Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Burza superkomórkowa pojawiła się nad Polską. Gdzie jest burza 12.03.2021?

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Dzisiaj Polska znalazła się w zasięgu rozległego, głębokiego niżu z głównym ośrodkiem nad Morzem Norweskim. Z zachodu na wschód przemieszczał się układ frontów atmosferycznych. Przejściowo napływało nad Polskę ciepłe powietrze polarne morskie. Za frontem napływało chłodne i wilgotne powietrze polarne o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Pogoda. Burze nad Polską

Pogoda. Skąd się wzięły burze w czwartek i piątek nad Polską?

Zgodnie z prognozami w czwartek i piątek na obszarze Polski zaobserwowano zjawiska burzowe. Wczoraj zagrzmiało na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Wyładowania atmosferyczne zaobserwowano m.in w Świnoujściu, Krosna Odrzańskiego i Świebodzina. W piątek burze rozwinęły się ponownie w chłodniejszej masie polarnej, na lokalnych strefach zbieżności wiatru.

Pogoda. Wystąpiły dogodne warunki do rozwoju konwekcji masowej

Warunki sprzyjające rozwojowi chmur konwekcyjnych występowały przez cały dzień. Napływała chłodna masa powietrza cechująca się stromym, pionowym gradientem termicznym (w warstwie do 500 hPa gradient ten osiągał do 7-8°C/km). Spowodowane było to adwekcją chłodu w środkowej troposferze (na 500hPa temperatura do -32/-37°C), natomiast izoterma 0 znalazła się na wysokości około kilometra. W ciągu dnia zaznaczyło się także pewne nagrzanie przyziemnej troposfery, co dodatkowo sprzyjało ruchom konwekcyjnym. Wystąpiła energia chwiejności CAPE do 200-300J/kg, lokalnie do około 350-400J/kg, natomiast wartość Lifted Index obniżyła się do -1/-2°C.

https://www.facebook.com/watch/?v=817152889146232&t=0

W wielu miejscach Polski przeszły dziś fotogeniczne chmury burzowe. Zaobserwowano wały szkwałowe, tęcze, a nawet chmury Mammatus.

Wystąpił dziś rozwój chmur Cumulonimbus z przelotnymi opadami przemieszczających się z zachodu na wschód. Chmury te tworzyły także niezbyt rozległe formacje wielokomórkowe czy nawet struktury w formie linii szkwałowych. Na ogół towarzyszyły im opady deszczu, jednak z racji nisko położonej izotermy 0 zaobserwowane też opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej, a nawet drobnego gradu (do 0,5-1cm średnicy). Przechodzeniu chmur Cb towarzyszył silny wiatr, osiągający w porywach przeważnie do około 60-75 km/h, w kilku przypadkach (szczególnie formacji liniowych) do około 80 km/h. Dzięki znacznej rozpiętości pionowej chmur Cb, a więc i silnie przechłodzonym wierzchołkom, chmury te były zdolne do generowania wyładowań atmosferycznych. W kilku przypadkach aktywność elektryczna była wyraźnie zwiększona. Burze zanikły po zachodzie słońca.

Poniżej stworzyliśmy film, który ukazuje, gdzie wystąpiły wyładowania doziemne według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych Blitzortung.

Pogoda. Pierwsza burza superkomórkowa w 2021 pojawiła się nad Polską

Na zachód od Inowrocławia powstała burza, która wykazuje cechy superkomórki. Na zobrazowaniach radarowych widać dobrze rozwinięty w pionie rdzeń, w którym maksymalna odbiciowość osiąga ponad 50dBZ, co jest całkiem sporą wartością jak na obecną porę roku.

Wykazywała cechy typowe dla superkomórki

Dodatkowo na zobrazowaniach prędkości radialnej wiatru widać lekko zarysowaną rotację w obrębie struktury, co w połączeniu z tendencją burzy do „skręcania” na południe wskazuje na to, że mamy do czynienia z mezocyklonem. Burza ta może generować opady małego gradu (do 0.5 – 1cm) oraz silne porywy wiatru – poinformował Marek Zięba z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

https://www.facebook.com/lowcyburz/posts/10158886629597332

Więcej o burzach tutaj

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz