18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na 5 dni. Mróz dwucyfrowy, znów spadnie śnieg, możliwe burze śnieżne w Polsce

Pogoda. Górna zatoka niżowa i wyż

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli numerycznych na okres od 13.03.2021 do 18.03.2021.

Pogoda. Znajdziemy się w polu obniżonego ciśnienia

Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferyczne od 13.03.2021 do 18.03.2021 według modelu GFS. Widać wyraźnie, że nasza część Europy pozostanie w tym czasie w polu obniżonego ciśnienia, które rozciągać będzie się z północy na południe Starego Kontynentu. W tym samym czasie nad Europą Zachodnią i przyległościami ulokuje się wyż, który zablokuje cyrkulacje strefową atmosfery. Spodziewane są również w Polsce opady zimowe o charakterze konwekcyjnym i wielkoskalowym. Istnieje pewne prawdopodobieństwo kolejnych burz. Szczególnie w sytuacji, gdy z północy do kraju dotrze nurkujący ośrodek niskiego ciśnienia.

Pogoda. Średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na 5 dni.

Zatoka obecna będzie nie tylko w polu przyziemnym. Z północy na południe Europy rozciągać ma się górna zatoka w polu geopotencjału wypełniona chłodniejszym powietrzem arktycznym. Szczególnie wychłodzona masa powietrza zacznie docierać do Polski w okolicach połowy nadchodzącego tygodnia.

Pogoda. Górna zatoka niżowa

Pogoda. Początek drugiej dekady marca z chwilową odbudową cyrkulacji zachodniej

Na początku drugiej dekady marca odbudowała się w Polsce cyrkulacja strefowa o składowej zachodniej. Często przez naszą część Europy przemieszczały się fronty atmosferyczne związane z atlantyckimi niżami. Nie zabrakło opadów, wystąpiły również burze. W kolejnych dniach dostaniemy się jednak pod wpływ cyrkulacji południkowej, która skutkować będzie napływem masy arktycznej z północy kontynentu.

Poniższa rycina bardzo dobrze obrazuje blokadę cyrkulacji wyżowej za sprawą rozbudowy wyżu, którego centrum w przyszłym tygodniu znajdzie się w rejonie Wysp Brytyjskich. Klin wyżu w środkowej i dolnej troposferze rozbuduje się w kierunku Skandynawii. Skutecznie odetnie drogę atlantyckim niżom na wschód Europy. My w tym czasie będziemy w polu obniżonego ciśnienia, a w środkowej troposferze obecna będzie długa fala planetarna.

Pogoda. Wyż nad Europą Zachodnią

Niedziela pochmurna na przeważającym obszarze Polski

W ostatni dzień weekendu zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite. Prognozy numeryczne wskazują, że w całym kraju należy spodziewać się opadów atmosferycznych. Lokalnie możliwe słabe burze. Przeważnie nie spadnie więcej niż 1-5 mm deszczu na metr kwadratowy. Termometry pokażą od 9°C na Podlasiu przez 10°C w centrum. Chłodniej na zachodzie i północnym-zachodzie gdzie termometry pokażą 3°C/6°C. Wiatr umiarkowany oraz silny do 40-80 km/h, przeważnie z sektora zachodniego.

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę na obszarze Polski według modelu ICON.

Temperatura w Polsce niedziela

Pogoda. Poniedziałek z przelotnymi opadami atmosferycznymi

Początek tygodnia przyniesie zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Najwięcej przelotnych opadów wystąpi na zachodzie, północy oraz w centrum. Lokalnie możliwe słabe burze. Bez opadów prawdopodobnie na wschodzie i południowym-wschodzie. Termometry pokażą od 8°C w centrum przez 6°C na zachodzie, a najchłodniej będzie na obszarach podgórskich i górskich, gdzie możliwy jest niewielki mróz w ciągu dnia. Wiatr ma być słaby i umiarkowany. Silniejszy jedynie podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych.

Prognozowana temperatura powietrza w poniedziałek według modelu ICON.

Pogoda. Temperatura w poniedziałek

Pogoda. We wtorek opady nie odpuszczą, miejscami spadnie śnieg

Modele numeryczne sugerują w tym okresie zachmurzenie duże i całkowite. Najwięcej opadów wystąpi na zachodzie, południowym-zachodzie Polski. Popada również na północy oraz w centrum. W centrum oraz w Sudetach i Karpatach możliwe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie możliwe słabe burze. Wiatr zmieni kierunek na północy. Na ogół słaby i umiarkowany. Najchłodniej będzie na zachodzie około 4°C, a najcieplej w centrum i wschodzie do 7°C/8°C. Na obszarach podgórskich i górskich utrzyma się w ciągu dnia lekki mróz. Możliwe są też opady zimowe.

Prognozowana temperatura powietrza we wtorek na obszarze Polski według modelu ICON.

Pogoda. Temperatura wtorek według GFS

Pogoda. Środa z dużym ochłodzeniem i masą arktyczną nad Polską

W tym dniu spodziewamy się zachmurzenia dużego i całkowitego na przeważającym obszarze Polski, chociaż na północy możliwe są przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Na południowym-wschodzie zaznaczą się opady związane z niżem znad Ukrainy. Będzie to zarówno deszcz ze śniegiem, jak i też śnieg. W górach i na obszarach podgórskich prognozowane są większe opady śniegu, a większemu nasileniu się opadów sprzyjać ma wiatr wiejący czysto z północy, skutkując przyrostem pokrywy śnieżnej powyżej 5-15 cm. Konwekcja związana z efektem morza wystąpi w północnej części kraju, gdzie może popadać przelotnie śnieg, deszcz ze śniegiem i krupa. Opady zimowe są prawdopodobne też na zachodzie.

Prognoza temperatury na środę według modelu GFS

Pogoda. Temperatura środa w Polsce

Jeśli chodzi o mróz, to modele numerycznie zgodnie prognozują, że w nadchodzącym tygodniu ujemnych temperatur powinniśmy się spodziewać w całym kraju. Na ogół nocami i w godzinach porannych. W ciągu dnia temperatura będzie utrzymywać się na plusie. W górach i na obszarach podgórskich przy pogodnym niebie i słabym wietrze oraz adwekcji powietrza arktycznego możliwe są spadki temperatury poniżej -10°C.

Prognozowane minimalne wartości na termometrach według modelu GFS na 18 marca 2021.

Mróz w Polsce
Mrozy w Polsce

Źródło grafik: climatereanalyzer.org/, wetterzentrale.de, ventusky.com, wxcharts.com