Pogoda. Atak zimy pod koniec marca 2021? Mróz poniżej -10°C w prognozach

Prognozy długoterminowe i wyliczenia modeli numerycznych są zgodne. Zima nie powiedziała ostatniego słowa. Wiele wskazuje na to, że w ostatniej dekadzie marca do Polski wróci mróz. Czy atak zimy pod koniec marca jest jeszcze możliwy? Sprawdzamy co widzą modele pogodowe.

Wiosna w Polsce, ale mróz jeszcze wróci

Pogoda w Polsce to obecnie cieplejszy, dynamiczny okres związany z niżami atlantyckimi. W kraju zrobiło się wiosennie. Delikatne przymrozki i mróz występują tylko przez krótki okres o poranku. W kolejnych godzinach robi się cieplej, a temperatury lokalnie sięgają nawet 10-12 stopni. W związku z tym wielu czytelników zadaje nam pytanie „Czy mróz i zima jeszcze wrócą?”. Podobnie do wielu z Was, chcielibyśmy aby wiosna nadeszła już w pełni do Polski. Niestety, wiele wskazuje na to, że mróz do Polski jeszcze wróci. Lokalnie mróz może być w kraju dwucyfrowy.

Mróz w Polsce 20 marca 2021

Przed nami cieplejszy tydzień w pogodzie. Przymrozki i lekki mróz pojawiały będą się lokalnie o poranki, lecz szybko będą ustępowały. Będą to, jeśli w ogóle wystąpią, przymrozki minimalne. Dopiero w okolicach 20 marca mróz w Polsce może być większy. W drugiej części 20 marca modele wyliczają mróz w całej Polsce. W górach termometry wskażą nawet dwucyfrowe wartości mrozu. Oczywiście, związane jest to z dynamicznym spływem arktycznych mas powietrza do Polski. Zmiany w cyrkulacji powietrza doskonale widać na poniższej animacji.

Powyższy film obrazuje zmiany anomalii temperatury na wysokości 2m w Europie. W najbliższych dniach anomalia nie będzie zbyt odbiegała od normy. Jednak po 20 marca widać jak w Europie Centralnej i częściowo zachodniej robi się znacznie chłodniej od normy długoletniej. Więcej o anomalii temperatury i opadów napisaliśmy w dużym artykule o pogodzie długoterminowej, do którego szczerze odsyłamy. Wracając jednak do powrotu zimy i mrozu do Polski. Scenariusz z mrozem w Polsce to nie tylko „wymysł” modelu GFS. Również europejski model ECMWF potwierdza w swych wyliczeniach, że ostatnia dekada marca przyniesie mróz w Polsce.

Dwucyfrowy mróz w Polsce

Model ECMWF również widzi bardzo zimną noc 20 marca. Wiązki modeli jak widać pokrywają się w swych wyliczeniach dotyczących pogody w drugiej połowie marca dla Polski.

Nie tylko chłód, ale i opady śniegu

Mróz i przymrozki pod koniec marca to jedno. Przeglądając mapy modeli numerycznych na drugą połowę marca widać, że w Polsce może padać jeszcze śnieg. Na chwilę obecną nie wygląda to na atak zimy i silne śnieżyce. Opady śniegu będą przelotne i lokalne. Najprawdopodobniej związane będą z konwekcją w chłodnych masach powietrza.

Opady śniegu w Polsce w drugiej połowie marca

Dopiero w ostatnich dniach marca na mapach widać, że przepływ zmienia się na zachodni, a opady śniegu mogą być bardziej wielkoskalowe niż lokalne. Modele prognozują zmianę cyrkulacji na strefową. Na wiosnę zawsze wiąże się to z większą ilością opadów, ale i ociepleniem. Zobaczymy, co przyniesie nam pogoda w drugiej połowie marca. Z pewnością dokładniejsze prognozy przygotujemy dla Was w ramach pogody na 5 dni dla Polski oraz dniowych prognoz pogody. Tymczasem widać, że zima i mróz nie powiedziały w Polsce ostatniego słowa.

Podsumowując, mamy przedwiośnie, a od 20 marca kalendarzową wiosnę w Polsce. Okres wczesnej wiosny w pogodzie jest zawsze bardzo zmienny i dynamiczny (w marcu jak w garncu nie wzięło się znikąd). W związku z tym prognozowanie pogody na dłuższy okres w marcu obarczone jest dużym prawdopodobieństwem błędu. Nie piszemy, że prognozowany przez modele sprawdzi się w 100%. Pokazujemy jednak pewien trend modeli. Jak dotąd tej zimy wychodziło nam to całkiem dobrze. Mimo często zbyt krzykliwych nagłówków prognozy sprawdzają nam się całkiem dobrze. Okresy w których prognozowaliśmy mróz, okazały się chłodne. Z wiatrem, czy występowaniem burz również nie mamy większych wtop. Wiele wskazuje na to, że prawdopodobnie i tym razem nie pomylimy się. Ostatnia dekada marca przyniesie jeszcze mróz w Polsce. Zwłaszcza nocami i porankach.