Burze możliwe w kolejnych godzinach nad Polską. Ulewy do 20 mm, grad i silny wiatr do 65 km/h. Dynamiczna niżowa pogoda

Burze w czwartek niewykluczone wieczorem i w nocy z czwartku na piątek. Nie powinny być to szczególnie intensywne zjawiska konwekcyjne.

Burze nad Polską możliwe

Dziś Polska znalazła się pod wpływem układu niżowego z centrum nad Morzem Północnym, który powoli przemieszcza się w rejon Skandynawii, obejmując swoim zasięgiem także nasz kraj oraz sprowadzając opady deszczu i duże oraz całkowite zachmurzenie. Napływać będą coraz ciepłe polarnomorskie masy powietrza z rejonu środkowego Atlantyku. Zasadniczo jesteśmy w ciepłym wycinku niżu, kolejne godziny mogą przynieść zjawiska burzowe nad krajem.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 4 kwietnia 2024, 18 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

dynamiczna niżowa pogoda
Zjawiska burzowe możliwe w kraju

Lokalne burze zwłaszcza na zachodzie i południu

W najbliższych godzinach nad Polską znajdować będzie się system frontów atmosferycznych, przynosząc dynamiczny przebieg warunków pogodowych. Związany jest on z ośrodkiem niskiego ciśnienia lokującym się w rejonie Morza Północnego. Przejdzie ta strefa okludującego się układu frontów atmosferycznych w nocy z czwartku na piątek przez nasz kraj, przynosząc dynamiczny przebieg warunków pogodowych, a nawet lokalne burze, które nie powinny być szczególnie intensywne. Konwekcja rozwijać ma się zarówno na przedpolu frontu atmosferycznego, ale także za strefą frontu okluzji, gdzie znajdzie się masa powietrza o niewielkiej chwiejności termodynamicznej i dlatego aktywność elektryczna nie powinna być wysoka. U naszych zachodnich sąsiadów obserwuje się występowanie burz, które w kolejnych godzinach przesuną się najprawdopodobniej znad wschodniej części Niemiec do Polski.

Polecamy: Radar burz i opadów

Chwiejność termodynamiczna nie powinna na ogół przekroczyć 50-100 J/kg, ale pojawią się za to podwyższone uskoki pionowego ścinanie wiatru. Zjawiska burzowe wieczorem i w nocy z czwartku na piątek możliwe są na zachodzie i południu naszego kraju. Szacuje się wysokość opadów do 10-20 mm/h, porywy wiatru do 60-65 km/h i opady krupy lodowej oraz gdzieniegdzie drobnego gradu.

Zobacz też: Koszmarna wichura uderzy w weekend na zachodzie. Wiatr 130-140 km/h. Skutki żywiołu odczujemy w Polsce

Prognozowany zasięg opadów na 4 kwietnia 2024, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda w kraju
Burze nad Polską możliwe szczególnie w pierwszej częsci nocy

Konwekcja i front okluzji w kolejnych godzinach nad Polską

Prognozy numeryczne wskazują, że noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Jednak w piątek nad ranem na południowym zachodzie także z rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie opady deszczu, możliwe burze, zwłaszcza w pierwszej połowie nocy miejscami na zachodzie i południu kraju. Punktowo akumulacja opadów do 10-20 mm. Natomiast wysoko w górach opady śniegu. Aczkolwiek w Tatrach powodujące przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. W najchłodniejszej części temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 6°C do 10°C. Niższe wartości miejscami na północnym wschodzie, wybrzeżu i w rejonach podgórskich Karpat, od 4°C do 6°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na wybrzeżu i początkowo w rejonach podgórskich Sudetów oraz w czasie burz w porywach do 60-65 km/h, z przewagą kierunków południowych. Jednak od zachodu kraju skręcający na zachodni. Ponadto wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 100 km/h, w Karpatach do 75 km/h, powodujący zawieje śnieżne.

Burze w kraju wieczorem i w nocy

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 5 kwietnia 2024, 00 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

burze w Polsce
Burze możliwe zwłaszcza w pierwszej części nocy. Jutro natomiast kolejne na zachodzie i północnym zachodzie

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com