Uwaga! Gwałtowne burze przejdą w niedzielę nad Polską. Wiatr 100 km/h, grad 4 cm i ulewy

W niedzielę Polska ma być pod wpływem płytkiej zatoki niżowej związanej z niżem z rejonu Skandynawii. Przez nasz kraj wędrować ma układ frontów atmosferycznych. Tylko na krótki okres czasu napłynie cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Po przejściu strefy frontu chłodnego nad zachodnie dzielnice postąpi adwekcja chłodniejszej masy. Co więcej zwrotnikowa masa powietrza będzie cechować się umiarkowaną, miejscami dużą niestabilnością powietrza. Szczególnie groźne burze przewidywane są we wschodniej połowie RP.

Prognozowana jest umiarkowana i duża chwiejność termodynamiczna. CAPE 1000 J/kg – 2500 J/kg, chociaż skrajna wartość tego parametru konwekcyjnego jest mało prawdopodobna, mając na uwadze możliwość przeszacowania temperatury punktu rosy przez modele. Lifted Index nawet -7 °C. Masa zwrotnikowa charakteryzować ma się dużą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza przekraczając nawet 40 mm.

Zjawiska burzowe przynosić będą przede wszystkim intensywne, punktowo nawalne opady deszczu, o możliwej akumulacji od 10 mm do 40 mm, punktowo prawdopodobne podtopienia. Na południowy – wschodzie możliwe są sumy opadów do 50 mm.

Oprócz tego z najsilniejszych burz możliwe są opady gradu o średnicy od 2 cm do 4 cm. Skrajna wartość jest możliwa zwłaszcza w sytuacji wystąpienia burz superkomórkowych, typu wysokopadowego.

Pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km wyniosą od 10 m/s do 15 m/s, punktowo nieco więcej, sprzyjając dobrze zorganizowanej konwekcji.

Główna inicjacja konwekcji zajdzie na przedfrontowej linii zbieżności wiatru dolnego, ale aktywność konwekcyjna notowana ma być także na froncie chłodnym.

Najmniejsze ryzyko groźnych zjawisk jest na północnym zachodzie kraju, gdzie opady deszcz nie powinny przekroczyć 15 mm, a porywy wiatru 60 km/h.

Pierwsze burze możliwe są już koło południa, ale to właśnie popołudniu oczekiwana jest największa aktywność burzowa. Wtedy niestabilność powietrza i procesy wspomagające rozwój chmur Cumulonimbus będą najsilniejsze. Aktywność burzowa utrzyma się także wieczorem, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, ale nie można wykluczyć, że grzmieć będzie także w pierwszej części nocy.

Prognozowany obszar burz w niedzielę przez IMGW-PIB

Bieżące położenie opadów i burz poniżej