Pogoda na 5 dni dla Polski. Ochłodzenie. Możliwe przymrozki. Powiew zimy na północy

Po okresie dobrej, słonecznej i ciepłej aury (z burzami), czas na nieco gorszą aurę. Pogoda na 5 dni przyniesie nam przede wszystkim ochłodzenie. Opady również będą występować, ale pod kątem deszczu nie możemy pisać o jakimś większym załamaniu pogody.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Po wielodniowej dominacji wyżów od pewnego czasu coraz śmielej na pogodę w Polsce wpływają niże. Już w niedzielę od zachodu do kraju wkroczył front chłodny, za którym w nasz region spływać zaczęły chłodne masy powietrza.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa synoptyczna na wtorek 7 maja. Widzimy, że po wyżu ze wschodu Europy nie ma już śladu. Jego miejsce zajął niż, który psuł pogodę w regionie w niedzielę i psuł będzie również dziś. Na zachodzie kontynentu rozbudowuje się wyż, który do spółki z niżem sprowadzi do nas chłodniejsze masy powietrza z północy. Widać to dobrze na mapach temperatury mas powietrza dla wyższych partii troposfery w środku tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w naszym regionie
Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w regionie

Na koniec tygodnia pogoda na 5 dni przyniesie nam powrót do wyżowej pogody. W centrum kontynentu rozbuduje się rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia, pogoda znów ustabilizuje się. O tym poniżej.

Pogoda na 5 dni. Opady będą występowały w Polsce

Zacznijmy może od opadów. Mocno, ale lokalnie popada jeszcze w poniedziałek. W kraju znów pojawią się burze, przy czym w pierwszy dzień tygodnia największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz wystąpi na wschodzie Polski. Burze w poniedziałek nie powinny być tak dynamiczne jak w niedzielę. Spójrzmy na prognozę opadów.

Pogoda na 5 dni. Prognoza opadów dla Polski

Widzimy, że deszcz popadać może w Polsce również we wtorek. To będą już jednak opady bardzo lokalne i zanikające. Z każdą godziną we wtorek dostawać będziemy się już pod wpływ wyżu z północy kontynentu. Środa i czwartek przyniosą nam prawdopodobnie całkiem sporo chwil ze słońcem. Pod koniec tygodnia z zachodu znów zbliży się do nas niż, dlatego już w piątek prawdopodobnie pojawią się kolejne opad deszczu i burze. Na tą chwilę nie chcę jeszcze opisywać konkretnych regionów, ponieważ do piątku zostało jeszcze kilkanaście aktualizacji prognoz pogody. Jednak z obecnych wyliczeń modeli widać, że opady deszczu pojawić mogą się w kraju również w przyszły weekend. Widzimy więc, że opady ustaną w środku tygodnia, ale w pozostałych dniach pogoda na 5 dni przyniesie nam opady deszczu.

Przed nami ochłodzenie

Front chłodny przechodził nad Polską już wczoraj przynosząc ochłodzenie na zachodzie Polski. W poniedziałek ciepłe masy powietrza zostaną z nami jeszcze na wschodzie i południowym wschodzie Polski. We wtorek chłodniej już w całym kraju, jednak w dalszym ciągu będą to temperatury na poziomie 16-20 stopni Celsjusza. Ochłodzenie silniej odczujemy podczas nocy z wtorku na środę.

Przymrozki możliwe w Polsce. Ochłodzenie w kraju
Ochłodzenie w Polsce. W tym tygodniu noce mogą przynieść przymrozki

Już podczas wspomnianej nocy w kraju możliwe są spadki temperatury w okolice 2-4 stopni Celsjusza (na północy) oraz do 6-7 stopni na południu. Chłodna będzie również noc z środy na czwartek. Wtedy to na północy Polski możliwe są nawet lekkie przymrozki. Od wtorku do piątku w dzień w kraju temperatury maksymalnie do 20 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatury utrzymają się weekend. Sprawdź również pogodę długoterminową na 16 dni dla Polski