Burze w piątek znów wystąpią. Ulewy do 40 mm, grad i wiatr do 80 km/h. Będą jednak na mniejszym obszarze Polski. Gdzie jest burza, 26.08.2022

Burze dziś dadzą się we znaki. Spodziewane jednak są na mniejszym obszarze niż w czwartek. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze, 26 sierpnia 2022.

Piątek kolejnym dniem ze zjawiskami konwekcyjnymi w Polsce

Od wielu dni sytuacja baryczna nie ulega większej zmianie. Płynie do nas gorąca masa powietrza ze wschodu, południowego-wschodu. Na północny-wschód od naszego kraju lokuje się układ wysokiego ciśnienia. W kolejnych dniach zacznie się wycofywać pod naporem niżu związanego z cyrkulacją strefową. Ośrodek niżowy przejdzie północną częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego, przynosząc zmianę pogody w kolejnych dniach w Polsce. Piątkowe burze, które pojawią się nad Polską będą typowo wewnątrzmasowe. Na skutek dziennego nagrzania i nagromadzenia wilgoci w strefach zbieżności wiatru dojdzie do rozwoju komórek burzowych. Ważną role na obszarach podgórskich i górskich odegra orografia terenu, wymuszając rozwój prądów wstępujących. Utrzymująca się niewielka różnica ciśnienia skutkować ma słabym wiatrem w całym pionowym przekroju troposfery. Dlatego też pojawiać mają się głównie burze pulsacyjne o krótkim okresie trwania w naszej części Starego Kontynentu i niskiej prędkości przemieszczania.

Prognoza burzowa na piątek i noc z piątku na sobotę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Burze w piątek znów wystąpią. Ulewy do 40 mm, grad i wiatr do 80 km/h. Będą jednak na mniejszym obszarze Polski. Gdzie jest burza 26.08.2022
Burze w piątek nad Polską ponownie

Największe szanse na silne burze w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim

Prognozuje się dziś miejscami umiarkowaną i dużą chwiejność termodynamiczną. Zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza sięgnie do 25-39 mm. Więcej wilgoci pojawi się w zachodniej części kraju. Niskie pionowe uskoki wiatru nie okażą się korzystne pod kątem dobrej organizacji piątkowej konwekcji. Największe szanse na burze są dziś w rejonach podgórskich i górskich, gdzie ważną role odegra orograficzne wymuszanie. Rozwój chmur kłębiastych na tym obszarze może rozpocząć się już w godzinach około południowych. Miejscami mogą powstać słabo zorganizowane i na ogół krótkotrwałe klastry burzowe, które potrwają maksymalnie 1-2 h. Szacuje się, że na południowym-zachodzie w zasięgu burz wysokość opadów sięgnie do 30-40 mm. Natomiast porywy w zasięgu konwekcji nie powinny przekraczać 70-80 km/h. Z najsilniej rozbudowanych w pionie komórek burzowych możliwa jest umiarkowana, a gdzieniegdzie nawet wysoka aktywność elektryczna. Zdarzyć mogą się również opady gradu o średnicy do 1-2,5 cm.

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

Burze w naszej części Europy
Burze dziś, 26.08.2022

Burze możliwe także w nocy z piątku na sobotę w Polsce

Dużo niższe ryzyko burz modele sygnalizują na północnym-wschodzie, gdzie wymuszanie rozwoju konwekcji zapewnić może słaby ośrodek górnego niżu. Jednak niewielkie zasoby wilgoci, duża ilość suchych warstw skutecznie mogą ograniczyć rozwój burz. Nie prognozuje się też na tym obszarze wzmożonego przepływu mas powietrza, podwyższonych pionowych uskoków wiatru. Jeśli konwekcja rozwinie się, to podstawowym zagrożeniem z uwagi na obecność suchych warstw mogą okazać się porywy wiatru do 70-80 km/h. Zapas wody w pionowym słupie powietrza okaże się niższy, dlatego też opady konwekcyjne mają być słabsze niż na zachodzie i południowym-zachodzie. Wieczorem na tym obszarze burze nie powinny już występować. Położenie opadów i lokalnych burz można śledzić online.

Co więcej podczas nadchodzącej nocy strefa burz nadal będzie zaznaczać się w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. Na skalę synoptyczną rozwój konwekcji wspomagać może obszar zatoki niżu, ciepłej i wilgotnej masy powietrza wraz z linią konwergencji wiatru. Podstawowym zagrożeniem z uwagi na słaby przepływ mas powietrza okażą się opady pochodzenia burzowego, które miejscami wyniosą 25-35 mm, początkowo lokalnie na dolnym Śląsku około 40 mm. W słabych warunkach kinematycznych, burze będą izolowane lub wielokomórkowe i niemal stacjonarne, przez co sumy opadów lokalnie mogą być dość wysokie. Oprócz opadów mogą generować grad oraz porywy wiatru do 70 km/h. Burze mogą utrzymywać się niemal całą noc. O dynamicznych warunkach nad Polską będziemy informować w kolejnych godzinach na łamach naszego portalu.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze w nocy
Prognoza burzowa na noc