Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie silne ochłodzenie w kraju. Czeka nas zmiana pogody wraz z początkiem nowego tygodnia. Sprawdzamy, jaka będzie skala spadków temperatury.
Najnowsze prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości
Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 8.05.2024 r. do 11.05.2024 r. według modelu GFS i normy z lat 1979-2000 r.
Coraz więcej wskazuje, że nowy tydzień rozpocznie się ochłodzeniem i ustępującymi burzami. Jednak nie w całym kraju będą tak niskie temperatury. Nocami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień możemy spodziewać się przymrozków i to głównie przy gruncie, ale także miejscami na 2 metrach. Szczególnie na północy i północnym wschodzie oraz w rejonach podgórskich.
Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 7.05.2024 r. do 12.05.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda długoterminowa. Trend w pogodzie zaskoczy miłośników letnich temperatur
Majówka w tym roku jest wyjątkowo udana. Długi weekend obfituje w wysokie temperatury i powszechne dni gorące. Najchłodniej jest tylko w rejonach górskich oraz nad morzem, gdzie okresami oddziałuje bryza morska. W minionych dniach temperatury w wielu regionach wynoszą przeważnie od 20-28°C. Jednak w poniedziałek nad przeważający obszar Polski za frontem chłodnym, który przyniesie opady i burze zacznie napływać znacznie chłodniejszy strumień powietrza polarnomorskiego, a następnie arktycznego. Silne ochłodzenie w całej Polsce poczujemy począwszy od najbliższego wtorku, 7 maja 2024 r. Wówczas w najcieplejszych regionach będziemy mieli na termometrach wartości w okolicach 20°C, a na przeważającym obszarze naszego kraju będzie jeszcze chłodniej. Najniższe wartości w czasie najbliższego ochłodzenia oprócz rejonów górskich odnotujemy na północy i północnym wschodzie. Najzimniejszymi regionami będą rejony wybrzeża oraz woj. warmińsko-mazurskiego i woj. podlaskiego.
Prognozowana akumulacja i zasięg opadów orientacyjnie do 13 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Wysokie temperatury ustąpią, ochłodzenie będzie głębokie w kolejnych dniach
Początek maja jest bardzo ciepły. Do 4 maja 2024 r. średnia obszarowa anomalia wynosi około 5.85°C względem lat 1991-2020 r. Jednak, począwszy od wtorku zacznie powracać po dłuższej przerwie ujemna anomalia temperatury. W okresie od 7.05.2024 r. do 13.05.2024 r. czeka nas okres z ujemną anomalią dobową temperatury powietrza. Silne ochłodzenie w kolejnych dniach spowoduje redukcje anomalii temperatury miesięcznej z okolic 6°C do poziomu 1.5°C na przeważającym obszarze Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Lato termiczne występujące od kilku dni na przeważającym obszarze kraju wycofa się i nadejdzie termiczna wiosna. Ochłodzenie będzie więc silne i odczuwalne w całym kraju i potrwa około tydzień. Potem powinny wrócić dni ponownie z dodatnią anomalią temperatury w Polsce.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury powietrza na okres od 13.05.2024 r. do 18.05.2024 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych
Gwałtowne burze i potem przymrozki, szczególnie przy gruncie
Ostatnie dni przynoszą dużo chwil z pogodną aurą. Jednak od piątku nad krajem zaczęły pojawiać się lokalne burze, które jak, wiadomo charakteryzują się tym, że opady są mocno nierównomierne obszarowo i nie rozwiązują problemu pogłębiającej się suszy. Silna i długa insolacja, coraz wyższa temperatura powietrza i wiatr sprzyjają pogłębianiu się suszy i powodują wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. W czasie niedzielnej i poniedziałkowej doby przejdą kolejne aktywne burze z gradem i silnym wiatrem do 90-100 km/h. Sumy opadowe okażą się jednak mocno zróżnicowane na stosunkowo niewielkim obszarze.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany trend temperatury powietrza na wysokości 2 m i opadów do 20 maja 2024 r. według modelu ECMWF dla Warszawy
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Letnie temperatury szybko nie wrócą
Prognozowane ochłodzenie w pierwszych dniach nowego tygodnia jest przesądzone. Wskazują nam to przodujące modele europejskie i amerykańskie od dłuższego czasu. Kulminacyjna fala niskich temperatur w naszym kraju wystąpi w okresie od 7.05.2024 r. do 13.05.2024 r. W tym czasie temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie poniżej normy klimatycznej. Większego ocieplenia i powrotu dni gorących nie powinniśmy spodziewać się wcześniej niż w okolicach 14-15 maja 2024 r.
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany trend temperatury powietrza na przykładzie Warszawy do 21 maja 2024 r. według modelu GFS
Duża zmiana w pogodzie, cieplej zacznie ponownie robić się w okolicach drugiej połowy maja 2024 r.
Reasumując, nowy tydzień rozpocznie się sporym ochłodzeniem i lokalnymi burzami. Sumy opadowe w kolejnych dniach nie będą wysokie i dominować ma na ogół konwekcyjny charakter opadów. Nocami i w godzinach porannych pojawiać będą się przygruntowe przymrozki. Zwłaszcza na północy, północnym wschodzie, okresami w centrum, wschodzie. Jednak zależeć będzie to nie tylko od zachmurzenia, ale również lokalnych uwarunkowań terenowych. Nie można wykluczyć, że miejscami w sprzyjających warunkach ujemna temperatura pojawi się w klatkach meteorologicznych. Lokalnie nie można wykluczyć szkód w sadach, polach i ogrodach. Na północy i północnym wschodzie oraz w rejonach górskich temperatura może spadać poniżej -5°C przy gruncie w czasie nocy radiacyjnych i bezchmurnej pogody.
Źródło: Fanipogody.pl, climatereanalyzer.org, tropicaltidbits.com, wxcharts.com, wetterzentrale.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC