Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na marzec 2021 dla Polski. Coraz wyższe temperatury. Zdarzy się jednak mróz i śnieg, a nawet burze

CFS na marzec 2021

Pogoda długoterminowa na marzec 2021 dla Polski. Sprawdźmy najnowsze prognozy numeryczne ECMWF i CFS, GFS, GEFS oraz IMGW na pierwszy miesiąc wiosny.

Pogoda. Temperatura w normie wieloletniej według ECMWF

Według modelu ECMWF w okresie od 1.03.2021 do 7.03.2021 temperatura w skali tygodniowej będzie powyżej normy, natomiast na wschodzie w normie wieloletniej.

Pogoda długoterminowa marzec 2021 ECMWF.

W okresie od 8.03.2021 do 14.03.2021 temperatura w naszej części Europy może być w normie, a miejscami nieco powyżej normy normy wieloletniej. Nie powinien być to bardzo ciepły okres synoptyczny.

Pogoda długoterminowa marzec 2021 ECMWF - anomalie tygodniowe

Prognozę na okres od 15.03.2021 do 21.03.2021 traktujmy orientacyjnie. W tym okresie model ECMWF prognozuje temperaturę w normie wieloletniej.

Pogoda długoterminowa marzec 2021 ECMWF. - anomalia na okres od 15.03.2021 do 21.03.2021

Według ECMWF początek astronomicznej wiosny przyniesie temperaturę w normie dla marca. Jednak należy mieć na uwadze, że prognozy na miesiąc do przodu są obarczone dużym błędem i mogą ulec sporej korekcie. Prawdopodobnie w kierunku silnego ocieplenia.

Pogoda długoterminowa marzec 2021 ECMWF na okres od 22.03.2021 do 28.03.2021

Według ECMWF, temperatura w skali miesięcznej będzie w normie wieloletniej, a na krańcach południowych nieco powyżej normy.

Pogoda miesięczna, marzec 2021 według ECMWF.

ECMWF prognozuje miesiąc w normie pod względem opadów. Poszczególne tygodnie mogą być suchsze, a nawet bardziej wilgotne niż wynosi norma dla tego okresu.

Opady w marcu 2021

Pogoda. CFS prognozuje miesiąc w normie i nieco powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę

W skali miesięcznej według CFS nie będzie to bardzo ciepły miesiąc. Temperatura ma być na ogół w normie, a miejscami nieco powyżej normy wieloletniej. Szczególnie w zachodniej i południowej części kraju, gdzie najczęściej może dotrzeć strumień bardzo ciepłego powietrza z południa, podnosząc temperaturę do dwucyfrowych wartości dodatnich. 'Wybuchy wiosny” zdarzyć mogą się też na pozostałym obszarze Polski.

Miesiąc w normie, bądź nieco powyżej normy, marzec 2021

Według CFS duży wpływ na pogodę będą mieć wyże, których centra mogą być ulokowane w wielu miejscach Europy. Przy obecności centrum wyżowego nad Europą Zachodnią i niżu nad Rosją wystąpić mogą sprzyjające warunki do napływu zimnego powietrza z kierunków północnych, skutkując nocami spadkami temperatury do dwucyfrowych wartości ujemnych. Istnieje duże prawdopodobieństwo śnieżyc konwekcyjnych, jak i też wielkoskalowych, a nawet burz. Jeśli chodzi o zjawiska burzowe, to prawdopodobne będą one zarówno w chłodnych masach powietrza o cechach arktycznych morskich oraz cieplejszych polarnych. Lokalnych burz w marcu powinno być więcej niż w lutym. Charakteryzować mogą się też wyższą aktywnością elektryczną.

Pogoda. Możliwe dłuższe okresy z dominacją pogody wyżowej

Oprócz dominacji cyrkulacji antycyklonalnej, spodziewamy się okresowego odbudowania cyrkulacji strefowej, jaka przyniesie opady, większy wiatr oraz wzrost dynamiki w pogodzie na przełomie pór roku.

Pomimo prognozowanej dominacji wyżów w marcu 2021, należy spodziewać się okresowego przechodzenia frontów atmosferycznych, które związane będą głównie z cyrkulacją strefową. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się ośrodków niżowych znad Morza Śródziemnego. Ich ilość będzie jednak mniejsza niż w lutym 2021.

Pogoda długoterminowa. Dominacja wyżowej pogody według CFS.
CFS i dominacja pogody wyżej, marzec 2021

Pogoda długoterminowa. W skali miesięcznej może być to suchy miesiąc

Według CFS miesiąc ten będzie w normie, bądź poniżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o opady. Po wilgotnym lutym, w marcu opadów może być dużo mniej niż w ostatnim miesiącu zimy.

Suchy miesiąc, marzec 2021 według CFS.

Teraz przyjrzymy się anomaliom temperatury na poszczególne tygodnie marca 2021. Widać wyraźnie, że według amerykańskiego modelu klimatycznego temperatura w całym okresie nie powinna obniżyć się poniżej normy wieloletniej. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne i poszczególne tygodnie mogą przynieść okresy z niskimi temperaturami. Chłód nie będzie tak dotkliwy i długotrwały jak w styczniu czy lutym.

Pogoda. CFS i anomalie tygodniowe na marzec 2021

Prognozy anomalii temperatury dla wysokości 2 metrów n.p.g według CFS na okres od 1.03.2021 do 29.03.2021.

Pogoda długoterminowa, model CFS 2021
Pogoda długoterminowa, marzec 2021, amerykański model klimatu
Anomalia temperatury na marzec 2021
Marzec 2021 pogoda

Pogoda. GEFS prognozuje okresy chłodu na przełomie 1 i 2 dekady marca

Według prognoz modelu GEFS i GFS, nie można wykluczyć okresów chłodu w pierwszej i drugiej dekadzie marca, które spowodowane mogą być spływem zimnych mas powietrza o cechach arktycznych i kontynentalnych. Największe ochłodzenie w tym okresie jest spodziewane we wschodniej i centralnej połowie kraju.

Prognozy anomalii na okres od 3.03.2021 do 10.03.2021 według GEFS.

GEFS i chłodne okresy w marcu 2021, Polska
Pogoda długoterminowa. Możliwe chłodne okresy, marzec 2021
Pogoda długoterminowa. Możliwe zimowe ochłodzenia, marzec 2021

Pogoda długoterminowa. Możliwe okresy chłodu według GFS w marcu 2021

Według wiązek modelu GFS, wyraźne obniżenie się temperatury poniżej normy wieloletniej z okresu referencyjnego 1981-2010 jest prawdopodobne w pierwszej dekadzie marca. Szczególnie w okresie 5-6 dnia miesiąca. Są to jednak odległe prognozy numeryczne i mogą ulec dużej zmianie. Mróz dwucyfrowy może jednak się zdarzyć, co widać po prognozie wiązek, jakie sygnalizują możliwe okresy chłodu na początku marca.

GFS, prognoza wiązek na 16 dni dla Polski.
Prognoza wiązek modelu GFS. Pogoda długoterminowa Warszawa.
Białystok i możliwy trend w pogodzie na 16 dni.
Trend w prognozach modelu GFS na 16 dni.

Pogoda. Eksperymentalna pogoda długoterminowa na marzec 2021

W całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010 – poinformowało IMGW-PIB.

Według modelu IMGW-Reg miesięczna suma opadów w całym kraju będzie zróżnicowana. Sumę opadów poniżej normy model IMGW-Reg przewiduje w Małopolsce oraz na Pomorzu Zachodnim, Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie, Kielecczyźnie i Podhalu, sumę opadów w normie – w Wielkopolsce oraz na Śląsku, Dolnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie, Opolszczyźnie, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Środkowym, a sumę opadów powyżej normy – na Mazowszu, Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Podlasiu i Podkarpaciu. Zgodnie ze statystycznym modelem IMGW-Bayes suma opadów w całej Polsce również będzie zróżnicowana (rys. 6-9, tab. 2). Wysokie prawdopodobieństwo (>75%) wystąpienia sumy opadów powyżej normy model IMGW-Bayes prognozuje jedynie na Pomorzu Środkowym i Ziemi Łódzkiej, a sumy opadów w normie – na Mazowszu – dodaje IMGW-PIB.

Pogoda na marzec 2021, IMGW-PIB.
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza, marzec 2021 według IMGW
Prognoza miesięcznej sumy opadów na marzec 2021
Prognoza liczby dni z opadem według IMGW-PIB na marzec 2021.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i chmur

Prognoza anomalii temperatury na marzec tutaj

Wpis ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wskazuje tylko na pewne trendy, które mogą mieć miejsce w pogodzie. Precyzyjne opisanie warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe.