Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze nad Polską 30.05. Grad zasypał Koszalin

Grad zasypał Koszalin. Burze nad Polską 30 maja 2022

Zgodnie z naszą poranną prognozą burzową dzisiejsze burze mogą przynosić opady gradu. Jednak chyba nikt nie spodziewał się, że niepozorne komórki burzowe powstałe w chłodnych masach powietrza mogą przynieść aż tak intensywne opady gradu. Zobacz zdjęcia z Koszalina.

Burze nad Polską 30 maja 2022

O tym, że w niektórych regionach kraju pojawią się dziś burze pisaliśmy dziś rano. Okazuje się, że prognoza sprawdza się odnośnie obszaru i czasu wystąpienia burz. Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy dziś w prognozie burze mają dziś występować w całej zachodniej połowie kraju. Z naciskiem na bardziej dynamiczne zjawiska pogodowe w północno zachodniej ćwiartce kraju.

Burze dziś nad Polską. Detekcja wyładowańblitzortung

Powyżej aktualny zrzut ekranu z detekcji wyładowań Blitzortung. Najwięcej burz występuje obecnie na zachodzie kraju. Niektóre z chmur wykazują się wzmożoną aktywnością elektryczną. Nie są to jednak komórki o długiej żywotności. Zgodnie z prognozami widać, że dzisiejsze burze mają charakter rozproszony. W skutek słabego przepływu powietrza komórki burzowe nie organizują się większe klastry konwekcyjne. Dodatkowym zagrożeniem ze strony słabego przepływu powietrza jest też bardzo powolne przemieszczanie się dzisiejszych chmur. Niektóre z burz mają wręcz charakter stacjonarny. Zawsze w takich przypadkach istnieje duże ryzyko, że nad obszarem nad którym powstanie komórka opadowa dojdzie do znacznego nagromadzenia sum opadowych. W przypadku, gdy jest to ulewny opad deszczu obszar zagrożony jest podtopieniami, a nawet powodzią błyskawiczną. W przypadku, gdy burza przynosi grad dochodzi do niecodziennego zjawiska, gdy krajobrazy się zabielają.

Grad w Koszalinie. Krajobrazy zabieliły się

Jedna z komórek konwekcyjnych, które w dniu dzisiejszym masowo pojawiły się na zachodzie kraju przyniosła bardzo intensywne opady gradu w Koszalinie. W przeciągu kilkunastu minut opadu krajobrazy za oknem zaczęły przypominać zimowe. Poniżej zdjęcie wykonane przez Panią Mirosławę Kuczko i zamieszczoną na profilu społecznościowym.

Burze nad Polską 30 maja. Grad w Koszalinie

Widać, że opady gradu były w Koszalinie naprawdę intensywne. Nie były to gradziny o dużej średnicy, jednak opad trwał przez kilkanaście minut. Doprowadziło to do całkowitego pokrycia powierzchni płaskich przez opady gradowe. Intensywne opady burzowe i grad zalegający na chodnikach i jezdniach doprowadził w regionie do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Poniżej zdjęcie znalezione na profilu pomocy drogowej AutoDzik. Kierujący BMW nie poradził sobie w trudnych warunkach drogowych. Na pokrytej gradzie drodze doprowadził on do dachowania pojazdu. Z informacji znalezionych w sieci wynika, że szczęśliwie nikt nie odniósł większych obrażeń.

Gradobicie w Koszalinie. Dzisiejsze burze mogą okazać się groźne

Nad północną i zachodem kraju zalega chwiejna masa powietrza. Dlatego też w kolejnych godzinach nadal dochodziło będzie tam do formowania się chmur konwekcyjnych. Burze występować mogą w kraju do godzin wieczornych. Warunki w dniu dzisiejszym nie są bardzo dobre do powstawania burz. Jednak powyższe pokazuje, że nawet niezbyt dobrze zorganizowane burze potrafią być groźne, gdy intensywny opad trwa nad jednym obszarem przez dłuższy czas.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz