Pogoda długoterminowa na 16 dni. Jęzor zimna sięgnie Polski. Temperatury runą w dół. Będą przymrozki poniżej -5°C i burze. Kiedy powrót ciepła?

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie silne ochłodzenie w kraju. Czeka nas zmiana pogody wraz z początkiem nowego tygodnia. Sprawdzamy, jaka będzie skala spadków temperatury.

Najnowsze prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 8.05.2024 r. do 11.05.2024 r. według modelu GFS i normy z lat 1979-2000 r.

Coraz więcej wskazuje, że nowy tydzień rozpocznie się ochłodzeniem i ustępującymi burzami. Jednak nie w całym kraju będą tak niskie temperatury. Nocami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień możemy spodziewać się przymrozków i to głównie przy gruncie, ale także miejscami na 2 metrach. Szczególnie na północy i północnym wschodzie oraz w rejonach podgórskich.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 7.05.2024 r. do 12.05.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

silne ochłodzenie, a potem duże ocieplenie widzi pogoda długoterminowa
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zimny okres w pogodzie i duża ujemna anomalia pod koniec 1 dekady maja i na początku 2 dekady mijającego miesiąca

Pogoda długoterminowa. Trend w pogodzie zaskoczy miłośników letnich temperatur

Majówka w tym roku jest wyjątkowo udana. Długi weekend obfituje w wysokie temperatury i powszechne dni gorące. Najchłodniej jest tylko w rejonach górskich oraz nad morzem, gdzie okresami oddziałuje bryza morska. W minionych dniach temperatury w wielu regionach wynoszą przeważnie od 20-28°C. Jednak w poniedziałek nad przeważający obszar Polski za frontem chłodnym, który przyniesie opady i burze zacznie napływać znacznie chłodniejszy strumień powietrza polarnomorskiego, a następnie arktycznego. Silne ochłodzenie w całej Polsce poczujemy począwszy od najbliższego wtorku, 7 maja 2024 r. Wówczas w najcieplejszych regionach będziemy mieli na termometrach wartości w okolicach 20°C, a na przeważającym obszarze naszego kraju będzie jeszcze chłodniej. Najniższe wartości w czasie najbliższego ochłodzenia oprócz rejonów górskich odnotujemy na północy i północnym wschodzie. Najzimniejszymi regionami będą rejony wybrzeża oraz woj. warmińsko-mazurskiego i woj. podlaskiego.

Prognozowana akumulacja i zasięg opadów orientacyjnie do 13 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zmiana pogody i silne burze w Polsce
Niewiele opadów, lokalne burze, potem zmiana pogody w kraju

Wysokie temperatury ustąpią, ochłodzenie będzie głębokie w kolejnych dniach

Początek maja jest bardzo ciepły. Do 4 maja 2024 r. średnia obszarowa anomalia wynosi około 5.85°C względem lat 1991-2020 r. Jednak, począwszy od wtorku zacznie powracać po dłuższej przerwie ujemna anomalia temperatury. W okresie od 7.05.2024 r. do 13.05.2024 r. czeka nas okres z ujemną anomalią dobową temperatury powietrza. Silne ochłodzenie w kolejnych dniach spowoduje redukcje anomalii temperatury miesięcznej z okolic 6°C do poziomu 1.5°C na przeważającym obszarze Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Lato termiczne występujące od kilku dni na przeważającym obszarze kraju wycofa się i nadejdzie termiczna wiosna. Ochłodzenie będzie więc silne i odczuwalne w całym kraju i potrwa około tydzień. Potem powinny wrócić dni ponownie z dodatnią anomalią temperatury w Polsce.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 13.05.2024 r. do 18.05.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa i silne ocieplenie
Pogoda długoterminowa pokazuje większe ocieplenie w okolicach 14-15 maja 2024 r.

Gwałtowne burze i potem przymrozki, szczególnie przy gruncie

Ostatnie dni przynoszą dużo chwil z pogodną aurą. Jednak od piątku nad krajem zaczęły pojawiać się lokalne burze, które jak, wiadomo charakteryzują się tym, że opady są mocno nierównomierne obszarowo i nie rozwiązują problemu pogłębiającej się suszy. Silna i długa insolacja, coraz wyższa temperatura powietrza i wiatr sprzyjają pogłębianiu się suszy i powodują wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. W czasie niedzielnej i poniedziałkowej doby przejdą kolejne aktywne burze z gradem i silnym wiatrem do 90-100 km/h. Sumy opadowe okażą się jednak mocno zróżnicowane na stosunkowo niewielkim obszarze.

Polecamy: Śnieżyce uderzą na północy. Nawet 10-20 cm śniegu. Noce przyniosą mróz poniżej -10°C. Późny atak zimy coraz bliżej Europy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany trend temperatury powietrza na wysokości 2 m i opadów do 20 maja 2024 r. według modelu ECMWF dla Warszawy

pogoda długoterminowa. spora zmiana pogody
Pogoda długoterminowa. Najpierw silne ochłodzenie, potem duże ocieplenie w okolicach drugiej połowy maja 2024 r.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Letnie temperatury szybko nie wrócą

Prognozowane ochłodzenie w pierwszych dniach nowego tygodnia jest przesądzone. Wskazują nam to przodujące modele europejskie i amerykańskie od dłuższego czasu. Kulminacyjna fala niskich temperatur w naszym kraju wystąpi w okresie od 7.05.2024 r. do 13.05.2024 r. W tym czasie temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie poniżej normy klimatycznej. Większego ocieplenia i powrotu dni gorących nie powinniśmy spodziewać się wcześniej niż w okolicach 14-15 maja 2024 r.

Pogoda długoterminowa wskazuje sporą dynamikę zmian w pogodzie podczas kolejnych tygodni w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany trend temperatury powietrza na przykładzie Warszawy do 21 maja 2024 r. według modelu GFS

silne ocieplenie po ochłodzenie pokazuje zmianę trendu
Pogoda długoterminowa wskazuje po ochłodzeniu silne ocieplenie w okolicach drugiej połowy maja 2024 r. w całej Polsce

Duża zmiana w pogodzie, cieplej zacznie ponownie robić się w okolicach drugiej połowy maja 2024 r.

Reasumując, nowy tydzień rozpocznie się sporym ochłodzeniem i lokalnymi burzami. Sumy opadowe w kolejnych dniach nie będą wysokie i dominować ma na ogół konwekcyjny charakter opadów. Nocami i w godzinach porannych pojawiać będą się przygruntowe przymrozki. Zwłaszcza na północy, północnym wschodzie, okresami w centrum, wschodzie. Jednak zależeć będzie to nie tylko od zachmurzenia, ale również lokalnych uwarunkowań terenowych. Nie można wykluczyć, że miejscami w sprzyjających warunkach ujemna temperatura pojawi się w klatkach meteorologicznych. Lokalnie nie można wykluczyć szkód w sadach, polach i ogrodach. Na północy i północnym wschodzie oraz w rejonach górskich temperatura może spadać poniżej -5°C przy gruncie w czasie nocy radiacyjnych i bezchmurnej pogody.

Źródło: Fanipogody.pl, climatereanalyzer.org, tropicaltidbits.com, wxcharts.com, wetterzentrale.de