Burze o dużym natężeniu nad Polską. Pada grad, występuje ulewny deszcz i silnie wieje. Gdzie jest burza 11.09.2021?

Burze występują od godzin porannych na obszarze Polski. Występują opady gradu, pada ulewny deszcz i silnie wieje. Gdzie jest burza 11.09.2021?

Burze w sobotę nad Polską. Główna aktywność na przedfrontowej linii zbieżności wiatru

W sobotę znaleźliśmy się jeszcze w ciepłej i charakteryzującej się coraz większą wilgotnością masie powietrza polarno morskiego. Nad Morzem Północnym ulokowany był główny ośrodek niżowy. Związany z tym niżem jest front okluzji. W ciągu dnia stopniowo przemieszczał się na wschód. W obrębie frontu obserwujemy na przedpolu linie zbieżności wiatru, na której doszło do uaktywnienia się zjawisk konwekcyjnych. Z uwagi na mały kontrast termiczny, przepływ mas powietrza jest słaby. Najlepiej zorganizowana forma konwekcji wystąpiła dziś na północy kraju, gdzie niektóre z nich przybrały charakter klastrów wielokomórkowych.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 11.09.2021, 18 UTC linia zbieżności wiatru poprzedzająca front atmosferyczny jest przesunięta nieco bardziej na wschód, niż wynika to z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Burze o dużym natężeniu nad Polską. Pada grad, występuje ulewny deszcz i silnie wieje. Gdzie jest burza 11.09.2021?

Pierwsze burze pojawiły się rano na zachodzie, ale szczyt aktywności konwekcyjnej przypadł na popołudnie

Po godzinie 14 w sobotę szczególnie liczne burze obserwowano w północno-zachodniej części kraju. Komórki burzowe występowały również na Dolnym Śląsku, m.in w okolicach Wrocławia oraz Głogowa. Grzmiało także w innych rejonach Polski. Szczególnie w Wielkopolsce oraz na Kujawach, jak i też na Pomorzu. Z uwagi na niewielki przepływ mas powietrza na poziomie sterującym chmury kłębiasto-deszczowe przyjmowały na ogół charakter izolowanych komórek burzowych i słabo zorganizowanych klastrów. Akumulacja opadów w burzach mogła sięgnąć do 20-40 mm, prowadząc do podtopień. Wiatr w komórkach burzowych sięgnął dziś do 60-80 km/h, a także padał drobny grad.

Pod wieczór aktywność zaczęła spadać, ale burze w ciepłym powietrzu na linii konwergencji wiatru utrzymują się

Po godzinie 17 szczególnie intensywne zjawiska konwekcyjne obserwowano m.in na Pomorzu oraz Warmii. Szczególnie silną burze obserwowano na radarach meteorologicznych w okolicach Elbląga. Intensywne zjawiska konwekcyjne występowały również w rejonie Piły oraz Chojnic. Burze na przedfrontowej linii zbieżności wiatru występowały także w okolicach Kalisza oraz Konina. Miejscami w burzach porywy wiatru mogły sięgnąć do 70-80 km/h. Punktowo z pewnością spadł drobny grad do 2 cm, 2,5 cm.

Późnym wieczorem burze w dalszym ciągu obserwujemy komórki burzowe na obszarze Polski. Nie jest to tak duża ilość jak w godzinach popołudniowych. Po godzinie 19 grzmi m.in na Ziemi Łódzkiej, ale także na północy Wielkopolski oraz na Warmii, Kujawach i Pomorzu. Gdzieniegdzie burzom mogą towarzyszyć opady gradu, ulewne opady i liczne wyładowania atmosferyczne.

Wiele wskazuje, że jest to jeden z ostatnich tak aktywnych dni pod względem zjawisk konwekcyjnych w mijającym krótkim, ale intensywnym sezonie burzowym. Z badań wynika, że we wrześniu zjawiska konwekcyjne są zdecydowanie rzadsze i jest dużo mniej niż w sierpniu i lipcu. Dzisiaj na ogół przyjmują one formę pojedynczych komórek burzowych, a w północnej połowie kraju klastrów wielokomórkowych. Gdzieniegdzie nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, prowadząc do znacznej akumulacji opadów. Miejscami burze utrzymają się przez całą noc, osiągając szczyt aktywności w pierwszej części nocy, potem stopniowo słabnąc i zanikając w wielu regionach.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burzowa prognoza imgw

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych za okres od 17:28 do 19:28 czasu lokalnego dla Polski i obszarów przyległych

11 września 2021 konwekcja

Dane radarowe z polskiej sieci radarów POLRAD, które ukazują, gdzie występują w sobotę wieczorem burze na obszarze Polski

burze, 11 września 2021 polska

Wyładowania zanotowane przez detektory od godzin porannych do wieczora na obszarze Polski i krajach przyległych.

11 września

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ