Koszmarna wichura uderzy w weekend. Wiatr 130-140 km/h. Skutki żywiołu odczujemy w Polsce

Wiało w Polsce w ostatnich dniach aż za mocno. W czwartek wiatr nieco uspokoił sie. Podczas gdy w kraju nieco odetchniemy od silnego wiatru silna wichura zbliża się do zachodu Europy. We wpisie sprawdzimy jak silny będzie żywioł oraz czy głęboki, aktywny cyklon będzie miał wpływ na pogodę w naszym kraju.

Wichura na zachodzie. Czym będzie spowodowana?

Wiatr to nic innego jak próba wyrównania ciśnień na danym obszarze. Spójrzmy teraz na mapę baryczną na końcówkę tygodnia. Da nam to szybką odpowiedź dlaczego zachód Europy czeka silna wichura.

Duży kontrast ciśnienia. Silna wichura na zachodzie Europy
Silna wichura na zachodzie. Głęboki niż przyniesie duży kontrast ciśnienia

Ciśnienie w centrum niżu spadnie w okolice 960 hPa. Centrum niżu znajdowało będzie się na zachód od Wysp Brytyjskich. W tym samym czasie w całej południowej i częściowo wschodniej Europie wartości ciśnienia przekraczały będą 1020 hPa. To właśnie top plus bardzo duży gradient baryczny blisko centrum niżu spowodują, że wichura w zachodniej Europie będzie bardzo silna. Na otwartym Atlantyku w sobotę 6 kwietnia porywy wiatru przekroczą 155 km/h.

Wichura na zachód od Europy będzie bardzo silna
Potężna wichura na zachód od Europy

Żywioł w weekend dotrze na zachód Europy. Bardzo silne porywy wiatru pojawią się na Wyspach Brytyjskich, czy północy Iberii. Sprawdźmy teraz jaki przebieg będzie miała wichura w Europie w najbliższych dniach. W dalszej części wpisu sprawdzał będę, czy głęboki, aktywny niż wpłynie na pogodę w Polsce. Teraz sprawdźmy jak silne będzie załamanie pogody w Europie.

Wichura w Europie. Siła i przebieg zjawiska

Wiemy już, że bardzo silny wiatr w Europie spowodowany będzie głębokim, aktywnym niżem, który w piątek zbliży się nad kontynent. Dokładniej to wiatr spowodowany będzie bardzo dużą różnicą ciśnienia na małym obszarze w rejonie oddziaływania niżu. Sprawdźmy teraz jaki przebieg będzie miała wichura. Gdzie i na jakim obszarze wiało będzie najbardziej.

Wichura na zachodzie Europy. Czy silny wiatr dotrze do Polski?

Strefa bardzo silnego wiatru dotrze na zachód Europy już w piątek. Podczas gdy w naszym kraju wiatr będzie wzmagał się, u wybrzeży Wysp Brytyjskich pojawi się silna wichura. Siła wiatru przekraczać będzie 100 km/h. Na lądzie. Na terenach położonych wyżej, w Szkocji, czy w Irlandii porywy wiatru przekraczać będą 140 km/h. W piątek po południu oraz w nocy z piątku na sobotę silnego wiatru spodziewamy się również na północy Hiszpanii i Francji, ponieważ silny gradient ciśnienia dotrze również nad ten obszar. Ponieważ niż docierając w sobotę do Wysp Brytyjskich zacznie kierować się na północy, główny żywioł nie dotrze do Europy Centralnej. Jednak zanim niż dotrze nad Skandynawię załamanie pogody na Wyspach Brytyjskich będzie bardzo silne. Oprócz potężnej wichury z wiatrem na nizinach przekraczającym 120 km/h w regionie spodziewamy się również silnych opadów.

Załamanie pogody przyniesie mnóstwo opadów na zachodzie Europy
Załamanie pogody przyniesie mnóstwo opadów na zachodzie Europy

Powyżej prognoza sum opadowych od piątku do środy w przyszłym tygodniu. Widzimy, że w wielu regionach Europy Zachodniej w czasie kilku dni spadnie nawet 150 mm wody na metr kwadratowy. Widzimy więc, że niż przyniesie nie tylko silną wichurę, ale również ulewne opady deszczu. Sprawdźmy zatem jak to wszystko przełoży się na pogodę bezpośrednio w naszym regionie. Przeczytaj również: Atak zimy na północy Europy

Czy głęboki niż wpłynie na pogodę w Polsce?

Wpływ niżu odczujemy w czwartek i w piątek nad Polską. W tych dniach przez kraj przemieszczał będzie sie front atmosferyczny przynosząc mnóstwo opadów, a nawet lokalne, wiosenne burze.

Wichura na zachodzie kontynentu. U nas niż przyniesie opady, a nwet burze
Wichura na zachodzie Europy. W Polsce sporo opadów w piątek

Burze i intensywne opady deszczu możliwe będą jeszcze w sobotę w regionach północnych kraju. OD soboty po południu dostawać zaczniemy się pod wpływ wyżów ze wschodu i południa Europy. Pogoda zacznie się poprawiać, czeka nas więcej słońca i mniej opadów. Wiatr będzie odczuwalny, zwłaszcza w sobotę, jednak od połowy weekendu zacznie się uspokajać. Widzimy więc, że wichura, która w najbliższym czasie szaleć będzie na zachodzie Europy nie zagrozi nam w żaden sposób w Polsce. Aktywny niż atlantycki przyniesie nam w regionie przede wszystkim silne ocieplenie. Temperatury lokalnie w weekend w Polsce przekroczą 25 stopni Celsjusza. O tym jednak przygotujemy oddzielny wpis.