Groźne burze przechodzą nad Polską. Grad, ulewy i silny wiatr do 80 km/h. Duże ochłodzenie postępuje nad krajem

Burze od godzin porannych nad Polską. To nie koniec zjawisk burzowych w naszej części Europy w poniedziałek.

Dzisiaj Polska jest pod wpływem układów niskiego ciśnienia początkowo z południa i wschodu kontynentu, a następnie nasuwającego się nad kraj z północnego zachodu, a które sprowadzą całkowite zachmurzenie i słabe oraz umiarkowane miejscami opady deszczu. Napływać będą coraz chłodniejsze masy powietrza z północy kontynentu, powodując znaczne ochłodzenie. Tylko początkowo południe znajdzie się w znacznie cieplejszej i wilgotnej oraz chwiejnej masie powietrza.

Nad południową częścią naszego kraju od godzin porannych obserwujemy burze. W kolejnych kilkunastu godzinach pojawić mogą się na zachodzie Polski. Prognozujemy, że na zachodzie zjawiska konwekcyjne okażą się mniej intensywne niż w pasie dzielnic południowych. Spodziewamy się ich zwłaszcza po południu. Niewykluczone są dziś nie tylko pojedyncze komórki burzowe przyjmujące formę superkomórek burzowych, ale również układy wielokomórkowe w formie liniowej. Burze w województwach południowych utrzymać mogą się aż do godzin wieczornych, gdy to następnie odsuną się za naszą wschodnią granicę państwową. Natomiast na zachodzie zjawiska burzowe mogą występować w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Następnie w nocy z poniedziałku na wtorek przesunąć mogą się do środkowej części naszego kraju, gdzie następnie zanikną.

Sytuacja baryczna na 15.04.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze w Polsce - 15.04.2024
Burze nad Polską i dynamiczna pogoda

Wyładowania od godzin porannych, jednak w kolejnych godzinach ich przybędzie

Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym poniedziałkowym burzom okażą się porywy wiatru do 70-80 km/h, grad o średnicy 1-1.5 cm na południu i zachodzie oraz podwyższona aktywność elektryczna. Wysokość opadów w burzach na południu od 5 mm do 20 mm, natomiast na zachodzie do 5-15 mm. Istnieje niskie prawdopodobieństwo pojawienia się lokalnych trąb powietrznych w pasie dzielnic zachodnich i południowych.

Burze i silny wiatr w kraju

Burze nad Polską – 15 kwietnia 2024 r. w ciągu ostatnich 120 minut do godziny 8:02 czasu lokalnego

aktywne burze nad polską
Gwałtowne burze nad Polską jak na godziny poranne

Burze na południu

Od godzin porannych aktywne burze przechodzą przez południowe dzielnice naszego kraju. Groźna burza, która niosła silny wiatr i ulewy, a być może nawet i grad przechodziła po godzinie 7:00 w rejonie Makowa Podhalańskiego, jak i też Suchej Beskidzkiej. Niedawno burze występowały też w rejonie Żywca, Bielska Białej, Cieszyna na obszarze woj. śląskiego. Co ciekawe przemieszczają się dziś ośrodki burzowe z zachodu na wschód. Grzmiało też w rejonie Myślenic i Limanowej, zmierzając nad Nowy Sącz i Gorlice.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

zjawiska burzowe
Konwekcja dziś nad Polską

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD – 15.04.2024, 8:00 czasu lokalnego w Polsce

konwekcja w kraju
Burze od godzin porannych nad Polską

Dziś prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Natomiast na północy i północnym wschodzie rozpogodzenia. Jedynie z wyjątkiem północnego wschodu miejscami opady deszczu, na południu, południowym wschodzie, miejscami na zachodzie też burze. Na południu prognozowana suma opadów od 10 mm do 25 mm. Szczególnie po południu i wieczorem burze również na krańcach zachodnich. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 7°C na wybrzeżu i 9°C 10°C na północy, wschodzie oraz lokalnie na południu, około 12°C w centrum i na zachodzie do 16°C, 17°C na południowym wschodzie. Wyższe wartości tylko na obszarach podgórskich w Karpatach, od 18°C do 21°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, tylko na południowym wschodzie północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70-80 km/h. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 85 km/h, w Sudetach do 90 km/h.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Załamanie aury. Opady śniegu w prognozach dla Polski

Prognoza prawdopodobieństwa wyładowań i gradu nad Polską i obszarami przyległymi w okresie od 15.04.2024 r. 06:00 UTC do 16.04.2024 r. 06 UTC

zjawiska konwekcyjne możliwe dziś nad Polską
Burze możliwe zwłaszcza na południu i zachodzie

Źródło: dwd.de, Blitzortung.org, rainviewer.com, essl.org