8 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Nadchodzi niebezpieczny wiatr i sporo opadów. Wystąpią lokalne burze w Polsce

Pogoda. Ciśnienie atmosferyczne

Pogoda. Nie ulega wątpliwości, że w drugiej połowie bieżącego tygodnia wkroczymy w dynamiczny okres w pogodzie. Tak typowy dla przełomy pór roku. Odbuduje się cyrkulacja strefowa, czekają nas duże zmiany w ciśnieniu atmosferycznym, wystąpi silny wiatr oraz częste opady atmosferyczne. Niewykluczone są burze.

Znajdziemy się w rozległym polu obniżonego ciśnienia

Prognozy numeryczne wskazują, że już w nocy ze środy na czwartek zacznie nasuwać się zatoka niżowa związana z głębokim i wieloośrodkowym niżem ulokowanym w pobliżu Wysp Brytyjskich i Islandii.

Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i obszarami przyległymi

Średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na okres od 10.03.2021 do 15.03.2021. W tym czasie znajdziemy się przeważnie w obszarze obniżonego ciśnienia. Często z zachodu na wschód przemieszczać będą się ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi. Duży gradient baryczny przyczyni się do wystąpienia silnego wiatru w Polsce.

Pogoda. Ciśnienie atmosferyczne w Europejskim Obszarem Synoptycznym.

Najczęściej wiać będzie z południa i południowego-zachodu, nieco rzadziej z zachodu i północnego. W górach i na obszarach podgórskich w drugiej połowie tygodnia wystąpi silny halny, którego porywy mogą przekroczyć 100 km/h. Nad polskim morzem natomiast spodziewany jest sztorm. Duża zmienność pogody w kolejnych dniach będzie odczuwalna w całej Polsce i związana ma być z odbudową cyrkulacji strefowej o różnych składowych.

Pogoda. Silny wiatr w Polsce

Pogoda. Silny wiatr w Polsce

Prognozowana porywy wiatru według modeli GFS i ECMWF w okresie od czwartku do niedzieli dla Polski.

Pogoda. Wiatr w Polsce
Pogoda. Polska i silny wiatr
Silny wiatr w Polsce i pogoda
Pogoda w Polsce
Groźny wiatr

Jeśli chodzi o średnią dobową temperaturę powietrza, to będzie ona typowa dla przedwiośnia. Najcieplej powinno być na zachodzie, natomiast najchłodniej na wschodzie i północnym-wschodzie.

Temperatura średnia w Polsce 5 dni

Poniższa rycina obrazuje średnią anomalię temperatury na najbliższe dni. Widać wyraźnie, że na zachodzie Polski temperatura będzie lekko powyżej normy wieloletniej względem okresu referencyjnego 1979-2000.

Pogoda. Anomalia temperatury.

Maksymalna temperatura powietrza na najbliższe 5 dni według modelu GFS. Termometry pokażą około 8°C/10°C w najcieplejszym momencie dnia. Na południu kraju temperaturę podnieść może wiatr fenowy.

Temperatura maksymalna na najbliższe 5 dni.

Istnieje prawdopodobieństwo burz. Szczególnie pod koniec tygodnia. W chłodnych i chwiejnych masach powietrza mogą wystąpić sprzyjające warunki do rozwoju lokalnych zjawisk burzowych. Więcej szczegółów podamy jednak w najbliższych dniach, gdy prognozy staną się bardziej stabilne. Na ten moment interesujące są prognozy na piątek i weekend, gdy warunki do rozwoju burz mogą okazać się najbardziej dogodne.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Prognoza opadów na czwartek tutaj