Pogoda. Wichura i linia szkwału przejdą przez Polskę. Możliwe burze

Pogoda. W najbliższych dniach Polska znajdzie się pod wpływem cyrkulacji strefowej. Przepływ strefowy odbuduje się na przełomie zimy i wiosny. Pojawi się sporo opadów, wystąpi silny wiatr, możliwe burze.

Cyrkulacja strefowa o składowej zachodniej rozbuduje się przejściowo nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Będzie mieć decydujący wpływ na pogodę również w Polsce. Początek załamania pogody rozpocznie się w czwartek. W kolejnych dniach utrzymana zostanie duża dynamika w pogodzie.

W czwartek z zachodu na wschód przemieszczać będzie się okludujący układ frontów atmosferycznych związanych z wieloośrodkowym niżem znad Morza Norweskiego. Ciśnienie atmosferyczne ma spadać, a narastająca różnica ciśnienia w naszej części Europy przyczyni się do występowania silnego wiatru. Początkowo z sektora południowego, a w kolejnych dniach zachodniego. W polskich górach wystąpi silny halny.

Sytuacja synoptyczna na dzień 11.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Odbudowa cyrkulacji strefowej

Pogoda. Czwartek z dynamiczną pogodą w Polsce

Na czole frontu prognozowane są opady mieszane, jak i też mokrego śniegu. Gdzieniegdzie niewykluczone są opady powodujące oblodzenie dróg i chodników w kontakcie z wychłodzonym podłożem. Na ogół padać ma jednak deszcz o natężeniu słabym i umiarkowanym. Szczególnie w tylnej części frontu okluzji. Tuż za frontem rozpocznie się napływ cieplejszego powietrza polarnego. Stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą przyczyni się do rozwoju konwekcji. Niewykluczony jest rozwój chmur kłębiastych Cumulonimbus z przelotnymi opadami deszczu, jak i też krupy. Nie można wykluczyć lokalnych burz w czwartek na obszarze Polski.

Piątek z dużym prawdopodobieństwem burz w kraju

Szczególnie dużą aktywność konwekcyjną zaobserwujemy w piątek, gdy przez Polskę przemieszczać będą się liczne chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus. Przybrać mogę one nawet formę pasm konwekcyjnych, zdolnych do generowania wyładowań atmosferycznych. Największe prawdopodobieństwo burz jest spodziewane z najbardziej rozbudowanych w pionie chmur Cb. Oczekiwane są zarówno opady krupy, jak i też śniegu, deszczu ze śniegiem, jak i też deszczu. W połączeniu z silnym wiatrem dochodzić może do zamieci i zawiei śnieżnych.

https://www.facebook.com/burzaalertimgw/posts/259861099052900

Sytuacja synoptyczna na dzień 12.03.2021, 12 UTC

Należy mieć na uwadze, że w piątek dodatkowym czynnikiem wspomagającym rozwój chmur Cumulonimbus może okazać się oś zatoki niżowej wędrującej z zachodu na wschód Polski wraz z nasilonym środowiskiem ruchów wznoszących i występującym silnym prądzie strumieniowym, który przebiegać będzie z zachodu na wschód w środkowej i górnej troposferze.

Korzystne warunki pod kątem chwiejności i kinematyki mogą przełożyć się na rozwój rozległej, ułożonej z południa na północ strefy opadowo-burzowej (całkiem możliwa linia szkwału z silnymi porywami wiatru powyżej 70-90 km/h.

Kolejne dni wietrzne i ze zmienną pogodą oraz opadami

Z odbudową cyrkulacji strefowej będzie również wiązać się istotne nasilenie prędkości wiatr. Najpierw z kierunków południowych, zaś w piątek oraz podczas weekendu już przeważnie z sektorów zachodnich. Najsilniejsze porywy związane z zaostrzonym gradientem poziomym ciśnienia atmosferycznego będą osiągać około 50-70 km/h, a z udziałem konwekcji do 90 km/h. W górach powieje nawet do 100 km/h.

Sytuacja synoptyczna na dzień 13.03.2021, 12 UTC

Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniach tutaj