Burze niszczące są prognozowane w Europie, jak i też miejscami w Polsce. Pojawią się silne porywy wiatru powyżej 110 km/h, gradobicia i liczne wyładowania atmosferyczne.
Dziś wyż odsuwa się dalej na południe. Dlatego też zmianie uległ kierunek napływu powietrza na południowo-zachodni. Szczególnie na zachodzie Polski okaże się to dziś dzień gorący, a nawet w województwach na tym obszarze zbliżymy się do upału.
W czwartek pogodę kształtuje pogodny ośrodek wyżowy, który jeszcze kilka dni temu znajdował się nad Skandynawią. Lokować ma się dziś nad Bałkanami. Jednak stopniowo do dzielnic zachodnich zbliżać ma się front chłodny z tendencją do falowania. Od zachodu nasuwać mają się chmury piętra wysokiego zwiastujące w najbliższych dniach załamanie pogody.
Gwałtowne ocieplenie i silne burze, które miejscami w Europie spowodują znaczne szkody
Dobiegł końca wyjątkowo chłodny okres synoptyczny. Od czwartku obserwować będziemy ocieplenie spowodowane napływem coraz cieplejszego powietrza z południowego-zachodu o cechach polarno morskich i zwrotnikowych. Początkowo ocieplenie będzie najbardziej odczuwalne w pasie dzielnic zachodnich i południowo-zachodnich i częściowo północnych, gdzie już w czwartek termometry pokażą nawet 27°C/29°C. Jednak już w piątek obserwowana będzie zmiana warunków pogodowych. Najcieplej będzie w dzielnicach centralnych, wschodnich i południowych naszego kraju. Chłodniej ma być na północy, gdzie zaznaczy się już chłodniejsza masa powietrza. Niewykluczone, że pierwszy raz w tym roku zanotujemy 30°C w Polsce. Będzie to jednak tylko krótki epizod z upałem w kraju.
Najwyższa temperatura zostanie zanotowana na obszarze Półwyspu Iberyjskiego, gdzie wartości w klatce meteorologicznej wzrosną do 38°C/41°C. Dodatkowo nad południowo-zachodnią, zachodnią i środkową częścią Starego Kontynentu pojawi się pył saharyjski z uwagi na napływ powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Występować ma dlatego w wielu miejscach charakterystyczne zmętnienie nieba. Widowiskowo mogą wyglądać wschody i zachody słońca.
Burze będą gwałtowne w powietrzu pochodzenia zwrotnikowego nad Europą
Zwłaszcza w czwartek obserwować będziemy wzrost dynamiki w troposferze. W środkowej i górnej troposferze nasili się wiatr. Obecny będzie tzw. prąd strumieniowy, jak i też wyraźny wzrost energii dostępnej drogą konwekcyjną, w której obecna będzie znaczna zawartość pary wodnej. Wystąpią więc sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Pojawią się burze charakteryzujące się bardzo wysoką aktywnością elektryczną, opadami gradu i silnego wiatru. Największa aktywność burzowa zostanie osiągnięta we Francji, Krajach Beneluksu oraz w Niemczech.
Prognoza sytuacji barycznej na 19.05.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Z prognoz numerycznych wynikach, że jeszcze przed weekendem najsilniejsze burze od początku tegorocznego sezonu burzowego wystąpią nad Europą Zachodnią i Środkowo-Zachodnią. Najgroźniejsze zjawiska konwekcyjne są spodziewane w piątek i w nocy z piątku na sobotę. Niewykluczone, że groźne burze wystąpią również na obszarze Polski.
Silne zjawiska burzowe wspomagane przez zafalowania na pofalowanym froncie atmosferycznym i prąd strumieniowy
Przed atlantycką długą falą górną nad Francją dociera pióropusz nietypowo ciepłego powietrza z południowego-zachodu o cechach zwrotnikowych. Frontalna granica rozciąga się wzdłuż wybrzeży Morza Północnego. Występujący w przepływie południowo-zachodnim średni wir niżowy dociera do Niemiec, wspierając falę czołową, która porusza się na wschód. Będzie przedmiotem silnej aktywności konwekcyjnej, ale spodziewane są również kolejne burze w ciepłym powietrzu. Południowo-wschodnią Europę obejmuje frontalna granica na skraju wschodnioeuropejskiego układu niżowego.
Estofex wydał 2 stopień dla środkowych Niemczech, głównie z powodu silnych porywów wiatru.
Stopień pierwszy został wydany dla północnej, środkowej i wschodniej Francji, zachodnich i środkowych Niemczech, krajach Beneluksu i południowej Danii, północnych Alpach, głównie z powodu silnych podmuchów wiatru i dużego gradu, a lokalnie w przypadku ulewnych deszczy.
Poziom 1 został wydany we wschodniej Turcji dla silnych porywów wiatru.
Dotyczy obszaru od północnej Francji do Beneluksu, Danii, Niemiec, północnych Alp
Wzdłuż frontowej granicy w pobliżu Morza Północnego w godzinach porannych występują burze. Chociaż te burze nie są bardzo silne, to niektóre z nich nieść mogą silne porywy wiatru z uwagi na występowanie większych pionowych uskoków wiatru.
Konwekcja w ciągu dnia będzie inicjowana od gruntu
Za dnia obserwować będziemy rozwój konwekcji inicjowanej od powierzchni gruntu. Będzie ona dobrze zorganizowana przy znacznym pionowym uskoku wiatru, zwłaszcza dla najniższych 3 km (około 10 m/s). Istnieje podwyższone prawdopodobieństwo dużego gradu, silnych podmuchów wiatru i kilku tornad. Zasięg burz wzrośnie w pobliżu środka rozwijającej się fali frontowej nad Belgią. Przewiduje się, że burze te utworzą linię szkwału, która przeniesie się do Niemiec. Silne porywy wiatru staną się całkiem prawdopodobne wzdłuż wygiętych odcinków linii szkwału, przy czym najwyższy potencjał wskazuje dolny stopień 2.
Przewiduje się, że burze wyraźną osłabną po zachodzie słońca. Jednak wiele z nich poruszać ma się na wschód do godzin porannych w piątek.
Prognoza sytuacji barycznej na 20.05.2022, 00 UTC dla Europy i rejonów przyległych

We Francji, Krajach Beneluksu i Niemczech niebezpieczna pogoda
Oczekuje się, że kolejna fala frontowej pojawi się niedługo w północno-zachodniej Francji, gdzie rano pojawią się nowe burze, które mogą wytworzyć silne porywy wiatru.
Południowa Francja, północno-wschodnia Hiszpania
Prognozy wskazują, że ciepłym powietrzu nad górami wystąpią burze. Głęboko wymieszane masy powietrza będą wspierać istotne zagrożenie podmuchami wiatru. Ponadto nakładanie się wysokiego ścinania wiatru ze znaczną energią dostępną drogą konwekcyjną wskazuje na potencjalne duże zagrożenie gradowe w całej Francji.
Prognozowa burzowa na czwartek i noc z czwartku na piątek według organizacji ESTOFEX

Wstępna prognoza burzowa na najbliższy piątek i noc z piątku na sobotę dla Europy
Stopień 2 został wstępnie wydany dla części północno-wschodniej Francji, Beneluksu, Niemiec do Czech, głównie dla wszelkiego rodzaju zagrożeń (prawdopodobnie znaczących), ale przede wszystkim dla silnych podmuchów wiatru.
Stopień 1 otacza poziom 2 dla podobnych zagrożeń, ale z mniejszym zasięgiem.
Wstępna prognoza burzowa od organizacji ESTOFEX dla Europy na okres od godzin porannych w piątek do porannych w sobotę

W piątek burze możliwe są zwłaszcza w południowej części naszego kraju. Możliwe są porywy wiatru do około 70-90 km/h. Opady pochodzenia burzowe sięgnąć mogą do około 15-25 mm. Lokalnie opady gradu.
W piątek obserwować będziemy wędrówkę frontu chłodnego z północnego-zachodu na południowy-wschód. Dodatkowo pod koniec dnia modele numeryczne prognozują rozwój fali na froncie. W zasięgu nacierającego frontu chłodnego, prognozowany jest wzrost energii dostępnej drogą konwekcyjną. Modele pogodowe prognozują umiarkowaną, miejscami dużą chwiejność termodynamiczną. Z uwagi na nasilony przepływ mas powietrza, pojawią się podwyższone pionowe uskoki wiatru. Zawartość wilgoci jednak nie będzie duża, na poszczególnych wysokościach izobarycznych występować mogą istotne niedosyty wilgoci. Przeważać mają na ogół rozproszone, izolowane ośrodki burzowe na obszarze Polski. Z uwagi na korzystne warunki kinematyczne, istnieje ryzyko rozwoju burz superkomórkowych. Porywy związane z oddziaływaniem konwekcji sięgnąć mogą około 70-90 km/h.
Sytuacja synoptyczna na 20.05.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Jest pewne prawdopodobieństwo, że dojdzie do uformowania struktury wielokomórkowej w formie klastra burzowego. Nie powinna być ona jednak bardzo rozległa.
Prognozowa burzowa na piątek według IMGW-PIB

Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę według IMGW-PIB

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Burze niszczące uderzą. Będą zniszczenia wiatrowe. Wiatr powyżej 120 km/h, gradobicia i liczne wyładowania”
Możliwość komentowania została wyłączona.