Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. Zdumiewają najnowsze prognozy modeli numerycznych. Czasem zdarzy się upał, przejdą gwałtowne burze. Mogą zdarzyć się niejednokrotnie duże odchylenia temperatury od normy klimatycznej.
Pogoda długoterminowa na czerwiec 2022. IMGW-PIB widzi miesiąc w normie termicznej i opadowej
W czerwcu 2022 średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana długoterminowa temperatury i opadu na czerwiec 2022 dla Polski według IMGW-PIB
Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla czerwca z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na czerwiec 2022 r według Zakładu Analiz Meteorologiczny i Prognoz Długoterminowych, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.
Pogoda długoterminowa temperatury i opadu na czerwiec 2022 dla Polski
CFS prognozuje nieco inaczej trend w pogodzie na czerwiec 2022
Natomiast model CFS sygnalizuje, że temperatura będzie w skali miesięcznej wyższa o około 1°C od normy wieloletniej w Polsce. Szczególnie w południowej części kraju. Wysokie wartości na termometrach mogą utrzymać się przeważnie przez 40-70% czasu. Okresy chłodu są możliwe. Spowodowane spływem mas powietrza zwłaszcza znad Atlantyku Północnego.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na czerwiec 2022 według amerykańskiego modelu CFS
Prognozowana miesięczna anomalia opadów z CFS sugeruje opady poniżej średniej wieloletniej na przeważającym obszarze kraju. Na północy i częściowo zachodzie w normie wieloletniej. Musimy mieć na uwadze, że prognoza opadów, to niezwykle słaby element prognoz, dlatego kolejne aktualizacje wnieść mogą istotne korekty dla Polski.
Pogoda długoterminowa. ECMWF prognozuje miesiąc znacznie powyżej normy wieloletniej
Coraz więcej wskazuję, że zjawiska burzowe w czerwcu będą groźniejsze niż w maju. Oczekiwane są zarówno burze termiczne, jak i też frontowe. Mogą przechodzić przez naszą część Europy zorganizowane układy burzowe w formie MCS, jak i też superkomórki burzowe. Pojawić mogą się burze spowodowane napływem ciepłego, wilgotnego powietrza z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Możliwe są lokalne podtopienia, powodzie błyskawiczne, silne gradobicia, a nawet punktowe trąby powietrzne. Tego jednak nie pokażą nam mapy modeli klimatycznych z opadami klimatycznych, gdyż są to zjawiska punktowe i trudne do prognozowania z dużym wyprzedzeniem czasowym.
Pogoda długoterminowa. miesięczna anomalia temperatury na czerwiec 2022 według ECMWF
Wstępna prognoza anomalii opadów jest mocniej zróżnicowana niż w przypadku CFS. Model ECMWF sugeruje, że najwięcej opadów będzie na zachodzie oraz południu. Najmniej w centrum. Należy spodziewać się głównie opadów o charakterze burzowym, które są z pewnością niedoszacowane przez model. Burze miejscami spowodują duże szkody i podtopienia. Okresami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zarówno przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Ostatnia aktualizacja ECMWF widzi pierwszy miesiąc lata jako suchy. Według nas taki trend jest jednak mało prawdopodobny i miesiąc ten będzie normie, a miejscami lekko powyżej normy.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia opadów na czerwiec 2022 według modelu ECMWF
Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Dlatego prezentuje się pewne trendy modeli, które również nie są w żaden sposób wiążące.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC