Śnieżyce uderzą na północy. Nawet 10-20 cm śniegu. Noce przyniosą mróz poniżej -10°C. Późny atak zimy coraz bliżej Europy

Śnieżyce przejdą na północy Europy. Wiemy, kiedy wystąpi silne załamanie pogody na obszarze Półwyspu Fennoskandzkiego.

Zima w Europie Północnej nie odpuści

Nowy tydzień zapoczątkuje nam głębsze ochłodzenie z wysokim ryzykiem nocnych i porannych przymrozków w Polsce, które mogą wyrządzić kolejne szkody w sadach, polach i ogrodach. Niskie temperatury do naszego kraju ściągną cyklony znajdujące się na północy Europy, które w swoich tylnych częściach zaczną zaciągać chłodne masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych oraz przyniosą nawroty zimowych warunków pogodowych.

Dodatkowo w północnej części Starego Kontynentu prognozowane są intensywne opady śniegu, które przyniosą przyrost pokrywy śnieżnej, jaki sięgnie nawet 5-20 cm białego puchu. Wyjątkowo późny atak zimy sprowadzi problemy komunikacyjne na drogach i lotniskach w poszczególnych regionach Skandynawii. Silny wiatr w zasięgu opadów zimowych powodować będzie dodatkowo do występowania zawiei śnieżnych i zamieci śnieżnych. Widzialność pozioma w czasie opadów może być ograniczona do 100-300 m.

Prognozowany zasięg śnieżyc 8 maja 2024, 06 UTC w północnej części Europy według modelu ECMWF

śnieżyce na obszarze Europie
Śnieżyce w Europie

Wyż, który w minionych dniach przyniósł na ogół stabilną pogodę w Polsce wyraźnie osłabł. Zaczęliśmy dostawać się w zasięg zatok niżowych i aktywnych stref frontowych, dlatego pojawiać zaczęły się lokalne gwałtowne burze m.in w Polsce. W masach napływających z rejonu Arktyki na obszarze Półwyspu Skandynawskiego prognozujemy śnieżyce. Będą one zarówno o charakterze wielkoskalowym i konwekcyjnym, nie można wykluczyć, że pojawią się też burze śnieżne w północnej części europejskiego obszaru synoptycznego.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opadów na 10 maja 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla północnej części Europy

śnieżyce i burze śnieżne
Śnieżyce konwekcyjne i nie tylko w Europie

Śnieżyce konwekcyjne i wielkoskalowe. Możliwe burze śnieżne

Przewidujemy, że opady śniegu nie będą rzadkością w przyszłym tygodniu na obszarze Skandynawii. Prognozujemy szczególnie śnieżyce w północnej oraz środkowej części Szwecji. Zimowe opady zdarzą się również na północy Norwegii, sięgając także europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Prognozowanych jest kilka stref opadowych na tym obszarze, spodziewamy się nie tylko opadów konwekcyjnych, ale także wielkoskalowych. Będzie to wyjątkowo późny nawrót zimowych warunków pogodowych do północnej części Europy, gdzie dodatkowo prognozowany dwucyfrowy mróz nocami.

Wstępna prognoza zasięgu opadów śniegu na 12 maja 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla północnej części Europy

śnieżyce w Europie Północnej
Śnieżyce konwekcyjne szybko nie ustąpią

Szczególnie w okresie od 7-14 maja 2024 r. prognozujemy występowanie wielkoskalowych i konwekcyjnych śnieżyc w północnej części Europy. Możliwe jest nawet pojawienie się intensywnych śnieżyc konwekcyjnych z możliwymi burzami śnieżnymi.

Zobacz też: Burze dziś będą silne. Lokalnie bardzo silne. Ulewy do 30 mm wody, grad do 3 cm i wiatr do 80-90 km/h. Sprawdź gdzie pogoda będzie niebezpieczna

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej i zasięg śniegu do 9 maja 2024 r. według modelu francuskiego ARPEGE w północnej części Europy

śnieg w kraju
Znaczny przyrost pokrywy śnieżnej 5-15 cm

Duży gradient baryczny okresami występujący na obszarze północnej części Europy spowoduje nie tylko dynamiczny przebieg warunków pogodowych, ale także nasilenie prędkości wiatru. Pojawić mogą się więc zawieje i zamiecie śnieżne. Niewykluczone, że w tej części Europy spadnie nawet 5-20 cm białego puchu, punktowo większa możliwa akumulacja białego puchu. Śnieg popada także w europejskiej części Rosji.

Śnieżyce w Europie Północnej

Prognozowany zasięg pokrywy śnieżnej na 11 maja 2024, 06 UTC według modelu GEM dla północnej części Europy

zasięg śniegu w Europie Północnej
Zasięg śniegu do 11 maja 2024, 06 UTC

Śnieżyce w Europie Północnej

W północnej części Europy tak długotrwałe i częste opady śniegu o tej porze roku mogą wyrządzić nie tylko znaczne utrudnienia komunikacyjne w ruchu lądowym, ale mogą pojawić się przekierowania samolotów na inne lotniska komunikacyjne, gdzie warunki pogodowe będą bardziej sprzyjające do wykonywania bezpiecznych operacji lotniczych.

Prognozowany zasięg mrozu na 8 maja 2024, 00 UTC według modelu GFS dla Skandynawii

mróz w Europie
Mróz w Europie Północnej i śnieżyce

Prognozowana temperatura powietrza na 8 maja 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

zima w Europie i śnieżyca
zima w Europie i śnieżyce

W ostatnich dniach 1 dekady maja 2024 r. wzrośnie ryzyko przymrozków w Polsce, ale na obszarze Skandynawii i m.in europejskiej części Rosji pojawi się nocami dwucyfrowy mróz, szczególnie w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień. Niewykluczone, że temperatura w sprzyjających warunkach spadać będzie do poziomu -13/-5°C. Jednak za dnia bardzo często temperatura będzie w okolicach 0°C, jak i też nieco powyżej tej wartości, co skutkować ma stopniowym topnieniem pokrywy śnieżnej w ciągu dnia.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com