marcowe słońce grzało będzie dolne partie troposfery (na zachodzie nawet do 10 stopni) co jeszcze podniesie pionowy kontrast termiczny. Proszę wyobrazić sobie, że podczas gdy przy ziemi w Polsce będzie około 5-10 stopni, na wysokości barycznej 500 hPa (około 5 km nad Ziemią) temperatura spadnie do nawet -37 stopni Celsjusza !

Dodatkowym motorem do powstawania chmur kłębiastych i burz będzie dość znaczna jak na marzec energia dostępna drogą konwekcji. Ta, w regionach gdzie słońce pojawi się na dłużej sięgać może nawet 400 J/kg. Parametr Lifted Index znajdzie się dziś na poziomie -1/-2°C. Wszystko to da dziś naprawdę dobre warunki do powstawania w kraju chmur kłębiastych dobrze rozbudowanych w pionie. Warto odwiedzić naszą zakładkę z radarem burz i opadów dla Polski. Dzięki umieszczonym tam detektorom i mapom opadów trudno będzie przeoczyć przechodzące dziś nad Polską burze i opady.

Burze nad Polską przesuwały będą się z zachodu na wschód

Komórki burzowe mogą powstawać dziś w Polsce praktycznie w każdym regionie kraju. Najlepiej obrazuje to prognoza opadów dziś nad Polską wyliczona przez model UMPL 1.5km. Na zielono widać tutaj prognozowane komórki opadowe. To prawdziwy wysyp chmur kłębiastych nad Polską. Z pewnością można stwierdzić, że chmury kłębiaste dziś nad Polską się pojawią. Trudniej (niewykonalne) jest zaprognozować gdzie dokładnie przejdzie dana komórka burzowa. Pamiętajmy, że wiosenne chmury kłębiaste nie zajmują dużego obszaru. W związku z tym może okazać się dziś, że nad jedną dzielnicą miasta przeszła burza, w sąsiedniej nie spadła kropla deszczu. Zachęcamy do aktywnego śledzenie naszych map burzowych i radarowych.

Burze i opady nad Polską w piątek 12 marca

Prawdopodobnie najwięcej komórek konwekcyjnych i burz powstanie w Polsce godzinach południowych i po południu. Najbardziej aktywne burze mogą trwać jeszcze wieczorem i wczesną nocą, lecz po zachodzie słońca większość chmur kłębiastych zacznie zanikać. W środkowej troposferze wiatr wieje z zachodu na wschód. W związku z tym dokładnie tak przemieszczały będą się dzisiejsze komórki opadowe i burze. Nad Polską dziś prognozowany jest dość silny wiatr z kierunków zachodnich i południowo zachodnich. Podczas przechodzenia komórek opadowych i konwekcyjnych wiatr może wiać z siłą dochodzącą do 70 km/h. Przy silnym wietrze godne uwagi będą dziś smugi opadowe pod chmurami. Mogą one prezentować się dziś naprawdę malowniczo.

Chmury kłębiaste będą dziś przynosić opady wszelkiego rodzaju. Podczas przechodzenia komórek opadowych i burz padać może deszcz, deszcz ze śniegiem, krupa śnieżna, mały grad lub sam śnieg. Wypisz, wymaluj wiosenne, nieprzewidywalne burze. Kończąc wpis o dzisiejszych burzach nad Polską prezentujemy mapę z prognozą burzową od kolegów z Polskich Łowców Burz. Oni również potwierdzają, że burze wystąpić dziś mogą praktycznie w całym kraju.