Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Mróz pojawi się pod koniec zimy, możliwe śnieżyce konwekcyjne i burze

mróz w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że na przełomie pór roku zmienność pogody jest duża, co spowodowane jest z dużymi kontrastami termicznymi między północą a południem Starego Kontynentu. Tak też będzie w najbliższych dniach, gdy do głosu dojdą atlantyckie niże związane z cyrkulacją strefową. W naszej części Europy wystąpi spory gradient baryczny.

Wiele wskazuje, że po chwilowym ociepleniu w kolejnych dniach. W przyszłym tygodniu do Polski dotrze strumień wychłodzonej masy arktycznej z północy Starego Kontynentu. Pojawią się konwekcyjne opady śniegu. Istnieje również spore prawdopodobieństwo burz śnieżnych. Nocami w całym kraju możliwy będzie mróz.

Pogoda. Chłodny okres synoptyczny przed nami

Zasadniczo w tym okresie znajdziemy się pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich a nurkującym niżem znad Skandynawii. Prognozy numeryczne są zgodne, że zima przypomni się w Polsce na przełomie 2 i 3 dekady marca.

Prognoza anomalii temperatury w okresie od 14.03.2021 do 19.03.2021 według GEFS.

Pogoda. Chłodny okres synoptyczny

Wyliczana anomalia temperatury w okresie od 16.03.2021 do 21.03.2021 według modelu GEFS sygnalizuje chłodny okres synoptyczny w naszej części Europy.

Pogoda. Zima w Polsce

Widać wyraźnie, że miejsce cyrkulacji zachodniej zajmie stabilny wyż, który we współpracy z niżami ulokowanymi na wschodzie Starego Kontynentu ściągnie chłodne masy powietrza m. in do Polski.

Ciśnienie atmosferyczne i pogoda

Pogoda. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej na nizinach

Najzimniejsze okres jest prognozowany głównie na 16-22 dzień miesiąca. Marzec 2021, z ujemnymi anomaliami w niemal w całej Europie, z pokrywą śnieżną prawie w całej Europie Środkowej, na Bałkanach, a nawet w częściach wschodniej Francji, Beneluksu, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Turcji. W Polsce nie powinny być to jednak bardzo długie okresy.

Mrozy pojawią się także w wielu częściach zachodniej Europy i będzie to dość nietypowy marcowy podmuch – stosunkowo długi i ze śniegiem na sporym obszare.

Orientacyjna prognoza modelu ECMWF i GFS do 20 marca 2021. Ze względu na odległy termin poniższe grafiki traktujmy orientacyjnie. Skala ochłodzenia może ulec wyraźnym zmianom. Podobnie może być z grubością i obszarem zaleganiem pokrywy śnieżnej.

Pogoda. Śnieg w Polsce
Śnieg w Polsce

Pogoda. Wiązki modelu GFS jasno sygnalizują ochłodzenie w okolicach 15 dnia miesiąca

Wiązki modelu GFS jasno sugerują, że wyraźne ochłodzenie rozpocznie się w okolicach 15 dnia miesiąca i potrwa kilka dni. Położenie poszczególnych ośrodków barycznych będzie sprzyjać adwekcji powietrza arktycznego z północy. Niewykluczone, że gdzieniegdzie lekki mróz utrzyma się nocami. Początek wiosny astronomicznej z możliwym wzrostem temperatury, ale prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze bardzo dużym zmianom, co doskonale obrazują wiązki modelu GFS dla wysokości izobarycznych 850 hPa i 2 m n.p.g. Na wysokie temperatury w Polsce przyjdzie nam poczekać do przełomu marca i kwietnia.

Wiązki GFS
Pogoda. Wiązki GFS na 16 dni
Pogoda. Wiązki modelu GFS.

Kwestia ochłodzenia jest przesądzona w drugiej połowie miesiąca, co widać doskonale tutaj