18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Zima 2021. Potężny atak zimy na wschodzie. Mróz i śnieg wrócił również do Polski

Atak zimy w Europie i Azji

Podczas gdy w Polsce w ostatnich godzinach atak zimy nie był tak silny jak prognozowano, zima w Rosji przechodzi wszelkie oczekiwania. Potężny mróz i śnieżyce raz po raz nękają mieszkańców wschodniej, azjatyckiej części kraju.

Potężny mróz i śnieżyce na wschodzie

Zima w Rosji nie zamierza odpuszczać. Pod koniec lutego w europejskiej części Rosji padł rekord tej zimy jeśli chodzi o mróz. W położonej na wschodzie Europy miejscowości Ust–Szczugier mróz sięgnął -51.3 stopni Celsjusza. O tegorocznym rekordzie mrozu pisaliśmy tutaj. Z tak siarczystymi mrozami zmagają się mieszkańcy wielu innych regionów Rosji. Są regiony, gdzie atak zimy i mróz wyglądają naprawdę dramatycznie. Spójrzcie sami

Tak wyglądają widoki w miejscowości Vorkuta na północy kraju. Obecnie zalega tam arktyczna masa powietrza. W związku z tym mróz jest naprawdę siarczysty. Rzut oka na mapę znajdującą się w tytule strony (źródło meteociel) i widać, że w regionie mróz sięga -30 stopni Celsjusza. O tym co dzieje się pod koniec zimy we wschodniej Rosji i na północy Japonii pisaliśmy już w tym wpisie. Na rosyjskiej wyspie Sachalin co pewien czas przechodzą śnieżyce tak potężne, że wielu mieszkańców wyspy zostaje uwięzionych w swych domach na wiele dni. Z jak potężnym atakiem zimy zmagają się mieszkańcy wyspy Sachalin widać poniżej.

Równie ciężki (no może nie aż tak) warunki zimowe panują okresowo na japońskiej wyspie Hokkaido. Tam również co jakiś czas nadchodzą siarczyste mrozy i śnieżyce. W związku z silną śnieżycą i efektem jeziora pod koniec lutego na wyspie były miejsca, gdzie dopadało 2 metry świeżego śniegu.

Zima wróciła również do Europy Centralnej

Od wczoraj nad Europą doszło do zmian w cyrkulacji powietrza. Silny wyż JACQUELIN odpuścił, a do Europy Centralnej spływać zaczęło arktyczne powietrze z północy kontynentu. W związku z tym wiele regionów, w tym Polska doświadczyło ataku zimy w marcu (niezbyt silnego). Noc przyniosła śnieg i mróz w Polsce i regionie. W czasie gdy na Węgrzech jeszcze panują iście wiosenne temperatury, na północnym wschodzie Polski mróz sięga nawet -5 stopni.

Silny mróz i atak zimy

Chłodne, mroźne powietrze dotarło również do krajów basenu Morza Bałtyckiego. Mróz panuje obecnie w Skandynawii (to raczej norma), ale również na Łotwie, Litwie i Białorusi. Kolejne dni i godziny przyniosą dalszą adwekcję chłodnych mas powietrza do naszego regionu. Nadchodzący weekend i pierwsze dni przyszłego tygodnia mogą przynieść nam jeszcze większe spadki temperatury i mróz. Szacuje się, że ochłodzenie potrwa do około 10 marca. Wtedy do głosu dojdą ponownie atlantyckie niże z zachodu niosąc w nasz region cieplejsze masy powietrza.

Mróz i ochłodzenie w Polsce do 10 marca

Wiele wskazuje na to, że to ostatni incydent z mrozem w Polsce podczas zimy 2021. Na chwilę obecną prognozy zgodnie widzą znacznie ocieplenie w drugiej dekadzie marca. Na koniec z ciekawością za to przyglądamy się prognozom wiatru. Wiele wskazuje na to, że za kilka dnia do Polski nadejdzie silna wichura. Modele numeryczne widzą dla Polski wiatr przekraczający 100 km/h. W najbliższych dniach przygotujemy o tym specjalny wpis. Podczas gdy przygotowujemy wpis o nadchodzących wichurach, zachęcamy do zapoznania się z naszą prognozą długoterminową na marzec dla Polski. Tam również piszemy wiele o ociepleniu i silnym wietrze jakie wydarzą się w tym miesiącu.