Burze o wielkiej sile na zachodzie. Linia nawałnic ma ponad 1200 km. Niszczące gradobicia i wichury. Front burzowy sunie do Polski

Wiosna w Europie rozkręca nam się na całego. Silne burze występował pod koniec ubiegłego tygodnia. Dziś na zachodzie kontynentu, na chłodnym froncie atmosferycznym dochodzi do rozwoju nawałnic. Burze te są niesamowicie aktywne elektrycznie.

Burze w Europie. Czym są spowodowane?

Mamy pierwszą połowę marca, tymczasem dzisiejsze burze na zachodzie Europy są aktywne elektrycznie niczym w środku sezonu letniego. Dlaczego dziś na zachodzie doszło do tak silnego rozwoju konwekcji?

Burze na zachodzie Europy. Sytuacja synoptyczna
Burze nad zachodzie Europy

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną na dzisiejszy dzień. Nad Polską przemieszczają się ciepłe fronty atmosferyczne. Przynoszą opady, jednak nie niosą one groźnych zjawisk pogodowych. Jednak od północnych Niemiec, przez Francję po Hiszpanię rozciąga się chłodny, bardzo aktywny front atmosferyczny. Oddziela on dwie bardzo różne od siebie masy powietrza. Podczas gdy przed frontem napływa bardzo ciepłe powietrze z południa, tak za frontem obserwujemy spływ mas powietrza nawet o kilkanaście stopni chłodniejszych. Do tego dochodzą doskonałe warunki wiatrowe i bliskość frontu. Wszystko to składa się na to, że dzisiejsze burze są silne, a do tego doskonale zorganizowane. Przeczytaj również: Upał na południu Europy. Bardzo ciepło zrobi się w Polsce

Bardzo rozległa linia konwekcyjna sunie przez Europę

Linia burz rozwinęła się dokładnie przed frontem atmosferycznym. Dlatego też aktywne komórki burzowe występują obecnie w pasie od środkowych landów Niemiec, po południe Francji. Poniżej aktualny skan z detekcji wyładowań blitortung.org.

Burze utworzyły linię konwekcyjną

Najbardziej wysunięta na północny wschód burza przechodzi obecnie w okolicach Magdeburga. Prawdopodobnie jest to silna superkomórka, dlatego największym zagrożeniem jest w niej duży grad i silny wiatr. Podczas gdy w środkowych Niemczech szaleje superkomórka, za nią linia burz rozciąga się aż do Tuluzy i granicy Francusko Hiszpańskiej. Z środkowych Niemiec to ponad 1200 km odległości. To nieprawdopodobnie silne i dobrze zorganizowane jak na połowę marca nawałnice. Niestety z pewnością niosą one wiele bardzo groźnych, wręcz niszczących zjawisk pogodowych. Ponieważ w linię burz wbudowane są superkomórki, to na zachodzie Europy pada duży grad. Prawdopodobnie burze te są w stanie wygenerować dziś kilka trąb powietrznych. Na czele układu liniowego bardzo dużym zagrożeniem jest wiatr, którego prędkość może przekraczać siłę 110-120 km/h. Burzowy front sunie do Polski.

Jutro burze pojawią się w Polsce

Niestety, chłodny front atmosferyczny na którym obecnie na zachodzie Europy rozwijają się bardzo groźne, lokalnie niszczące zjawiska burzowe jutro dotrze do Polski. Spójrzmy jak widzą to prognozy opadów na jutrzejszy dzień.

Burze we wtorek nad Polską

W prognozach widać, że konwekcja, która obecnie szaleje na zachodzie Europy w nocy może dojść do naszego kraju. Nie będą to już silne nawałnice, jednak na południowym zachodzie i zachodzie kraju wyładowania atmosferyczne w nocy wcale nie są wykluczone. Burze pojawią się jutro w okolicach południa na zachodzie kraju. W obecnej chwili nie chciałbym dokładnie prognozować gdzie zagrzmi. We wtorek z rana wydamy prognozę konwekcyjną. Prawdopodobnie jednak jutrzejszy dzień przyniesie groźne zjawiska pogodowe nad częścią kraju. Pamiętajcie, że wyładowania i opady śledzić możecie w naszym radarze opadów na portalu. Spokojnej nocy i wtorku.