Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Uwaga! Wzrasta ilość burz nad Polską. Sprawdź, gdzie już grzmiPiątek jest ostatnim dniem, gdy nad przeważającym obszarem Polski zalega powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Od Niemiec do naszego kraju zbliża się front chłodny poprzedzony wyraźną strefą zbieżności wiatru. To głównie na niej obserwowana jest zwiększona aktywność elektryczna.

Fani zjawisk atmosferycznych mogą czuć się dziś lekko rozczarowani natężeniem i zasięgiem zjawisk konwekcyjnych. Do tej pory głównie na obszarze Polski pojawiły się pojedyncze komórki burzowe.

Kolejna już dziś burza obserwowana jest w województwie zachodniopomorskim. Ponownie jest to niewielka komórka burzowa o nieco większej odbiciowości. Wyładowania atmosferyczne tym razem notowane są na południe od Choszczna. Niejako na pograniczu dwóch regionów woj. lubuskiego i zachodniopomorskiego. Przemieszcza się ona bardzo powoli z południa na północ, z lekkim odchyleniem na północny wschód. Wkrótce jednak może stracić na intensywności, mając na uwadze, że jest to niewielka komórka burzowa w stosunkowo słabym środowisku kinematycznym, nie łącząca się z innymi czy też nie wykazująca cech typowych dla superkomórek burzowych.

Co więcej rozwój chmur kłębiasto-deszczowych obserwowany jest również na pograniczu Ziemi Lubuskiej i województwa wielkopolskiego. Tam także zanotowane zostały pojedyncze wyładowania atmosferyczne.

Dane z detektorów wyładowań na burzę w okolicach Choszczna (woj. zachodniopomorskie)

Według produktu ZHAIL na około 80% istnieją szanse na opady gradu z burz na południu woj. zachodniopomorskiego.

Pojedyncze wyładowania atmosferyczne zostały odnotowane z komórek burzowych na pograniczu woj. lubuskiego i wielkopolskiego.

Dane radarowe z polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD

Dużo aktywniejsza burza przechodzi u naszych zachodnich sąsiadów, lokalnie może padać tam grad, silniej wiać. Co więcej obserwowana jest zwiększona aktywność elektryczna.

W kolejnych godzinach kolejne burze są możliwe na obszarze woj. dolnośląskiego, jak i też lubuskiego i zachodniopomorskiego. Zagrzmieć może także w Wielkopolsce.

Bieżący podgląd na burze pod adresem poniżej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz