Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ochłodzenie, wróci mróz do Polski, możliwe burze

Pogoda długoterminowa. Sprawdźmy najnowszy trend w prognozach modeli numerycznych na okres od 13.03.2021 do 29.03.2021 według modeli numerycznych.

Na początku drugiej dekady marca odbudowała się przejściowo cyrkulacja strefowa o składowej zachodniej. Przez naszą część Europy często przechodzą fronty atmosferyczne, obserwowane są wahania ciśnienia. Ponadto dostrzegalne są duże zmiany temperatury. Zaobserwowano również burze w naszej części Europy.

Pogoda. Ulegnie zmianie cyrkulacja atmosfery

Prognoza anomalii ciśnienia atmosferycznego względem okresu referencyjnego 1981-2010 na okres od 14.03.2021 do 19.03.2021. Polska znajdzie się w tym okresie pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej i Atlantyku a niżem śródziemnomorskim wędrującym znad Bałkanów przez Ukrainę nad Rosję. W nadchodzącym tygodniu ulegnie zmianie kierunek przepływu mas powietrza na północny. W środkowej i górnej troposferze dominować będzie górna zatoka niżowa wypełniona chłodniejszym powietrzem.

Pogoda. Anomalia ciśnienia

Na przełomie 2 i 3 dekady marca znajdziemy się pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem z centrum nad Europą Wschodnią. Wystąpią korzystne warunki do utrzymania się południkowej cyrkulacji atmosfery.

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia

Pogoda. Anomalia tygodniowa obniży się poniżej normy wieloletniej

Według prognoz modelu klimatycznego ECMWF, temperatura w okresie od 15.03.2021 do 22.03.2021 oscylować ma poniżej normy wieloletniej.

Temperatura poniżej normy wieloletniej

Anomalie zostały obliczone w odniesieniu do 20-letniej modelowej klimatologii. Obszary, w których prognoza zespołowa nie różni się znacząco od klimatologii, zgodnie z testem WMW, są puste. Zwróć uwagę, że zacienione obszary mają 10%, a kontury są na poziomie istotności 1%.

Poniższy film obrazuje prognozowaną anomalię temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2010 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Ochłodzenie w przyszłym tygodniu na obszarze Polski jest nieuniknione i spowodowane będzie zmianą cyrkulacji atmosfery. Cyrkulacja zachodnia ulegnie zmianie na północną, czemu sprzyjać będzie ulokowanie wyżu na zachód od Polski.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 22.03.2021 do 29.03.2021 nie napawa optymizmem. Zamiast znacznego ocieplenia na początku wiosny, możliwe są okresy chłodu spowodowane spływem powietrza arktycznego z północy i północnego-wschodu.

Pogoda. Duże ochłodzenie w prognozach

Pogoda. Wyż znad Atlantyku i Europy Zachodniej sprowadzi do nas chłodniejsze powietrze z północy

Teraz przyjrzymy się anomaliom w polu ciśnienia do końca marca 2021 według ECMWF. W okresie od 15.03.2021 do 22.03.2021 Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad Północnego Atlantyku i Wysp Brytyjskich a układami niżowymi ulokowanymi w rozległym polu obniżonego ciśnienia. Taki rozkład pola ciśnienia utwierdza nas tylko, że przed nami chłodny okres synoptyczny w naszej części Europy.

Pogoda. Zmiana warunków pogodowych

Najprawdopodobniej w okresie od 22.03.2021 do 29.03.2021 Polska znajdzie się w przeważnie w polu podwyższonego ciśnienia. Centrum wyżu może przesunąć się nad Skandynawię. Jednak w środkowej i górnej troposferze dominować będzie górna zatoka niżowa wypełniona chłodniejszym powietrzem.

Anomalia w środkowej troposferze

Pogoda. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie typowa dla przedwiośnia. Nie unikniemy jednak mrozu

Według modelu GFS w okresie od 13.03.2021 do 23.03.2021 temperatura oscylować będzie w okolicach normy względem okresu referencyjnego 1979-2000. Wyraźnie chłodniejsze masy powietrza napłyną od środy. W ciągu dnia panować ma przeważnie temperatura dodatnia, ale nocami w całym kraju spodziewamy się spadków poniżej zera. W górach i na obszarach podgórskich temperatura może spadać nocami do dwucyfrowych ujemnych wartości.

Pogoda. Średnia anomalia na 10 dni.

Jeśli chodzi o średnią dobową temperaturę powietrza, to oscylować będzie ona na obszarze Polski w przedziale od 0°C do 3°C, co jest typowymi wartościami dla przedwiośnia. Najchłodniej ma być na północnym-wschodzie, natomiast najcieplej na zachodzie kraju. W górach i na obszarach podgórskich wartości te będą typowe dla termicznej zimy.

Pogoda. Średnia dobowa temperatura

W całym kraju lekki mróz wystąpi w najbliższych 10 dniach. Miejscami wartości będą niższe od prognozowanych. W górach nie zdziwią nas spadki temperatury poniżej -10°C, chociaż nie można wykluczyć tak niskich temperatur na nizinach. Nie jest to jeszcze okres na zmianę opon z zimowych na letnie.

Pogoda.

Prognoza temperatury minimalnej według GFS na okres od 13.03.2021 do 29.03.2021. Wyliczenia powyżej 7-10 dni mają charakter orientacyjny i zarysowują możliwy trend w pogodzie według prognozy operacyjnej globalnego modelu numerycznego.

Należy również zwrócić uwagę na anomalię temperatury od 14.03.2021 do 20.03.2021 według modelu ICON. Widać, że zdarzą się dni, gdy temperatura będzie kilka stopni poniżej normy względem okresu referencyjnego 1981-2010. Szczególnie duże ochłodzenie jest sygnalizowane w połowie nadchodzącego tygodnia, gdy nad Europą Zachodnią i Atlantykiem umocni się wyż.

Jeśli chodzi o opady, to spadnie w kolejnych dniach deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Możliwe są też opady krupy śnieżnej. Istnieje prawdopodobieństwo burz śnieżnych w Polsce.

Orientacyjna prognoza opadów na okres od 13.03.2021 do 23.03.2021 według ECMWF dla Polski.

Wstępna prognoza sum opadów według GFS i ECMWF dla Polski na okres od 13.03.2021 do 23.03.2021.

Pogoda długoterminowa. Wiązki modelu GFS nie sygnalizują szybkiego ocieplenia

Model numeryczny GFS wskazuje, że od połowy miesiąca czeka nas istotna zmiana warunków pogodowych. Zablokowana zostanie cyrkulacja zachodnia, a my w tym czasie będziemy pod wpływem cyrkulacji południkowej z napływem mas powietrza z północy i północnego-wschodu. Również w trzeciej dekadzie marca temperatura oscylować będzie poniżej normy wieloletniej i taki trend w pogodzie może utrzymać się do końca miesiąca, chociaż nie można wykluczyć istotnych zmian w prognozach na przełomie miesięcy w kierunku ocieplenia i powrotu cieplejszych mas powietrza. Zweryfikujemy to w kolejnych dniach.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza wiązek modelu GFS dla Warszawy i Poznania. Wysokość izobaryczna 850 hPa i 2 m.n.p.g

Pogoda długoterminowa na 16 dni
Pogoda na 16 dni
Pogoda na 16 dni dla Polski
Pogoda dlugoterminowa

Źródło grafik: www.tropicaltidbits.com/, wxcharts.com, ECMWF, climatereanalyzer.org/, meteomodel.pl, wetterzentrale.de