18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Nadchodzi potężny atak zimy w marcu. 2 metry śniegu, krótka odwilż i znów siarczysty mróz. Zima nie odpuszcza Japonii

Atak zimy w Japonii marzec 2021

Całkiem niedawno pisaliśmy o silnym ataku zimy w Japonii i wschodniej Rosji. Podczas śnieżyc w styczniu i lutym 2021 w wielu miejscach Japonii spadło nawet 2 metry śniegu. Najbardziej śnieżnym regionem jest północna wyspa Hokkaido. Wciąż zalegają tam potężne ilości białego puchu, a zima w regionie nie powiedziała ostatniego słowa.

Potężne ilości śniegu spadły na Japonię

Silne śnieżyce nawiedziły region w lutym. Siarczysty mróz i opady śniegu przyniosły prawdziwy paraliż komunikacyjny. W wielu regionach Japonii w wyniku ataku zimy spadło ponad metr śniegu. I wcale nie piszemy tutaj tylko o wysokich górach. O jak silnych opadach śniegu piszemy niech świadczy poniższy filmik obrazujący śnieżyce i jej skutki ze stycznia tego roku.

Na filmie widać z jak potężnym atakiem zimy zmagają się Japończycy. Prócz silnych śnieżyc wielkoskalowych, w Japonii w wielu miejscach zachodzi tzw. efekt jeziora. W wyniku silnie wypiętrzonych w tym procesie chmur wiele miast zostaje dosłownie zasypanych śniegiem. Przykładem niech będzie położona blisko Sapporo Iwamizawa. W związku z silnymi opadami i efektem jeziora 23 lutego odnotowano tam pokrywę śnieżną mierzącą 205 cm.

W związku z tak silnymi opadami, zwłaszcza na Hokkaido zalega mnóstwo śniegu. Obecnie nad regionem trwa krótki okres ocieplenia. Dlatego też śnieg bardzo dynamicznie topi się. Być może Japonii groziłaby nawet powódź, gdyby nie kolejne ochłodzenie i atak zimy, który nadciąga nad region. Jednak zanim Japończycy z wyspy Hokkaido znów zmierzą się z siarczystym mrozem, w regionie panuje obecnie ciepło. Niewątpliwie nad Japonią trwa obecnie walka zimy z wiosną co widać na poniższej mapie temperatury w regionie.

Temperatury w Japonii. Kraj podzielony na zimową północ i prawie letnie wyspy południowe

Marzec przyniesie kolejny atak zimy

Podczas gdy w południowych regionach Japonii panują zdecydowanie wiosenne temperatury, nad południowo wschodnią Rosją panuje siarczysty mróz. Arktyczne, mroźne powietrze co pewien czas spływa również nad Hokkaido przynosząc nad wyspę silny atak zimy. Dokładnie taki scenariusz prognozowany jest na przyszły weekend 6-7 marca. Nad Hokkaido spłynie arktyczne powietrze. W związku z tym słupki rtęci poszybują w dół, a mróz znów będzie siarczysty. Potwierdzają to prognozy z aplikacji windy.com

Prócz siarczystych mrozów do Japonii nadciągną silne opady śniegu. W związku z prognozowanym silnym wiatrem nie wyklucza się trwającego wiele dni zjawiska blizzard. Atak zimy może przynieść do Japonii kolejny metr śniegu. Przyszły weekend będzie naprawdę ciężki dla mieszkańców północnych regionów kraju.

Na zakończenie przypominamy, że po 5 marca ochłodzi się również w Polsce. W związku z tym w kraju również pojawią się ujemne temperatury, lokalnie spadnie śnieg. Oczywiście nie będzie to tak spektakularny i potężny atak zimy jak w Japonii, jednak zima w Polsce również nie powiedziała w marcu ostatniego słowa. Więcej pisaliśmy o tym we wczorajszym wieczornym wpisie o nadchodzącym do Polski mrozie.