18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś 13 marca. Fronty atmosferyczne nad Polską. Wichura 100 km/h na południu kraju

Pogoda 13 marca w Polsce

Polska wciąż znajduje się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia z centrum nad Morzem Północnym. W związku z tym do kraju nadejdzie dziś kolejna strefa frontów atmosferycznych przynosząc opady. Znajdujemy się w strefie podwyższonego gradientu barycznego, dlatego wiatr w Polsce będzie dziś dość silny i porywisty. Zapraszamy na prognozę pogody na sobotę 13 marca 2021.

System frontów nad Polską

Ciepła sobota 13 marca w Polsce

Ostatnio dzienne prognozy pogody zaczynam od dobrych wieści. Tak zrobię i dziś, więc w tym akapicie skupię się na temperaturze w Polsce. Sobota 13 marca będzie ciepłym dniem w Polsce. Po południu w wielu regionach, zwłaszcza Polski Centralnej słupki rtęci przekroczyć mogą 10 stopni Celsjusza. To miła zmiana po ostatnich mroźnych nocach i porankach. Oczywiście, w godzinach porannych dziś będzie jeszcze chłodno, ale mróz nam nie grozi. W sobotę rano termometry wskazywały będą od 2 stopni na wschodzie do 4 na zachodzie kraju. O poranku nieco zimniej na południu kraju, gdzie słupki rtęci jeszcze godzinę po wschodzie słońca mogą wskazywać delikatny przymrozek.

Temperatura w Polsce w sobotę 13 marca

Jednak z każdą godziną sobotniego dnia temperatura w Polsce będzie rosła. W najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci w Polsce południowej i centralnej wskazywały będą nawet 10-13 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej na północny i północnym wschodzie, gdzie w sobotę termometry wskazywały będą 6-8 stopni. Ogólnie, sobota 13 marca będzie ciepłym dniem w Polsce. I to są dobre wiadomości pogodowe na dziś. Teraz przejdźmy do tych złych.

Silny wiatr w Polsce. Nadejdzie front atmosferyczny

Niestety nadal znajdujemy się pod wpływem ośrodków niskiego ciśnienia. W związku z dużym gradientem ciśnienia nad Polską dziś znów pojawi się silny wiatr. Najmocniej wiało będzie w godzinach południowych, a najmocniejszych porywów wiatru spodziewamy się w górach i w pasie Polski Centralnej. Wiatr na południu Polski przekraczać może w porywach 100 km/h. Wysoko w górach siła wiatru znacznie przekroczy 100 km/h. Wiatr nadal wiał będzie w sobotę 13 marca z kierunków południowych i zachodnich.

Mapa wiatru nad Polską. Pogoda w sobotę 13 marca. Źródło wxcharts.com – model ICON-EU

Silny wiatr Polska 13 marca

Po południu do Polski wkroczy front atmosferyczny. Strefa frontu zbliży się do kraju od zachodu. W związku z tym to właśnie na zachodzie kraju opady pojawią się w pierwszej kolejności. Wczesnym popołudniem padać będzie od Pomorza, przez Kujawy, po Wielkopolskę, lubuskie i Dolny Śląsk. Lokalnie opady deszczu mogą być intensywne. W kolejnych godzinach strefa frontu przemieszczała będzie się nadal na wschód. Dlatego też pod wieczór w sobotę deszcz padał będzie również w Polsce Centralnej. Dość dobra pogoda powinna utrzymać się do wieczora w sobotę na południowym wschodzie i częściowo wschodzie kraju. Zachęcamy do śledzenia opadów deszczu na naszym radarze opadów i mapie opadów w Polsce.

Mapa opadów nad Polską na godzinę 15 UTC

Deszcz Polska 13 marca