Burze nad Polską. 12 sierpnia. Aktualne dane ze stacji meteorologicznych

W oczekiwaniu na nadchodzący incydent burzowy przejrzeliśmy dane ze stacji meteorologicznych w zagrożonych burzami regionach.

Dane na godzinę 11:00 wyglądają groźnie. Stacja w Częstochowie wskazuje 27 stopni Celsjusza oraz 16.5 temperaturę punktu rosy (ta im wyższa tym lepiej). Kraków to już 29.3 stopni oraz 18.4 punktu rosy. To sporo jak na tą godzinę doby.

Imponująco wyglądają dane z Sandomierza oraz Lublina. Tutaj odpowiednio mamy 29 stopni ciepła oraz 19 punkt rosy. W Lublinie warunki są jeszcze lepsze. 29.4 ciepła, 20 punkt rosy. Parametry punktu rosy pokazują, że ilość energii dostępnej konwekcyjnie może być nawet wyższa niż szacowały to modele meteorologiczne.

Obserwatorzy w Małopolsce donoszą, że konwekcja rusza pełną parą i kwestią minut jest jak pierwsze komórki zaczną generować wyładowania atmosferyczne. Burze, którym uda się przebić warstwy hamujące o tej porze doby mogą nieść ze sobą opady bardzo dużego gradu.

Przypominamy jednak, że głównym zagrożeniem podczas dzisiejszej doby będzie układ, który powstanie na zafalowaniu frontu. To jeszcze nie tem moment doby. Do inicjacji układu dojdzie w godzinach późno popołudniowych.