28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Atak zimy w lutym 2021. Zaspy na 20 metrów. Skrajnie silna burza śnieżna i mróz w Japonii oraz Rosji

Potężny atak zimy. Śnieżyca i mróz

Podczas gdy ekstremalny mróz nawiedzał część Europy oraz Amerykę Północną, zima dała się we znaki również na wschodzie Rosji oraz w Japonii. Dodatkowo, gdy w Polsce było już ciepło przez region Azji Wschodniej przeszła silna fala mrozu, a także niespotykana śnieżyca. W Japonii są miejsca, gdzie grubość pokrywy śnieżnej przekracza 20 metrów.

Potężna śnieżyca nawiedziła północną Japonię

Silny atak zimy dał się we znaki na północny Japonii. W związku z tym przez region przetoczyła się silna śnieżyca. Najbardziej ucierpiały północne regiony wyspy Hokkaido. Na północy wyspy spadły w ostatnim tygodniu niewyobrażalne ilości śniegu.

Grubość pokrywy śnieżnej Japonia. Potężna śnieżyca i atak zimy

Oczywiście największe ilości śniegu spadły w górach, a średnia grubość pokrywy śnieżnej w górach na wyspie Hokkaido to ponad 3 metry pokrywy śnieżnej. Oczywiście potężne ilości śniegu zalegają w okolicy Tateyama. Okolica słynie z potężnych śnieżnych zasp. Obecnie w słynnym korytarzu śnieżnym Tateyama zaspy sięgają 20 metrów. O tym z jakimi ilościami śniegu radzą sobie Japończycy niech świadczy poniższy film. Pochodzi on z poprzedniej potężnej śnieżycy, która nawiedziła okolicę Tateyamy w styczniu 2021.

Ten rejon Japonii słynie z wycieczek turystycznych, których atrakcją są potężne zaspy śnieżne. Po więcej informacji odnośnie tych wycieczek odsyłamy na strony organizatora. Przyznać trzeba, że widok tych zasp w pełnym błękicie nieba jest wspaniały.

Mnóstwo śniegu i siarczysty mróz również w Rosji

Niewyobrażalna burza śnieżna nawiedziła ostatnio rosyjską wyspę Sachalin. Poniżej prezentujemy film z 19 lutego. Obrazuje on z jak potężną śnieżycą zmagali się mieszkańcy wyspy. Prócz nieprawdopodobnych opadów śniegu na wyspie wiał wiatr z prędkością przekraczającą 160 km/h. W związku z tym przez region przeszła bardzo silna zamieć śnieżna. Widać to zwłaszcza w początkowej fazie poniższego filmu.

Silna zima wciąż nie daje za wygraną w syberyjskiej oraz wschodniej części Rosji. Siarczystym mrozom towarzyszą intensywne opady śniegu. W wielu regionach na wschodzie Rosji zalega nawet 3 metry pokrywy śnieżnej. Widać to na obrazie tytułowym. Przypominamy, że siarczysty mróz panuje również w europejskiej części Rosji. Kilkadziesiąt godzin temu padł rekord obecnej zimy jeśli chodzi o mróz w Europie. Temperatura w rosyjskim mieście Ust–Szczugier spadła do -51.3 stopni Celsjusza. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Podsumowując widać, że zima na Świecie nie powiedziała ostatniego słowa. W naszym regionie chwilowo dominuje odwilż, jednak w wielu miejscach globy wciąż panuje siarczysty mróz i przechodzą intensywne śnieżyce. Prawdopodobne jest, że zima wróci jeszcze do Polski na początku marca. Piszemy o tym w przygotowanej niedawno pogodzie długoterminowej na marzec.