Pogoda. Piątek przyniesie kolejne burze w Polsce. Możliwa krupa i silny wiatr

Pogoda. W piątek Polska znajdzie się pod wpływem cyrkulacji strefowej o składowej zachodniej. Początkowo we wschodniej połowie kraju zaznaczy się front chłodny związany z wtórnym ośrodkiem niskiego ciśnienia znad Skandynawii i głównym niżem znad Morza Norweskiego. Napływać będzie z zachodu polarna masa powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej. W środkowej troposferze zaznaczy się zatoka wypełniona chłodniejszym powietrzem, co skutkować ma stromym gradientem temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą.

https://www.facebook.com/burzaalertimgw/posts/260655625640114

Pogoda. Cyrkulacja strefowa wpłynie na aurę. Zalegać ma chwiejna masa polarna

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Cyrkulacja zachodnia

Środkowa troposfera będzie mocno wychłodzona z temperaturą poniżej -25°C, a dodatkowo obserwowany ma być przepływ strefowy. Przepływ w środkowej troposferze będzie słabszy względem ostatnich, co przełoży się na słabsze pionowe ścinania wiatru. Dlatego na ogół chmury Cb przyjmą charakter rozproszony, rzadziej pasm konwekcyjnych.

Pogoda. Górna zatoka niżowa

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 12.03.2021, 12 UTC. Ujawnia, że na głównych poziomach izobarycznych, czyli 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa powietrze docierać będzie znad Atlantyku,

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla Warszawy

Pogoda. Szczególnie liczne komórki konwekcyjne rozwiną się w drugiej części dnia za frontem chłodnym

Pierwsze chmury kłębiasto-deszczowe zaczną się rozwijać już w pierwszej części dnia, ale szczególnie liczne chmury burzowe powstaną w drugiej części dnia, gdy wystąpi największa niestabilność powietrza.

Prognozowana energia dostępną drogą konwekcyjną w warstwie 0-1 km według modelu WRF-ARW

Pogoda. Chwiejność termodynamiczna w piątek
Burze możliwe 12 marca 2021

Przepływ w środkowej troposferze nie będzie tak silny jak w ostatnich dniach. Chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus mają przemieszczać się zgodnie z przepływem w środkowej troposferze, czyli z zachodu na wschód, z niewielkim odchyleniem na południowy-wschód Polski.

Przepływ strefowy w Polsce

Burze mogą wystąpić na przeważającym obszarze Polski

Według prognoz numerycznych największe prawdopodobieństwo burz będzie na południu, południowym-zachodzie oraz częściowo w centrum oraz na wschodzie. Najmniejsze ryzyko wyładowań ma być na północnym-wschodzie naszego kraju. Największa aktywność burzowa zostanie odnotowana w drugiej części dnia. Co związane będzie z największą niestabilnością panującą pomiędzy dolną a środkową troposferą. Aktywność elektryczna nie powinna być wysoka ze względu na słabą rozbudowę pionową. Komórkom burzowym mogą towarzyszyć opady krupy, jak i też deszczu, bądź drobnego gradu. W czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych wzrosnąć może prędkość wiatru do 50-75 km/h. Po zachodzie słońca konwekcja z przelotnymi opadami zacznie stopniowo zanikać.

Komentarz Mateusza Barczyka z IMGW-PIB na piątek

Przeważająca część kraju znajdzie się w zasięgu napływającej z zachodu chwiejnej masy powietrza. W środowisku rozległego niżu z ośrodkiem nad Morzem Norweskim.

Poza głównym frontem atmosferycznym, który stopniowo odsuwać się będzie na wschód. Nad Polską dominować będą zjawiska bardziej rozproszone – wewnątrzmasowa inicjacja konwekcji związana z lokalnymi zbieżnościami. Pod tym kątem warunki nad krajem będą dość jednorodne. Pionowy gradient termiczny 850-500 mb wyniesie średnio 0,7-0,8 K/100 m. Zawartość wody 8-12 mm, a prognozowana energia CAPE wyniesie od 100 J/kg do 400 J/kg.

Znaczne będą poziomy równowagi – sięgać będą wysokości izotermy -30°C lub jeszcze wyżej. Taka konfiguracja warunków sprzyjać będzie inicjacji konwekcji dlatego incydentalne burze mogą pojawiać się już od rana. Osłabną trochę czynniki kinematyczne, istotne dla burz. Ścinanie wiatru będzie umiarkowane. Do około 5 m/s w warstwie do 1 km i do 10-15 m/s w warstwie do 3 km. Piątkowym burzom mogą towarzyszyć krótkotrwałe silne deszcze o wysokości opadu poniżej 10 mm. Porywy wiatru do 65 km/h (w strefie współistnienia podwyższonego ścinania i CAPE na zachodzie i południu do 75 km/h. Opady małego gradu lub krupy śnieżnej – poinformował Mateusz Barczyk z IMGW-PIB.

Prognoza burzowa na piątek według IMGW-PIB

Pogoda. Prognoza IMGW-PIB.

Prognoza symulowanych ech radarowych według modelu SWISS-HD.

Pogoda. Komórki konwekcyjne
Burze 12 marca 2021
Burze w Polsce, 12 marca 2021

Wyliczana energia dostępnej drogą konwekcyjną według modelu GFS tutaj

Źródło grafik: dwd.de, meteologix.com, wxcharts.com, lowcyburz.pl, burza-alert-imgw