28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś, poniedziałek 13 września. Nieco chłodniej i przelotne opady

Pogoda na dziś, poniedziałek 13 września

Przez Polskę w dniu wczorajszym przewędrował front atmosferyczny. Przyniósł on dość dynamiczną aurę we wschodniej części kraju. Pogoda na dziś również przyniesie burze, jednak zjawiska te ograniczą się już wyłącznie do krańców południowo wschodnich Polski. Na krótki czas dostajemy się pod wpływ siodła barycznego pomiędzy głębokimi niżami znad Finlandii i zachodu Europy. Zapraszam na prognozę pogody na dziś, poniedziałek 13 września.

Siodło baryczne jest to obszar w układzie barycznym pomiędzy dwoma niżami (najczęściej wschód-zachód), a dwoma ośrodkami wysokiego ciśnienia (północ-południe). Przyglądając się powyższej mapie (źródło) widać, że książkowe siodło baryczne znajduje się obecnie między Islandią, a Skandynawią. W analizach często mianem siodła określa się również większy obszar podwyższonego ciśnienia pomiędzy niżami. Taką sytuację mamy obecnie nad Polską. Na północnym i południowym zachodzie Europy panują niże. Podobnie jak w Europie północno wschodniej. Europa Centralna znajduje się właśnie w takim wycinku podwyższonego ciśnienia.

Pogoda na dziś. Opady przelotne, możliwe burze

Pomimo, że większa część kraju znajduje się pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia, nie wszędzie w kraju będzie dziś słonecznie i pogodnie. Wschodnia, południowo wschodnia i częściowo północna część kraju będzie nadal pod wpływem niżu. Oznacza to, że w regionach tych możliwe będą opady. Nie będą to opady długotrwałe i wielkoskalowe. Raczej przelotne opady deszczu o charakterze lokalnym. Opady, które mogą pojawić się dziś w wymienionych regionach będą to opady pochodzenia konwekcyjnego. Lokalnie, zwłaszcza na południowym wschodzie, pojawić mogą się dziś burze. Tak obszar i intensywność dzisiejszych burz widzą na dziś synoptycy IMGW.

Pogoda na dziś. Burze na krańcach południowych Polski

Poniedziałek z trochę niższą temperaturą

Po wielu dniach ze słoneczną, bezchmurną aurą weekend przyniósł nam więcej chmur. Pojawiły się opady, a nawet groźniejsze burze nad Polską. Za frontem atmosferycznym do kraju napłynęło świeże, delikatnie chłodniejsze powietrze. W związku z tym pogoda na dziś przyniesie nam delikatnie niższe temperatury powietrza. Jednak nadal będą to przyjemne, bardziej letnie niż zimowe wartości temperatury. Tylko na północy kraju i w górach słupki rtęci nie dotrą do wartości 20 stopni. Na pozostałym obszarze Polski od 20 do 22 stopni powyżej zera.

Pogoda na dziś. Temperatura powietrza 13 września

Temperaturę odczuwalną może dziś nieznacznie obniżać wiatr. We wschodniej połowie kraju, tam gdzie gradient baryczny będzie podwyższony, porywy wiatru sięgać mogą 40 km/h. To już jest wiatr odczuwalny. Obniży on wartość temperatury odczuwalnej. Po dwóch dniach stabilizacji, ciśnienie atmosferyczne zaczyna powoli rosnąć. W południe barometry wskazywać dziś mogą ponad 1015 hPa. Podsumowując, czeka nas przyjemny, ciepły dzień. We wschodniej części kraju możliwe są przelotne opady, a na południowym wschodzie nawet burze. Zachęcam również do zapoznania się z pogodą długoterminową na 16 dni dla Polski. Szykują się zmiany w pogodzie.