Burze nad Polską. Poniedziałek 6 maja 2024. Sprawdź gdzie jest burza

Zgodnie z prognozami dziś notujemy burze nad Polską. Nie są to zjawiska tak silne, jak choćby w niedzielę, jednak lokalnie zjawiska burzowe mogą być groźne. Zapraszam na wpis obrazujący bieżącą sytuację pogodową nad Polską.

Burze nad Polską. Przyczyny powstania zjawisk burzowych

Główną przyczyną tego, że burze nad Polską powstają w poniedziałek jest odsuwający się n wschód niż nazwany Gulla. Z niżem tym związany jest rozległy system frontów atmosferycznych. Chłodny wycinek tego frontu znajduje się dziś w Polsce południowej.

Burze dziś nad Polską. Sytuacja synoptyczna
Burze nad Polską w poniedziałek 6 maja. Sytuacja synoptyczna

Nad południową częścią kraju zalega jeszcze ciepła, zasobna w wilgoć masa powietrza. Jednak na zachodzie Europy rozbudowuje się wyż, który powoduje, że w nasz region spływać zaczynają chłodne masy powietrza. Dzięki temu w obszarze frontu atmosferycznego dochodzić będzie do lokalnych zbieżności wiatru. Wspominałem o ciepłych, zasobnych w wilgoć masach powietrza zalegających jeszcze nad południem kraju.

Burze nad Polską w poniedziałek 6 maja. Wysokie wartości CAPE na południu
Burze nad Polską. Zalegające nad południem kraju ciepłe, chwiejne masy powietrza

Przekłada się to na dość wysokie wartości parametry CAPE, czyli energii potencjalnie dostępnej drogą konwekcji. Lokalnie, na południu kraju w godzinach popołudniowych CAPE przekroczy wartości 1000 J/kg. To już wartości pozwalające na rozwój silniejszych ośrodków burzowych.

Burze nad Polską. Sytuacja na wczesne popołudnie

Gdy piszę ten wpis, na zegarku jest chwilę po 13. Obecnie burze nad Polską już występują. Nie są to jednak zjawiska groźne.

Burze nad Polską. sytuacja na godzinę 13
Burze nad Polską, poniedziałek 6 maja. Sytuacja na godzinę 13

Widzimy, że wczesnym popołudniem najwięcej burz rozwinęło się na północnym wschodzie i częściowo wschodzie. Burze te niosą ze sobą ulewne, krótkotrwałe opady deszczu. Lokalnie możliwy jest grad o średnicy do 2 cm. Porywy wiatru nie są dziś zbyt silne. Wiatr w najlepiej rozwiniętych ośrodkach burzowych sięgał będzie 60-70 km/h. Ta strefa burz w ciągu godziny do dwóch opuści nasze wschodnie granice, wzmacniając się nad Białorusią i Litwą.

Burze nad Polską 6 maja 2024. Obrazy satelitarne. Źródło: sat24.com

Powyżej animacja obrazów satelitarnych dla Polski w godzinach wczesnopopołudniowych. Widać tu rozwój chmur kłębiastych na północnym wschodzie kraju. Widać coś jeszcze. Otóż dość mocno konwekcja rozwija się także w Czechach. Warto zwrócić uwagę również na granicę Podkarpacia i Małopolski. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Przed nami ochłodzenie

W kolejnych godzinach nadal grzmiało będzie w południowej części kraju

Front atmosferyczny nadal znajduje się nad naszym krajem. Bardzo prawdopodobne jest więc, że w najbliższych godzinach dojdzie do intensywnego rozwoju konwekcji w południowych dzielnicach Polski. Poniżej aktualna mapa ostrzeżeń przed burzami nad Polską wydana przez Polskich Łowców Burz.

Ostrzeżenia PŁB przed groźną pogodą na poniedziałek 6 maja
Ostrzeżenia Polskich Łowców Burz na poniedziałek 6 maja

Według członków Stowarzyszenia Skywarn Polska burze rozwiną się w godzinach popołudniowych w pasie od południowego zachodu po południowy wschód. Największym zagrożeniem, jakie mogą nieść popołudniowe burze będzie grad lokalnie o średnicy ponad 2 cm. Do tego wiać może z prędkością do 70 km/h. Niektóre z komórek przynosić mogą wiatr do 70 km/h. Wieczorem i wczesną nocą burze nad Polską powinny zanikać.