14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. W czwartek możliwe burze na zachodzie Polski. Wystąpi groźny wiatr

Burze w Polsce

Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia atmosferycznego. Wpływ na pogodę ma mieć również wtórny niż znad Skandynawii. Początkowo w zachodniej części kraju zaznaczy się front ciepły, następnie w godzinach popołudniowych front chłodny. Burze najbardziej prawdopodobne będą na chłodnym froncie atmosferycznym. Wschód kraju pozostanie w powietrzu pochodzenia arktycznego, a nad zachodnią Polskę zacznie napływać cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego. Ciśnienie będzie spadać.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna 11 marca 2021 według DWD.

Pogoda. Pogorszenie aury wędrujące z zachodu na wschód

W pierwszej części dnia pogodnie na wschodzie i południowym-wschodzie naszego kraju, następnie na obszarze całej Polski prognozowany jest wzrost zachmurzenia do dużego i całkowitego, następnie zaczną występować opady atmosferyczne. Początkowo wystąpią opady śniegu, które z biegiem godzin będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Wzrośnie prędkość wiatru w całym kraju za sprawą dużego gradientu barycznego w naszej części Europy. Niewykluczone, że w godzinach popołudniowych i wieczornych wystąpią burze. Prędkość wiatru na południu, zachodzie i północy może spełnić kryteria wichury, gdyż porywy przekroczą 72 km/h. Na zachodzie Polski późnym popołudniem i wieczorem możliwe burze.

Prognozowane porywy wiatru pod koniec czwartkowego dnia według ECMWF.

Pogoda. Prognozowane porywy w drugiej części dnia.

Czwartek może przynieść burze na zachodzie

Rozwój burz wspomagany będzie adwekcją chłodu w środkowej troposferze i obecnością górnej zatoki niżowej. Prognozowany jest stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, co skutkować ma wystąpieniem niewielkiej niestabilności powietrza.

Kluczowe mogą okazać się podwyższone wartości ścinania wiatru, przyczyniając się do powstania burz. Towarzyszyć im będzie przede wszystkim silny wiatr w porywach do 60-75 km/h oraz opady drobnego gradu i/lub krupy śnieżnej. Burze pojawią się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Największe ich prawdopodobieństwo wystąpienia prognozuje się w zachodniej części kraju – poinformował Szymon Walczakiewicz z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska.

Szwajcarski model numeryczny prognozuje największe prawdopodobieństwo burz na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim wieczorem.

Pogoda. Burze możliwe w Polsce
Burze w Polsce

Prognoza konwekcyjna Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na okres od 11.03.2021 i noc 11/12.03.2021.

Pogoda. Możliwy obszar burz w czwartek, 11 marca 2021.

Prognoza zachmurzenia i opadów na czwartek według szwajcarskiego modelu numerycznego. Strefa opadów atmosferycznych migrować będzie z zachodu na wschód Polski.

Opady i front nad Polską
 Front nad Polską wędrujący z zachodu na wschód
Pogoda. Czwartek z frontem
Czwartek z dynamiczną pogodą

Prognozowane porywy w drugiej części dnia można śledzić tutaj

Położenie opadów i burz

Źródło grafik: dwd.de, meteologix.com, meteomodel.pl