Pogoda. Termometry pokazały aż 11°C, wystąpiły opady i burze. Nadchodzi mróz do Polski

Pogoda. Dzisiaj Polska znalazła się w zasięgu niżu z ośrodkami nad Bałtykiem oraz Morzem Norweskim. W nocy z zachodu na wschód przemieścił się układ frontów atmosferycznych, w dzień strefa frontu chłodnego zaznaczała się jeszcze na południowym wschodzie. Z południowego zachodu napływać będzie powietrze polarne morskie, przejściowo cieplejsze. Od północnego-zachodu na południowy-wschód wędruje front zokludowany. Ciśnienie wzrosło.

Pogoda. Polska w polu obniżonego ciśnienia

Anomalia w polu ciśnienia na dzień 14.03.2021, 12Z według modelu GFS dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych.

Pogoda. Anomalia w polu ciśnienia

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 14.03.2021, 18 UTC

Pogoda. Significant IMGW-PIB na dzień 14 marca 2021.

Na przeważającym obszarze Polski panowało dziś zachmurzenie duże i całkowite. Nie zabrakło jednak większych przejaśnień,. Jak i też dłuższych chwil ze słońcem, co doskonale widać na zdjęciach satelitarnych z drugiej części dnia.

Pogoda satelitarna

Pogoda. Wysoka temperatura w Polsce

Jeśli chodzi o temperaturę maksymalną, to najcieplej było dziś na południu, południowym-wschodzie i wschodzie, gdzie termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazały 9°C/11°C. Najchłodniej w tym czasie było na północy kraju, gdzie termometry pokazały zaledwie od 2°C do 5°C. Mróz utrzymał się tylko w górach i na obszarach podgórskich.

Prognozowana temperatura powietrza w najcieplejszym momencie dnia w niedzielę na obszarze Polski.

Pogoda. Wysoka temperatura w Polsce

Poniższa tabela obrazuje temperaturę maksymalną zanotowaną w niedzielę na wybranych stacjach IMGW-PIB.

Pogoda. Wysokie wartości w poniedziałek

Pogoda. Burze wystąpiły nad Polską

Wyładowania atmosferyczne zanotowano dziś na Kujawach oraz północnym Mazowszu. Związane były one z konwekcją, która rozwinęła się na froncie okluzji. Burze były słabe i nie przynosiły groźnych zjawisk atmosferycznych. Przede wszystkim towarzyszyły im krótkotrwałe opady deszczu, jak i też krupy. W czasie przechodzenia ośrodków konwekcyjnych obserwowano wzrost prędkości wiatru. Warto wspomnieć, że w niedzielę na krańcach południowo-wschodnich istniało niskie prawdopodobieństwo burz. Znad Słowacji zmierzała w naszą stronę struktura konwekcyjna, która rozpadła się przed polską granicą państwową.

Dane z detekcji wyładowań ukazujące, gdzie w niedzielę odnotowano wyładowania atmosferyczne według sieci detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych.

Pogoda. Burze w Polsce

Wcześniej zagrzmiało na Kujawach, co doskonale ukazuje rycina poniżej.

Burza w Polsce

W całym kraju odnotowano dziś silne porywy wiatru. Powyżej 100 km/h wiało jednak w górach i na obszarach podgórskich.

Silny wiatr

W kolejnych dniach czeka nas wyraźne ochłodzenie, o którym więcej piszemy tutaj